Avdan Platformu: Denizli’ye 10 yıl kömür tozu solutacaklar – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Avdan Platformu: Denizli’ye 10 yıl kömür...

Avdan Platformu: Denizli’ye 10 yıl kömür tozu solutacaklar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Ocak 2023 Pazartesi - 14:54Güncelleme: 16 Ocak 2023 Pazartesi - 14:54
Avdan Platformu: Denizli’ye 10 yıl kömür tozu solutacaklar

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Mahallesi’nde acele kamulaştırma kararının ardından başlayan kömür çıkarma çalışmalarına ilişkin tartışma sürüyor. Avdan Platformu, 6 milyon 861 bin m² alan için “ÇED olumlu” kararı verilmesini eleştirerek, “Denizli ve Tavas’a 2032 yılına kadar kömür tozu solutacaklar” açıklamasını yaptı.

Avdan Platformunu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenleyen Avukat Ozan Orpak, acele kamulaştırma kararından sonra geçen bir yılı değerlendirdi, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığında ÇED olumlu raporu verilmesini eleştirdi.

Acele kamulaştırma kararıyla ilgili süreç tamamlanmadan şirketin kömür çıkarma faaliyetini başlattığını anımsatan Orpak’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

●Denizli ili Tavas ilçesi Avdan Mahallesi’nde 13 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan acele kamulaştırma kararı ile 3 milyon 764 bin 623 m² alanda 564 adet parselde süreç bitmeden kömür çıkarma faaliyetlerine başlanmıştır.

●İlk önce planlana santrale karşı oluşan sağduyulu kamuoyu tepkisini yakından takip edilip, hayata dair her alanda bilimsel verilere dayanarak rapor hazırlandı.

●Çıkan raporlar sonucunda açıkça Avdan Termik Santrali, yer altından gökyüzüne yüzlerce kilometrekarelik bir alanda tüm canlılar için çok büyük bir tehdit unsuru olduğu ortaya çıktı. Kamuoyunun bir vücut bulması sonucunda Avdan Termik Santrali durduruldu, ancak iptal edilmedi.

Haberin DevamıReklam
● Bizim de en büyük korkumuz bu sürecin devam etmesi, Avdan’da bulunan rezervi ve kalorisi düşük, kalitesiz kömürün piyasaya sürülme isteğiydi.

● 13 Ocak 2022 tarihinde verilen acele kamulaştırma kararı ile birlikte Avdan’da açık kömür madenciliği yapılmaya başlandı. Böylece Avdan artık eski Avdan değil. Verimli araziler sadece bir kömür yatağı haline geldi. Yüzlerce ağaç söküldü. Su kaynakları zarar gördü ve görmeye devam ediyor.

● Bununla yetinmeyen şirketin başvurusu üzerine 11 Ocak 2023 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı, Avdan da 686,1 hektar yani 6.861.000 m²’lik alan içinde ÇED olumlu kararı vermiştir.

● Buradan yıllık 2 milyon ton kömür üretim planlayan şirket, üretilecek kömür proje alanına 130 km mesafedeki Yatağan Termik Santrali’ne hammadde olarak sevkini planlanmaktadır. Bu karar ile toplam 30 milyon ton kömür çıkarmak isteyen şirket, 2032 yılına kadar Tavas ve Denizli’ye kömür tozu solutmaya devam etmek istemektedir. ÇED olumlu süreci için de dava hazırlığına başlayıp, bu kıyıma dur demek için mücadele edeceğiz.

● Kamulaştırma kararı ile ilgili Avdan Platformu dava sürecini başlatmıştır. Avdan Platformu dava sürecinin bir özetini de kamuoyu ile paylaşarak tüm duyarlı kesimleri Avdan bölgesinde yapılacak olan açık kömür işletmeciliğine karşı bir arada olmaya davet etmektedir.

● Avdan’ da yapılacak açık kömür işletmeciliğine karşı Avdan halkının yanındayız!. Unutulmasın ki toprak bizim…