20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Cumhuriyet Başsavcısından sosyal medya eleştirisi

Denizli Cumhuriyet Başsavcısından sosyal medya eleştirisi

Haber Merkezi - 1 Eylül 2021 Çarşamba - 14:46 Denizli Cumhuriyet Başsavcısından sosyal medya eleştirisi

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, yargının sosyal medyaya karşı bağımsız kalmasının çok önem teşkil etmeye başladığını söyledi.

A- A+

Adli Yıl, düzenlenen törenle başladı. Valilik önündeki törende, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Adalet Komisyonu Başkanı Halil Ortaköy ve Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından bir konuşma yapan Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Bölükbaşı, yeni adli yılın doğru kararlara vesile olmasını, milletin beklentilerine ve kamu vicdanına uygun hukuk düzeninin sağlanmasını diledi.

Yargılama makamının verdiği kararların her zaman itiraza tabi olduğunu, hakim ve savcının da yanlış yapabileceğini ifade eden Bölükbaşı, kesin bir hüküm teşkil etmedikçe her türlü kararın düzeltilebilir olduğuna dikkat çekti. Sosyal medya üzerinden yargılama sonuçlarına ilişkin kötüleyici tavırlar içerisine girildiğine işaret eden Bölükbaşı, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam

“Bir karar veriliyor, bu karar üzerine sosyal medyadan çeşitli baskılarla bu karar değiştirilmeye çalışılıyor. Bilin ki hakim savcı gücünü vicdanından alır, vatandaşımızın adalet isteğini yerine getirir, sosyal medya trollerinin baskılarına, hukuksuzluk taleplerine asla izin vermez. Hukuk öğretisinde yasama ve yürütmeye karşı yargı bağımsızlığı anlatılır. Ama bence yargının bir de artık bu sosyal medyaya karşı bağımsız kalması çok önem teşkil etmeye başladı. Sosyal medyada yapıcı eleştirilerin her zaman başımızın üstünde yeri var. Ama yok etmeye, kararlarımızı etkilemeye yönelik hiçbir baskıya izin vermeyeceğiz.”

Törene CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli İdare Mahkemesi Başkanı Ali Hüküm, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ile yargı mensupları ve avukatlar katıldı.

DENİZLİ (AA)