20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Büyük Menderes Nehri üzerindeki Kısık Kanyonu’nda...

Büyük Menderes Nehri üzerindeki Kısık Kanyonu’nda sular çekildi

Haber Merkezi - 8 Eylül 2021 Çarşamba - 11:54 Büyük Menderes Nehri üzerindeki Kısık Kanyonu’nda sular çekildi

Denizli, kuraklığın pençesindeki illerden. Bunun en belirgin örnekleri ise kuruyan, suların çekildiği kaynaklar. Kuraklıktan nasibini alan kaynaklardan birisi de Büyük Menderes Nehri. Nehrin geçtiği Çal ilçesindeki Kısık Kanyonu’nda sular çekildi.

A- A+

Denizli’ye 60, Çal ilçesine 7 kilometre mesafede bulunan ve 2003’te dönemin valisi merhum Recep Yazıcıoğlu’nun rafting yapmasıyla adını duyuran Kısık Kanyonu, yöre sakinlerine göre tarihinin en düşük su seviyesini gördü.

Sarp kayalıklar arasından akan nehir, Bizans ve Roma dönemlerine ait kaya mezarlarıyla gözde yürüyüş ve dağcılık rotalarının yer aldığı Kısık Kanyonu’nda kış ve bahar yağışlarının az görülmesiyle yaz aylarında su seviyesi hızla geriledi.

Son günlerde su akışının da durduğu yaklaşık 2 bin 200 metre uzunluğundaki kanyonda birikintiler dışında su kalmayınca balık ölümleri yaşanmaya başladı. Kanyonun etkileyici güzelliğini görmek için bölgeye gelen misafirler ise manzarayı görünce şaşkınlık yaşıyor.

“ARTIK GELEN GİDEN YOK”

Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, Denizli ve çevresinin kuraklıktan en fazla etkilenen bölgeler arasında yer aldığını, özellikle Büyük Menderes Nehri’nin su seviyesindeki gerilemenin tarihi ölçekte olduğunu söyledi.

Haberin DevamıReklam

İlçedeki yaşlıların da Büyük Menderes Nehri’nde bu seviyede bir kuraklığa şahit olmadıklarını anlattıklarını dile getiren Çil, “Türkülere konu olan nehrin içerisindeyiz. Görüldüğü gibi bir gram su dahi yok. Geçen yıllarda suyun seviyesi 3 metreyi buluyordu” dedi.

Suyun tükenmesiyle doğal hayatın da tükenmeye başladığını, balık ölümlerinin görüldüğünü belirten Çil, önceden insanların buraya doğal güzelliği görmeye geldiğini, suların çekilmesiyle gelen giden olmadığını ifade etti.

Çil, kanyona yakın mesafedeki Aşağıseyit Mahallesi’nde 848 yıldır devam eden Sudan Koyun Geçirme Yarışması’nın da bu yıl su yokluğu nedeniyle taşıma suyla oluşturulan gölette yapılabildiğini de anımsattı.

Kanyona gelen Gökhan Sürel de görüntünün içler acısı olduğunu ifade ederek, “Buraya sürekli geliyoruz. Suyun sesi bizleri çok mutlu ediyordu. Şu an gördüğümüz tablo karşısında hüzünleniyoruz. Söylenecek söz yok” diye konuştu.

Ziyaretçilerden Zeynep Tok ise, kanyonu görmek için Muğla’dan geldiğini kaydederek, “Buranın eski su dolu fotoğraflarını görmüştüm. Artık hiç su kalmamış. Boşuna o kadar yolu gelmiş olduk. Ancak yine de hatıra fotoğrafı çektirdik” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (AA)