75 yaşındaki Hatice Nine’ye 2 kişiyi darptan para cezası verildi – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. 75 yaşındaki Hatice Nine’ye 2 kişiyi...

75 yaşındaki Hatice Nine’ye 2 kişiyi darptan para cezası verildi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 28 Mayıs 2024 Salı - 17:54Güncelleme: 28 Mayıs 2024 Salı - 19:29
75 yaşındaki Hatice Nine’ye 2 kişiyi darptan para cezası verildi

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Mahallesi’nde açık kömür işletmeciliğine karşı verilen mücadelenin simge ismi 75 yaşındaki Hatice Kocalar, 2 şirket görevlisini darp etmekten 4 bin 480 lira para cezasına çarptırıldı.

Tavas Asliye Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına, Hatice Kocalar, avukatları ile yakınları katıldı.

Mahkemede söz verilen sanık, hiç kimseyi yaralamadığını savunarak, “Karşı taraf tarlamı kazmaya çalıştı. Aramızda sadece sözlü bir tartışma geçti. Kimseyi darbetmedim, beraatımı talep ediyorum” diye konuştu.

Sanık avukatı Hasan Ozan Orpak ise 75 yaşındaki kadının 2 kişiyi darbetmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu söyledi.

Mahkeme tarafından, Hatice Kocalar hakkında Eyüp B. ile Özcan T’ye yönelik basit yaralama suçunda 120 gün karşılığı adli para cezası verildi.

Haberin DevamıReklam
Bu cezalar daha sonra sanığın eylemini silahla gerçekleştirdiği gerekçesiyle 1/2 oranında artırılarak 180 gün karşılığı adli para cezası olarak değiştirildi. Ardından bu cezalarda indirim uygulanarak 112 tam gün karşılığı para cezasına çevrildi. Ayrıca, sanık hakkında doğrudan verilen 112 gün karşılığı adli para cezası, ilgili yasa gereği 1 günün karşılığı 20 liradan hesaplanmak suretiyle her iki müşteki için toplam 4 bin 480 para cezası olarak cezalandırılmasına hükmedildi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin gündemine giren, çevrecilerin de eylemleriyle dikkati çektiği Avdan Mahallesi’ndeki açık kömür işletmeciliğine karşı çıkan Hatice Kocalar hakkında, şirket görevlileri Eyüp B. ile Özcan T.’yi darp etmekten Tavas Asliye Ceza Mahkemesinde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İddianameyi hazırlayan savcı, şüphelinin silahla kasten yaralama suçundan cezalandırılmasını talep etmişti.