05.02.2023, Pazar
0 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Avukatlardan eylem, CMK atama sistemi kapatıldı

Avukatlardan eylem, CMK atama sistemi kapatıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Aralık 2022 Salı - 23:04Güncelleme: 22 Aralık 2022 Perşembe - 09:41
Avukatlardan eylem, CMK atama sistemi kapatıldı

Baroların ortak kararıyla avukatlardan 24 saatliğine CMK hizmeti vermeme eylemi. CMK ücretlerinin artırılması ve KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi talepleriyle ilgili bu gece yarısı başlayacak eylem, yarın saat 24.00’te sona erecek. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, bu eylemi kabul edilemez bularak, “CMK otomatik atama sistemlerinin kapatılması bir hakkın süistimali olduğu gibi adli destekten yararlanacak vatandaşlarımızın da mağdur edilmesi anlamına gelir” açıklamasını yaptı.

Barolar, 13 Eylül’deki hizmeti yavaşlatma eyleminden sonra bu kez de 24 saatliğine CMK atama sistemini kapatıp görevlendirmede bulunmayacak. Avukat görevlendirmeleri, 24 saat boyunca sadece şiddet ve istismar mağduru çocuklar ile kadınlar için ilgili birimlerin baro başkanlıklarına taleplerini ulaştırılması halinde yapılacak. Baroların ortak eylemle ilgili açıklaması şöyle:

“YETERLİ ADIMLARIN ATILMADIĞINI VE ATILMAYACAĞINI ÖĞRENMİŞ BULUNMAKTAYIZ”

“5 Eylül 2022 tarihli Baro Başkanları toplantısında; CMK (zorunlu müdafilik hizmeti) ücretlerinin günün ekonomik koşullarına ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi de dikkate alınarak iyileştirilmesi, KDV oranının da %1’e indirilmesi konusunda ortak mücadele edilmesi ve bu amaçla 81 Baro tarafından ilk etapta CMK hizmetlerini yavaşlatılmasına sonrasında kademeli olarak hizmetlerinin durdurulmasına karar verilmişti.

13 Eylül 2022 tarihindeki yavaşlatma eyleminden sonra TBB’nin, Adalet Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucu makul düzeyde bir iyileştirmenin yapılacağı söylenmiş ve eylemler askıya alınmıştır.

Geldiğimiz aşamada beklentiler doğrultusunda CMK Ücretlerinin Avukatlık mesleğinin saygınlığına ve günün ekonomik koşullarına uygun bir seviyeye getirilmesi, KDV oranının %1’e indirilmesine yönelik somut ve yeterli adımların atılmadığını ve atılmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

05.09.2022 Tarihli Baro Başkanları Toplantısında alınan karar doğrultusunda ilk etapta 20.12.2022 (Bugün) Saat 24:00 itibariyle 24 saatliğine “CMK Otomatik Atama Sistemleri” kapatılacaktır. Avukat görevlendirmeleri 24 saat boyunca sadece şiddet ve istismar mağduru çocuk ve kadınlar için ilgili birimlerin Baro Başkanlıklarına taleplerini (yazılı veya telefonla) ulaştırılması halinde yapılacaktır.

Haberin DevamıReklam

Bu süreçte CMK ücretleri ile ilgili devam eden görüşmelerin neticesi de takip edilecek, gelişmeler ışığında kararımızın değiştirilebileceği ve görevlendirmelerin süresiz durdurulabileceğini de (şiddet ve istismar mağduru çocuk ve kadınlar için gelen talepler hariç) kamuoyunun bilgisine sunarız.”

BAKAN BOZDAĞ’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da CMK atama sisteminin kapatılması eylemiyle ilgili açıklama yaptı. Bozdağ’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“CMK Ücret Tarifesi, ilgili yönetmeliğin 9. maddesine göre; ‘Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile ödenecek meblâğ,..her yıl Aralık ayında hazırlanan ve 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere düzenlenen Tarifede gösterilir…’

Buna göre: CMK Asgari Ücret Tarifesi, her yıl; Aralık ayında hazırlanır, Resmî Gazete’de yayınlar ve Ocak ayının 1.günü de yürürlüğe girer. Bu süreç devam etmektedir. Yeni CMK Ücret Tarifesi, 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecektir.

Her yıl mevzuat gereği tekrarlanan bu usul, baroların da malumudur. Bu gerçeği bilmelerine rağmen, 65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş gibi bildiri yayınlamaları kabul edilemez.

21/12/2022 tarihinde CMK otomatik atama sistemlerinin kapatılması bir hakkın süistimali olduğu gibi adli destekten yararlanacak vatandaşlarımızın da mağdur edilmesi anlamına gelir. Kimsenin hukûkî yardımdan mahrum bırakılmasına izin vermeyeceğiz.

Vatandaşlarımızın soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde hak mahrumiyetlerine uğramaması, hakkını daha iyi arayabilmesi ve kendini daha iyi savunabilmesi için yeni bir adli yardım sistemi kuracağız. Bu konudaki hazırlıklarımız devam etmektedir.”