Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 92. yıldönümü kutlandı – D20Haber
19.04.2024, Cuma
10 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 92. yıldönümü kutlandı

Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 92. yıldönümü kutlandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Şubat 2023 Cumartesi - 13:42Güncelleme: 4 Şubat 2023 Cumartesi - 13:43
Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 92. yıldönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 92. yıldönümü kutlandı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, törende yaptığı konuşmada, Denizli’nin her zaman Ata’sının yanında olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 92. yıldönümü dolayısıyla 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda tören düzenlendi. Törene Vali Vekili Mehmet Okur, Garnizon Komutan Vekili Ertan Dabi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

 

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.

Törende konuşan Zolan, "4 Şubat 1931’de Cumhuriyetimizin kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk Denizli’mize gelerek şehrimiz şereflendirmiş ve onurlandırmıştır" diyerek, şunları söyledi:

"Atamızın Denizli’yi ziyaret etmesi bizim için çok kıymetli. O gün, hepimizin bildiği Denizli ile ilgili ‘Burası büyükçe bir köy’ ifadesini kullandığı söyleniyor. Tabi ki Denizli o zamanlarda bugünkü konumundan çok uzakta. Ama Atatürk'ümüzün göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için şehrimiz en üst seviyede gayret göstermiş, eğitimde, sanatta, kültürde, sanayide, sporda, alt yapısıyla, üst yapısıyla, yeşil alanlarıyla, birlik ve beraberlikle ülkemizin parmakla gösterilen bir şehri haline gelmiştir. Atamıza, 92 yıl önce geldiği şehrimize tekrar ‘hoş geldin’ diyoruz. Aynı ruh, aynı heyecanla kendisini karşılıyoruz. Göstermiş olduğu hedeflere, beraber yürümeye her zaman devam edeceğiz."

Vali Vekili Mehmet Okur ise, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye teşriflerinin 92. yıl dönümünün mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Okur, "92 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize geleceğini öğrenen halkımız istasyon çevresini doldurarak büyük bir coşkuyla karşılamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Denizli halkının O’na olan sonsuz sevgisi, desteği ve bağlılığını görmüştür. Halkımızın bu onur gününü kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Atatürk Koşusu ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Öte yandan, Atatürk’ün Denizli ziyaretiyle ilgili çeşitli etkinlikler düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda Atatürk’ün Denizli’ye ziyareti ile ilgili fotoğraf ve resimlerinin bulunduğu serginin açılışı Zolan ve beraberindekiler tarafından yapıldı.

Atatürk’ün Denizli’ye ziyareti etkinlikleri kapsamında PAÜ Öğretim Üyesi Dr. Nezahat Belen tarafından Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda Atatürk’ün Denizli’ye Gelişinin Basındaki Yansımaları konulu konferans gerçekleştirildi.