21.01.2022, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Anadolu’dan Dünyaya Açılan Bizim Yunus etkinliği...

Anadolu’dan Dünyaya Açılan Bizim Yunus etkinliği düzenlendi

Haber Merkezi - 22 Aralık 2021 Çarşamba - 10:50 Anadolu’dan Dünyaya Açılan Bizim Yunus etkinliği düzenlendi

UNESCO 2021 Yunus Emre’yi Anma ve Türkçe Yılı etkinlikleri kapsamında, “Anadolu’dan Dünyaya Açılan Bizim Yunus” isimli bir anma programı düzenlendi.

A- A+

Etkinlik, Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlendi. Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe Vali Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektör Vekili Prof Dr İbrahim Kısaç, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, il protokolü ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Vali Ali Fuat Atik, Yunus Emre’nin doğru anlatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gereken Türk milletinin önemli bir ortak değeri olduğunu, tüm dünyanın O’nu ve düşünce yapısını anlamaya başladığını söyledi.

Diğer konuşmaların ardından, PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Turgut Tok, “Bizim Yunus” isimli bir konferans verdi. Tok, Yunus Emre’nin eserlerinde 13 bini Türkçe olmak üzere 20 binin üzerinde kelime tespit edildiğini belirtti.

Etkinlik, Yunus Emre Şiir Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarının “Yunus Emre İlahileri” isimli dinletisi ile sona erdi.