05.06.2023, Pazartesi
15 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Danıştay, Avdan kömür sahasında yürütmeyi durdurma...

Danıştay, Avdan kömür sahasında yürütmeyi durdurma kararı verdi

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 6 Nisan 2023 Perşembe - 11:53Güncelleme: 6 Nisan 2023 Perşembe - 12:05
Danıştay, Avdan kömür sahasında yürütmeyi durdurma kararı verdi

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Mahallesi’nde açık kömür çıkarılmasına izin veren “Cumhurbaşkanlığı acele kamulaştırma kararı” ile ilgili Danıştay’dan flaş karar. Danıştay 6. Dairesi, Avdan Madencilik’in kömür çıkarması tahsis edilen saha ile ilgili “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Avdan Mahallesi’nde tarım arazisi sahipleri, çevreciler ve sivil toplum kuruluşlarının ortak mücadelesinde ilk somut kazanım elde edildi. Avdan Madencilik Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin tarım arazileri ve zeytinlikleri de içine alan bölgede faaliyete geçirdiği “açık kömür işletmeciliği” ile ilgili Danıştay’a açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

“HUKUKA UYARLILIK BULUNMUYOR”

Danıştay 6. Dairesi, açılan 38 davayla ilgili yaptığı incelemede, 13 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’nın ardından, 17 Kasım 2022 tarihinde İl Toprak Koruma Kurulu tarafından “tarım dışı kullanıma uygun” olduğu kararı verildiğine, ancak halen konunun Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından değerlendirildiğine, yürütmenin durdurulması isteminin incelendiği tarih itibarıyla tarım dışı kullanım izni verilmemiş olduğu görüldüğüne işaret edilerek, uyuşmazlığa konu taşınmazın tarım dışı bir amaçla kullanılmasına ilişkin tesis edilen dava konusu acele kamulaştırma işleminde hukuka uyarlık bulunmadığına dikkat çekti.

“TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR DOĞMASINA YOL AÇACAĞI” VURGUSU

Haberin DevamıReklam
Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin uygulanması halinde giderilmesi güç veya imkansız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna ulaşıldığı vurgulanan kararda, “Açıklanan nedenlerle; 1. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 6352 sayılı Kanun ile değişik 27. maddesinin 2. fıkrasında öngörülen şartların birlikte gerçekleştiği anlaşıldığından davacının yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne, dava konusu 13/01/2022 tarih ve 5103 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının uyuşmazlığa konu taşınmazlar yönünden yürütmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun’un 20/A maddesinin 2. fıkrasının (e) bendi uyarınca itiraz yolu kapalı olmak üzere, 15/03/2023 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” denildi.

AVDAN PLATFORMU SÖZVÜSÜ ORPAK: TOPRAK VE SU KATLİAMINA “DUR” DENİLDİ

Avdan Platformu Sözcüsü Avukat Ozan Orpak, konuyla ilgili D20HABER.COM’a yaptığı açıklamada, “Yürütmenin durdurulmmasına ilişkin 38 dava açılmıştı. ‘Kömür çıkarmaya açılan sahalar tarım dışı kullanılamaz’ demiştik. Danıştay 6. Dairesinin kararı bize umut verdi. Toprak ve su katliamına ‘dur’ denildi. Dava sonucunun olumlu sonuçlanacağına inanıyorus. Çünkü kömü çıkarmaya açılan sahalar özel tarım arazisi. Bu nedenle de tarım dışında kullanılamaz. Hukukun üstün geleceğine inanıyoruz” dedi.

AVDAN’DA HER ŞEY ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI İLE BAŞLADI

Avdan Mahallesi’nde tarım alanları ile zeytin ve meyve bahçelerinin yer aldığı bölgede 3 milyon 764 bin 623 m² alanda, Cumhurbaşkanı Acele Kamulaştırma Kararı ile Avdan Madencilik tarafından kömür çıkarılmasına başlanmış, daha sonra bu alana 4 milyon 708 bin m² alan daha ilave edilmişti.