Aydın-Denizli otoyolunda neler oluyor, 11 milyon 680 bin araç geçer mi? – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Aydın-Denizli otoyolunda neler oluyor, 11 milyon...

Aydın-Denizli otoyolunda neler oluyor, 11 milyon 680 bin araç geçer mi?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Mayıs 2024 Çarşamba - 09:44Güncelleme: 29 Mayıs 2024 Çarşamba - 10:54
Aydın-Denizli otoyolunda neler oluyor, 11 milyon 680 bin araç geçer mi?

Aydın-Denizli otoyolu bu kez ölümlü trafik kazaları, iş kazaları, işten çıkarmalar ve işçilerin eylemleriyle gündemden düşmüyor. Batmanlı iş insanı Ferhat Nasıroğlu’nun kurduğu, ancak Nasıroğlu’nun geçen yıl yapılan seçimde AK Parti’den milletvekili seçilmesiyle yönetiminden ayrıldığı Fernas Otoyol İşletmesi AŞ’nin yapımını üstlendiği otoyolun Kuyucak-Denizli bölümü için yıllık 11 milyon 680 bin araç, araç başına 5 Euro garanti verilmesi de tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Aydın-Denizli otoyolunun yapımı uzun yıllar beklendi. Açılan, iptal edilen derken 9. ihalenin sonunda işe başlanabildi. Otoyolun yapımını Ferhat Nasıroğlu’nun isim ve soyisminin kısaltmalarından oluşan Fernas Otoyol İşletmesi AŞ üstlendi. Nasıroğlu, geçen yıl yapılan seçimlerden AK Parti’den milletvekili seçilince yönetim kurulu başkanlığını Leyla Nasıroğlu Bilgin’e devretti.

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projesi olan Aydın-Denizli otoyolunu yapan şirket, bir süre önce de sermayesini 6 milyar 265 milyon liradan 7 milyar 110 milyon 150 bin liraya yükseltti. Sermayede 845 milyon 150 bin lira artış olurken, otoyolda çalışan işçiler ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle eylem başlattı. Bu arada işçiler, “işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunulması” olarak tanımlanan “Kod 46” ile işten çıkarıldı.

İş kazaları ve ölümlü trafik kazalarıyla da haberlere sıkça konu olan otoyolu yakından takip eden Denizlili gazeteci Çiğdem Toker, bir kez daha gündeme taşıdı. Çiğdem Toker, T24’teki “Aydın-Denizli otoyolu nereye uzanıyor?” başlıklı yazısında, otoyolu yapan şirketi ve bir süredir yaşanan gelişmeleri aktardı.

İŞ İNSANIYDI, MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Fernas Otoyol AŞ.’nin 4 yıl önce kurucusu olan Fernas İnşaat’ın bu süreçteki yönetim kurulu başkanı ve genel müdürünün Ferhat Nasıroğlu olduğunu, Nasıroğlu’nun geçen yıl yapılan seçimlerde AK Parti’den Batman Milletvekili seçilmesiyle de Mayıs-2023’te görevinden ayrıldığını, yerine de Leyla Nasıroğlu Bilgin’in getirildiğini, sermayesinin de 7 milyar 110 milyon 150 bin liraya çıkarıldığını anlatan Toker, “Bunlar olağan adımlar. Ancak olağan olmayan şey ne biliyor musunuz? Otoyol yapan bir şirket bu kadar büyük sermaye artırımlarına gidebilecek mali yeterliliği varken, dahası Hazine, bir milletvekilinin vaktiyle kurduğu, halen de aile bireylerinin yönetimde olduğu şirkete araç başına 5 Euro/cent garanti verebilirken, o otoyolun inşaatında, Fernas’ın taşeronu, başka deyişle alt yüklenicisi olan bir şirkette çalışan işçilerin paralarını alamaması” ifadelerine yer verdi.

Haberin DevamıReklam
KOD 46’YA RAĞMEN İŞÇİLER İFADEYE ÇAĞRILMAMIŞ

Toker, işten çıkarmalar konusunu ile ilgili İyi Sen Genel Başkanı Hasan Kırlangıç’ın “Mademki arkadaşlarımızı kod-46 ile çıkarttın -yani hırsızlık yaptı, güveni sarstı demeye getiriyorlar. 50 kişi aynı anda hırsızlık yaptı demek!- o zaman niye şirket olarak suç duyurusunda bulunmuyorsun? Kod-46 ile işten çıkarılan hiçbir arkadaşımız, polis ya da savcı tarafından ifadeye çağrılmadı?” sorusuna da yer verdi.

ARAÇ SAYISI VE GARANTİ ÜCRET

Tamamlandığında 163 kilometre uzunluğa sahip olacak Aydın-Denizli otoyolu yapılırken doğaya, tarım alanlarına zarar verildiğine de dikkati çeken Toker, “Kuyucak-Denizli etabı geçen yıl sonunda açılan otoyolun bu yıl sonunda bitmesi hedefleniyordu. Ancak mevcut koşullar altında zor görünüyor. Yatırım maliyeti 1,3 milyar Euro olarak açıklanan Aydın-Denizli otoyolu trafik yükünü azaltması ve yolculuk süresini kısaltmasıyla öne çıkarılıyor her KÖİ ulaştırma projesinde olduğu gibi. Ancak geçiş ücretlerinin otomobil ve km bazında 5 Euro/cent olarak belirlendiği çok daha sonra açıklandı” dedi.

İşletme süresi 17 yıl 9 ay olarak duyurulan projede garantiye esas araç sayılarının ise Aydın-Kuyucak (65 km) kesiminde çift yön günlük 35 bin, Kuyucak-Denizli kesiminde (85 km) çift yön günlük 32 bin, ulaşıma açılan Kuyucak-Denizli kesimindeki yıllık araç sayısının 11 milyon 680 bin olduğunu belirten Çiğdem Toker, yazısını şöyle tamamladı:

“Milletin cebinden beş kuruş çıkmadan yapıldığı söylenen projelerden biri olan Aydın-Denizli otoyolunun finansman maliyetini eninde sonunda kim ödüyor olabilir?

Eşsiz tarım ürünlerinin yetiştiği ovaları kalbinden hançerleyen bir KÖİ projesi yapılsın diye biz vatandaşlar olabilir mi?

Milletin sırtına yıkılacak yüzlerce milyon Euro finansman…

Milyarlık sermaye arttırımları…

Ama işçiye yevmiye yok.

Sahi Aydın-Denizli otoyolu nereye uzanıyor?”

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.