23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Büyükşehir Ulaşım AŞ, personele promosyonu...

Denizli Büyükşehir Ulaşım AŞ, personele promosyonu dağıtmayıp gelir kaydetmiş

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Kasım 2022 Cumartesi - 09:06Güncelleme: 12 Kasım 2022 Cumartesi - 13:08
Denizli Büyükşehir Ulaşım AŞ, personele promosyonu dağıtmayıp gelir kaydetmiş

Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ’nin, bir banka ile 2021 yılında yaptığı sözleşmenin karşılığında verilen promosyonu personeline dağıtmayıp, gelir kaydettiği ortaya çıktı. Sayıştay denetiminde ortaya çıkan ve 475 personele ödenmeyen promosyon tutarının 675 bin lira olduğu belirlendi.

İş insanı Gökhan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gökşin, işçilerine yüksek promosyon dağıtabilmek için bir bankayla olan sözleşmesini feshedip bir başka bankayla anlaşması nedeniyle 1 milyon lira ceza öderken, Denizli Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Ulaşım AŞ’nin geçen yıl personelin hakkı olan promosyonu dağıtmadığı ortaya çıktı.

Sayıştay tarafından Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ’de yapılan 2021 yılı denetiminin raporu yayımlandı. Raporda, çarpıcı bir bulgu yer verildi. “Aylık ve Ücretleri Ödeyen Banka Tarafından Verilen Promosyonun Personele Dağıtılmayıp Gelir Kaydedilmesi” başlıklı bulguda, bankadan alınan ve 475 personelin hakkı olan promosyonun dağıtılmadığı ifade edildi.

ÜÇ YILLIK ANLAŞMAYA KARŞILIK 675 BİN LİRAYA ANLAŞILDI

Sayıştay raporuna göre, 08.01.2021 tarihinde üç yıllık bir süre için yapılan protokol ile banka 475 personel için 675 bin liraya şirkete ödedi. 19.01.2021 tarihinde bu meblağdan yüzde 18 KDV hesaplanarak, kalanı “diğer olağan gelir ve karlar” hesabına aktarıldı.

PERSONELE DAĞITIM İÇİN GENELGE VAR

Raporda, 2010/17 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin 4’ncü maddesi gereğince, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının her personel için eşit tutarlarda olmak üzere dağıtılması gerektiği de kaydedildi.

YÖNETMELİK HÜKMÜNE AYKIRI

Haberin DevamıReklam

Belediye şirketlerinin, 8/3/2019 tarih ve 30708 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği”nin “kapsam” başlıklı 2’nci maddesi uyarınca Kamu Haznedarlığı uygulaması kapsamında olduğuna vurgu yapılan raporda, söz konusu yönetmeliğin “diğer menfaatler” başlıklı 7’nci maddesinde ise, bu yönetmelik kapsamındaki kurumların mali kaynaklarının değerlendirilmesinde faiz veya kâr payı dışında ayni ya da nakdi herhangi bir menfaat temin edemeyecekleri belirtildiği, bankanın “promosyon” adı altında yaptığı ödeme faiz ya da kar payı olarak nitelendirilemeyeceğinden şirket hesaplarına gelir kaydedilmesi yönetmelik hükmüne aykırı olduğu belirtildi.

Banka promosyonlarının tamamının personele eşit olarak dağıtılmasını öngören 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi ve Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, söz konusu protokol uyarınca verilen banka promosyonunun personele dağıtılmayıp, şirket hesaplarına gelir kaydedilmesinin mevzuata uygun olmadığının değerlendirildiği de vurgulandı.

İDARE: BİR SONRAKİ PROMOSYON PERSONELİN HESABINA YATIRILACAK

Sayıştay denetçilerinin bu bulgusu üzerine şirket, bir sonraki anlaşma ile alınacak olan promosyonun doğrudan personel hesabına yatırılacağını ifade etti.

“GELİR KAYDEDİLEN PROMOSYON PERSONELE ÖDENMELİ”

İdarenin bu beyanına karşılık ise, “Bu olumlu bir yaklaşım olarak değerlendirilse de eksik bir uygulama olacaktır. Nitekim mevcut dönem için banka tarafından ödenen promosyon da gerçekte kurumun geliri değil personelin alacağıdır ve bu nedenle Şirketin, gelir kaydettiği personele ait olan bu hakkı da personele iade etmesi gerektiği değerlendirilmektedir” denildi.