Denizli Barosundan Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Barosundan Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine...

Denizli Barosundan Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 31 Ocak 2024 Çarşamba - 16:19Güncelleme: 31 Ocak 2024 Çarşamba - 16:19
Denizli Barosundan Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki

Denizli Barosundan Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki. Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, “Bu olay yargı eli ve Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile yapılan bir darbedir. Anayasa Mahkemesi kararları yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisini de bağlar” ifadelerini kullandı.

Denizli Barosu önünde açıklamada bulunan Demirdöğer, Anayasa Mahkemesinin TİP Milletvekili Can Atalay’ın bireysel başvurusu üzerine hak ihlali ve serbest bırakılması kararı verdiğini, gereğinin yerine getirilmesi için kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiğini, mahkemenin kararı uygulamak yerine yeniden Yargıtay 3. Dairesi Başkanlığına gönderdiğini anımsattı.

Aynı konuda Anayasa Mahkemesince ikinci kez hak ihlali kararı verdiğini, ancak yine uyulmadığını ve Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için TBMM Başkanlığına yazı yazıldığını söyleyen Demirdöğer, şöyle devam etti:

“Türkiye Büyük Millet Meclisinin kabul ettiği 2709 sayılı T.C Anayasasının 153/6 hükmüne göre Anayasa Mahkemesi kararları yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisini de bağlar.

Buna rağmen, dün yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda; ilgili kişi hakkındaki karar yine haksız ve hukuksuz bir şekilde okutularak, milletvekilliğinin düşürülmesine karar verilmiştir.

Bu olay yargı eli ve Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile yapılan bir darbedir. Yine bu olay ile birlikte Anayasa katledilerek 2. maddesinde belirtilen Hukuk Devleti ilkesini sorgulanır hale getirilmiştir. Ne var ki asıl katledilen bu ülkenin geleceği, gençlerinin hayalleri, bilimi, sanatı, düşüncesi, hukuku, adaleti, demokrasi algısı, temel hak ve özgürlükleri ile insan hakları bilinci olmuştur.

Bu uygulama ile; kişilerin ırkından, dininden, dilinden, siyasi düşüncesinden, etnik kimliğinden dolayı yargılamanın önü açılacaktır. Ve yine temelini ve tüm gücünü Anayasa’dan alan her bir temel hakkın sorgulanır, tartışılır hale gelmesi söz konusu olacaktır.

Ancak üzülerek görüyorum ki; bu haksız ve hukuksuz olayı eleştiren, tepki koyan sadece avukatlar ve barolardır. Evet, bu hukuksuzluk elbette ki bizleri de ilgilendirir. Fakat bu hukuksuzluğa sadece barolar ve avukatlar değil, diğer tüm toplum kesimlerinin ses çıkarması ve tepki göstermesi gerekir.

Haberin DevamıReklam
Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken yargıçlardır, savcılardır.

Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken avukatlardır, barolardır.

Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken üniversitelerdir, hukuk fakülteleridir, öğretim görevlileridir.

Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken sendikalardır, sivil toplum kuruluşlarıdır.

Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken tüm siyasilerdir.

Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken iş dünyasıdır.

Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken hür basındır, işçidir, emekçidir, emeklidir.

Bugün bu hukuksuzluğa karşı konuşması ve tepki göstermesi gereken kısacası toplumun tüm kesimleridir. Çünkü hukukun ideolojisi, sağcısı, solcusu olmaz. Hukuk varsa adalet vardır, emek vardır, sermaye vardır, hür düşünce vardır, bilim vardır, gelecek vardır hayaller vardır. Kısaca hukuk varsa demokrasi vardır.

Denizli Barosu olarak biz de hukuku, adaleti, demokrasiyi, laikliği savunmaktan, aramaktan, yaşam biçimine dönüştürmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Öz yurdumuzda garip, öz vatanımızda parya olmayacağız.

Denizli Barosu olarak aklını, algısını, ahlakını, vicdanını, geçmişe saygısını, geleceğe karşı sorumluluğunu unutmayan herkes için inadına hak inadına hukuk inadına adalet diyoruz.

Rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi: Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz.”