02.10.2022, Pazar
21 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Avukatlar eyleme hazırlanıyor

Avukatlar eyleme hazırlanıyor

Haber Merkezi - 7 Eylül 2022 Çarşamba - 21:37 Avukatlar eyleme hazırlanıyor

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamındaki görevlendirme ücretlerini yetersiz bulan avukatlar eyleme hazırlanıyor. Denizli Barosu Başkanı Adnan Demirdöğer, 13 Eylül’de başlayacak eylemlerin sonuç alınıncaya kadar süreceğini belirtti.

A- A+

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ev sahipliğinde düzenlenen 47. Baro Başkanları Toplantısı’nda, CMK kapsamında soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen müdafi ve vekillere yapılan ücret tarifesi ele alındı.

Toplantının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, 81 baronun ortak kararı ile CMK kapsamındaki zorunlu müdafilik ücretlerinin iyileştirilmemesi durumunda görevlendirmelerin kademeli olarak durdurulacağı belirtildi.

CMK EYLEM TAKVİMİ

Denizli Barosu Başkanı Adnan Demirdöğer de, CMK iyileştirmesi istediklerini, bu amaçla 13 Eylül’den itibaren düşük dozlu eylem başlatılacağını, sonuç alınıncaya kadar eylemlerin devam edeceğini belirtti. Demirdöğer, eylem takvimini de şöyle açıkladı:

Haberin DevamıReklam

● 13 Eylül Salı günü tüm illerde CMK görevlendirmelerinin yavaşlatılması.

● 20 Eylül Salı günü tüm illerde CMK görevlendirmelerinin bir gün süreyle durdurulması (şiddet ve istismar mağduru kadın ve çocuklar için gelen talepler hariç).

● 27 Eylül Salı gününden itibaren tüm illerde CMK görevlendirmelerinin üç gün süreyle durdurulması (şiddet ve istismar mağduru kadın ve çocuklar için gelen talepler hariç).

● Hala bir sonuç alınamaması halinde, tüm illerimizde CMK görevlendirmelerinin süresiz olarak durdurulması konusundaki kararlılığımızı bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz.