Gazalcı’dan Diyanet Akademisini Anayasa Mahkemesi Mahkemesine götürün çağrısı – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Gazalcı’dan Diyanet Akademisini Anayasa Mahkemesi Mahkemesine...

Gazalcı’dan Diyanet Akademisini Anayasa Mahkemesi Mahkemesine götürün çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Mayıs 2022 Pazar - 09:47Güncelleme: 22 Mayıs 2022 Pazar - 10:12
Gazalcı’dan Diyanet Akademisini Anayasa Mahkemesi Mahkemesine götürün çağrısı

CHP Denizli eski Milletvekili Mustafa Gazalcı, Diyanet Akademisi için 60 günlük sürenin dolmak üzere olduğuna dikkat çekerek, itiraz için Anayasa Mahkemesine başvuru yapılması çağrısında bulundu.

Eğitim kökenli olan ve eğitimle ilgili yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunan eski milletvekili Mustafa Gazalcı, Diyanet Akademisi kurulmasıyla ilgili yasanın Resmi Gazete’nin 24 Mart tarihli sayısında yayımlandığını anımsatarak, Anayasa Mahkemesine yapılacak itiraz için 60 gün süre olduğuna ve bu sürenin sonuna gelindiğine dikkat çekti.

CHP VE İYİ PARTİ’YE ÇAĞRI YAPTI

Yasanın laik eğitime ve Anayasa’ya aykırı olduğunu, dolayısıyla konunun yüksek yargıya taşınması gerektiğini ifade eden Gazalcı, sosyal medya hesabından CHP ve İYİ Parti’ye yaptığı çağrıda şunları kaydetti:

“TBMM’den bütün partilerin katkısıyla çıkan Diyanet Akademisi’nin başta Öğretim Birliği olmak üzere Anayasaya, yasalara aykırı olduğu ortadadır.

Doğrudan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bu akademinin kadrolaşmanın bir kaynağı olacağı bellidir.
Konu din değil Türkiye Cumhuriyeti’nin laik ve bilimsel eğitim anlayışıyla ilgilidir.

Bu Akademi hizmet içi eğitim değil dinsel eğitim yapacaktır. Eğitimin Osmanlıdaki gibi çatallı yürütülmesi, eğitimin niteliğini daha da düşürecek, bilimsellikten iyice uzaklaştıracaktır.

Haberin DevamıReklam
Dinsel olduğu için seçime giderken oy yitiririz görüşü yanlıştır. Komisyonda yasaya aykırı olduğunu söyleyip genel kurulda gereğini yapmamak doğru olmamıştır. Halkımıza işin gerçeği, doğrusu anlatılınca gerçeği anlayacaktır.

O yüzden CHP ve İyi Parti yöneticilerinin aralarında konuşarak konuyu süresi geçmeden Anayasa Mahkemesi’ne götürmesini diliyoruz.

Aydınlık gelecek için umut bağladığımız sizlere bu içten bir çağrıdır.”

“LAİKLİĞE AYKIRIDIR”

Gazalcı, bir başka paylaşımında da “AKP 20 yıldır laik Türkiye Cumhuriyetini dinselleştirmek, din kurallarına göre yönetmek için adımlar atıyor. Özellikle eğitime tarikatları ortak etmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın okul öncesinden Akademiye kadar eğitime el atması laikliğe aykırıdır. Bir oldu bittiyle TBMM’den geçen Diyanet Akademisi’nin muhalefet partilerince bir kez daha değerlendirerek Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini istiyoruz. Anayasaya, laikliğe aykırı bu düzenlemenin iptal edileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.