Araç muayenesinde isyan ettiren uygulama – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Araç muayenesinde isyan ettiren uygulama

Araç muayenesinde isyan ettiren uygulama

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Haziran 2024 Cumartesi - 14:42Güncelleme: 1 Haziran 2024 Cumartesi - 14:42
Araç muayenesinde isyan ettiren uygulama

Araç muayenesini kredi kartıyla ödeyenlerden “tahsilat farkı” adı altında 77 lira ek ücret alınması isyan ettirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, araç muayene ücretleriyle ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. Palandöken, araç muayenesine ödenen yüksek meblağların vatandaşları zorladığını belirtti.

Araç muayene ücretlerinde kredi kartı ile yapılan ödemelerdeki ‘kredi kartı tahsilat farkı’nın kabul edilemez olduğunu vurgulayan Palandöken, “Her yıl yükselen araç muayene ücretleri vatandaşın cebini zorlayınca talepler doğrultusunda artık kredi kartı ile ödenebiliyor. Ancak kredi kartı ile yapılan ödemelerde ‘kredi kartı tahsilat farkı’ adı altında 77 liralık bir ek ücret alınıyor” ifadelerini kullandı.

Araç muayene ücretlerinin yüksek olduğunu ve bir de ek ücret talep edilmesinin hizmet anlayışıyla bağdaşmadığını kaydeden Palandöken, “Zaten araç muayenesine yüksek meblağlar ödeyen vatandaşlar kartlı ödemelerde ek ücret istemiyor. Kredi kartı tahsilatı farkının vatandaştan tahsil edilmesi adil bir hizmet anlayışıyla bağdaşmıyor. Kredi kartı ile ödemelerde kolaylık sağlanması gerekirken bu şekilde bir zorluk çıkarılıyor. Ayrıca bu ek ücretin randevu alınırken belirtilmemesi ve vatandaşın bu durumu ödeme sırasında öğrenmesi beklenmedik bir mali yük getiriyor” dedi.

Haberin DevamıReklam
Mevcut muayene ücretlerinin çok yüksek olduğunu ve vatandaşların bu ücreti ödemekte zorlandığına dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

“Bu yıl otomobil, minibüs ve kamyonet gibi araçların muayene ücretleri bin 149 liradan bin 821 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerin ise 586,50 liradan 927,60 lira yükseldi. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için ise araç muayene ücreti 2 bin 462,40 lira oldu. Bu meblağlar günümüz ekonomik şartlarında vatandaşın ve esnafın belini büküyor. Özel araçlar en az 2 yılda bir, ticari araçlar için ise her yıl yapılan araç muayene ücretleri sürücülere büyük bir külfet getiriyor. Bakım ve onarım olmadan yalnızca 10-15 dakika süren bir arıza tespitinden bu kadar yüksek ücret almak adil değil. Zaten araçların yıllık bakımları, sabit giderleri, her ay düzenli olarak sigortaya gelen zamlar, benzin, mazot, LPG gibi yakıtlardaki fiyat artışı ve lastik ücretleri gibi yüksek maliyetler esnafımızı zorluyor. Bunun için ticari araçlara özel bir muayene sistemi oluşturulmalı. Ayrıca ticari araç sahiplerine belirli avantajlar ve indirimler sağlanarak, onların maliyet yükü hafifletilmelidir.”