Cüce: Denizli, biyoçeşitlilikte Türkiye’de önemli bir yere sahip – D20Haber
13.06.2024, Perşembe
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Cüce: Denizli, biyoçeşitlilikte Türkiye’de önemli bir...

Cüce: Denizli, biyoçeşitlilikte Türkiye’de önemli bir yere sahip

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 28 Mayıs 2024 Salı - 13:24Güncelleme: 28 Mayıs 2024 Salı - 13:25
Cüce: Denizli, biyoçeşitlilikte Türkiye’de önemli bir yere sahip

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Serkan Cüce, "Denizli, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesişim noktasında bulunmasından dolayı biyoçeşitlilik açısından Türkiye'de önemli bir yere sahip" dedi.

Ekosistemde önemli bir konuma sahip olan biyoçeşitlilik hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Serkan Cüce, Denizli’nin Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesişim noktasında bulunmasından dolayı biyoçeşitlilik açısından Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Haberin DevamıReklam
Denizli’nin farklı ekosistemlere ev sahipliği yaptığını kaydeden Cüce, “Honaz Dağı Milli Parkı, Bozdağlar ve Büyük Menderes Nehri gibi doğal alanlar, bölgedeki biyoçeşitliliğin korunmasına katkı sağlamakta. Bitki ve hayvan türlerinin envanterlerini yaparak kontrollü olarak toplanmasını sağlıyoruz. Ayrıca Çameli ilçesindeki ormanlarımızda biyoçeşitlilik çalışmaları yapılmış olup, bunların korumacılık faaliyetleri planlanmakta” diye konuştu.

Türkiye’de 3 bin 700 tanesi endemik olmak üzere toplamda 11 bin 800 adet bitki türünün bulunduğunu belirten Cüce, çevre kirliliği, aşırı, kontrolsüz avlanma ve faydalanma, orman yangınları, iklim değişikliği gibi faktörler biyoçeşitliliği azalttığını dile getirdi.

“Biyoçeşitliliğin azalması doğal denge üzerinde yıkıcı etkilere neden oluyor” diyen Cüce, şunları söyledi:

“Örneğin hayvanlar açısından bakacak olursak, yırtıcı kuşlar ve yılanların azalması fare popülasyonunun artmasına neden olacak. Bu ve bunun gibi durumlar doğal dengeyi bozuyor. Özellikle çevre kirliliği, kontrolsüz avlanma gibi gibi unsurlara dikkat edilmeli.”

DENİZLİ (İHA)