Çocuk “ağaçlarımızı kestirmeyiz” dedi, başkanlar destek verdi – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Çocuk “ağaçlarımızı kestirmeyiz” dedi, başkanlar destek...

Çocuk “ağaçlarımızı kestirmeyiz” dedi, başkanlar destek verdi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Temmuz 2024 Perşembe - 19:30Güncelleme: 11 Temmuz 2024 Perşembe - 19:34
Çocuk “ağaçlarımızı kestirmeyiz” dedi, başkanlar destek verdi

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde, spor tesis alanı ve çam ağaçlarının bulunduğu yeşil alanın imara açılıp ticaret ve konut alanı olarak plan değişikliğine gidilmesine tepkiler sürüyor. Kararın protesto edildiği basın açıklamasına belediye başkanları da destek verirken, bir çocuğun “ağaçlarımızı kestirmeyiz” sözü günün özeti oldu.

Merkezefendi ilçesinin Şemikler Mahallesi’ndeki 791 ada 1 nolu parseldeki spor tesis alanı ve yeşil alanın, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan imar planıyla konut ile ticari alana dönüştürülmek istenmesine mahalle halkı tepkili. Düzenlemeye karşı çıkan mahalle halkına Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Müjdat İlhan ve çevreci STK’ların temsilcileri de destek verdi.

MUHTAR KUŞ: BU KARARDAN DÖNÜLMESİNİ İSTİYORUZ

Şemikler Mahallesi Muhtarı Ali Kuş, buradaki açıklamasında “Önce okul alanımızı elimizden aldılar. Şimdi de mahallemizin ciğerleri olan, imara kapalı olan spor alanı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle imara açılmıştır. Mahalle olarak buranın spor alanı olarak kalmasını istiyoruz. Bu karardan dönülmesini istiyoruz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: YARGI SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu da, mahalle halkının yanında yer aldıklarını söyleyerek “Sporun ve sporcunun yanında olunması gereken bir süreçte Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı trajikomik, içler acısı bir karara imza atmış. Spor tesisi alanı olarak geçen bu alanı yine bir ranta kurban etmek istiyorlar. Mahallelimizin sesini duyuyoruz. Büyükşehir belediyesi olarak bu konuya tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Yasaya ve mevzuata aykırı bir işlem var. Bununla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi olarak yargı süreci başlatacağız” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam
Plan değişikliğinin oldu bittiye getirilmek istendiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Bir spor tesisi alanını ortadan kaldırmak istiyorsanız emsal bir alan göstermek gerekir. Yeşil alanı ortadan kaldırmak isterseniz emsal bir yeşil alan göstermeniz gerekir. Ranta dayalı bir sistemle oldu bittiye getirilmeye çalışılan bu yerle ilgili başlatılan süreci durdurmak ve yargı eliyle buna müdahale etmek için ne gerekiyorsa yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Sadece burası değil, ranta kurban edilmek istenen her yerde karşılarında olacağız” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK, TEPKİLERİN TERCÜMANI OLDU

Bu arada, alanda bulunan Mutlu Acar, konuşmasını tamamlayan Muhtar Ali Kuş’un yanına gelerek “Ağaçlarımızı kestirmeyiz” dedi. Bu söz hem günün iki kelimeyle anlatılmasını sağladı hem manşet başlığı oldu.