Çavuşoğlu: Usulsüzlüklerle ilgili 2 kişi hakkında suç duyurusu yapıldı – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Çavuşoğlu: Usulsüzlüklerle ilgili 2 kişi hakkında...

Çavuşoğlu: Usulsüzlüklerle ilgili 2 kişi hakkında suç duyurusu yapıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Haziran 2024 Salı - 17:26Güncelleme: 25 Haziran 2024 Salı - 17:26
Çavuşoğlu: Usulsüzlüklerle ilgili 2 kişi hakkında suç duyurusu yapıldı

Denizli Büyükşehir Belediye (DBB) Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, geçmiş döneme ilişkin BELTAŞ hesaplarında buldukları usulsüzlükler ile ilgili 2 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

DBB Meclisi haziran ayı toplantılarının ilk oturumu yapıldı. Gündemde yer alan maddelerin bir bölümü incelenmek üzere komisyonlara gönderildi. Komisyonlardan gelen 2 rapor kabul edilirken, AK Partili Ali Değirmenci’nin istifası ve atamalarla ilgili de bilgilendirme yapıldı.

ÇAVUŞOĞLU, BELTAŞ ÜZERİNDEN YÜKLENDİ

Bu arada, DBB Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, gündem dışı yaptığı konuşmada, BELTAŞ’ta tespit ettikleri usulsüz harcamalar ile ilgili geçmiş yönetime eleştirilerde bulundu. Çavuşoğlu’nun konuşmasında öne çıkan bölümler şöyle:

● Kayıtlar ile beyanlar arasındaki tutarsızlıklarla ilgili şirketler üzerinde hukukçularımız ve mali müşavirlerimiz inceleme sürdürmekte. Şirketin yönetim kurulu başkanı, para toplamada ayrı bir sistemin bulunduğunu, gerek toplayan vasıtasıyla gerekse diğer arkadaşlar vasıtasıyla mühürlenen torba usulüyle bu paraların sevkiyatının yapıldığını, Z raporunda fazla tutarda tahsilatların olduğunu, bunlarla beraber kayda girmeyen fatura, mühür sistemi üzerinden de paranın aktarmasının ve sevkiyatının yapıldığını, gerek bunları toplayan şahıs gerek yönetim kurulu başkanı bunları kabul etmişlerdi.

“SİLİNMİŞ KAYITLARA ULAŞILDI”

● BELTAŞ’ın işlettiği Teleferik’te bilgisayarlarda silinmiş kayıtlara ulaştı arkadaşlar. Silinmiş kayıtlar excel üzerinden tutulmuş bir dosya. Bu dosyada o gün yapılan resmi tahsilat ve bu tahsilat sonrası da kesilmiş olan Z raporunu karşılaştıran ve ikisinin arasındaki farkı gösteren, paraların nasıl toplandığını gösteren dokümanları içeren bir evrağa ulaştık. Silinmiş kayda ulaştı arkadaşlar.

● İkisinin arasında bugünkü itibariyle kaydedilmemiş 2016-2024 arasında güncel kurla çevirdiğimizde 700 bin küsur dolarlık, 25 milyon lira civarında bir rakama ulaştık. Bununla ilgili hem şirketin yönetim kurulu başkanını hem de mühürlü torba denilen paraları toplayıp teslim eden arkadaşların beyanlarıyla bu işin sübuta erdiğine tarafımızca ulaşılmış ve bugün itibariyle de muhtemelen arkadaşlarımız vermiş olması lazım, savcılığa suç duyurusunda bulunduk.

● İlk gün söylediğimizi bugün de söylüyoruz, yarın da söylemeye devam edeceğiz. Kimin boğazında yetimin hakkı, haram lokma geçtiyse bu can bu bedende durdukça hesabını sormak için ne gerekiyorsa yapacağımıza emin olabilirsiniz.

“BU ŞİRKETLER KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİLDİR”

Haberin DevamıReklam
● Bu şirketler kimsenin babasının malı değildir. Çiftlik gözü içerisinde görüp de dün bir tostçu dükkanından başlayan hikaye Denizli’de birçok mağazaya uzanan hikayeye ulaştıysa, belediyenin makamlarını işgal edenler de bunu görmüyorsa, bütün Denizli’nin bildiğini bilmemişlerse, görememişlerse çok da iyi niyetli olduğunu düşünmemiz mümkün değildir.

“ŞEYTANIN AKLINA BİLE GELMEYECEK SİSTEM”

● Mühürlü torba sistemi dediğimiz sistem, şeytanın bile aklına gelmeyecek bir sistemdir. Hem parayı aldığınız vatandaşa güven telakki ettiriyorsunuz, sonra da bunun bir yerde kayda girdiğine inandırma hususunda müthiş başarılı bir süreç.

“BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİNDEN PARTİYE HARCAMA YAPILMIŞ”

● Yeni bir tespitimiz daha var, arkadaşlar üzerinde çalışıyor. Bir firma yaklaşık 10 milyona yakın fatura kesiyor mart ayında. Yine BELTAŞ üzerinden seyrediyor bu süreç. Bu faturayı kesmişler. BELTAŞ hizmet satın almış sözde bunlardan. Fakat hizmetin birçok kısmı, onu da teknolojik vasıtalarla, WhatsApp yazışmalarıyla, şirketle gitti geldiler ile tespit ettik, bu malzemelerin çoğu bir partiye gitmiş. Yani Denizli Büyükşehir Belediyesinin bütçesi bir partinin finansman kaynağı olmuş. Bunu da en kısa sürede paylaşacağız. Hem teslim edeni hem teslim alanı ile hepsi yazışmalarıyla kayıtlarda var.

“CUMHURBAŞKANI KARŞILAMASINA 5,5 MİLYON LİRA”

● Her geçen gün hayret etmekten yoruldum, arkadaşlar bize hayret ettirmeye yorulmuyor. Bir küçük örnek daha vereyim: Şehre cumhurbaşkanı geliyor. Bir şehre cumhurbaşkanı gelince doğal olarak devletin tüm imkanları seferber olur. Devlet kurumlarının dışında birinin bir şeyine ihtiyacı olmaz. İletişim Daire Başkanlığı devreye girer, o girer, bu girer. 11 milyar lira borcu olan bir belediye bu işte devreye girecek birim değildir. 5,5 milyon lira mesela cumhurbaşkanını karşılama hizmet satın alınmış. Denizli Büyükşehir Belediyesinden ajansın birine 5,5 milyon lira vermişiz. Ne karşılığında? Organizasyon karşılığında. Her işleme imza atacak bir safı da bulmuşlar ama imza atanlar neyin altına imza attığını bilmiyor. Yani o gariplere olacak olan. Çağırdım bir tanesini. ‘Ne aldınız?’ diye sordum. Bilmediğini söylüyor. ‘İmzan var’ diyorsun; ‘bilmiyorum başkanım, getiriyorlardı, ben atıveriyordum’ diyor.

● Parti gruplarından ‘bizim de bildiklerimiz var, bu arkadaş şunu almıştı’ diyenlere ihtiyacımız var. ‘Benim vicdanım sızlıyor’ diyen arkadaşlara ihtiyacımız var. Gelin özelden paylaşın, kapım, telefonum 24 saat açık. Gelin hep beraber çözelim. Görüp de 3 maymunu oynayan varsa içinizde burada hesap vermeseniz bile Allah katında hesap vereceğinize inanıyorum.”