Ameliyat sonrası çocuğun kulağının çürüdüğü iddia edildi – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Ameliyat sonrası çocuğun kulağının çürüdüğü iddia...

Ameliyat sonrası çocuğun kulağının çürüdüğü iddia edildi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Şubat 2024 Çarşamba - 13:42Güncelleme: 7 Şubat 2024 Çarşamba - 13:42
Ameliyat sonrası çocuğun kulağının çürüdüğü iddia edildi

Ailesi ile birlikte Denizli’de yaşayan ve bir kulağının kepçesi kapalı olan 4 yaşındaki çocuk, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesinde 7 ameliyat geçirdi. Çocuğun sağlığına kavuşamadığını ve kulağının çürüdüğünü öne süren aile, kendilerinden 59 bin TL aldığını iddia ettikleri doktordan şikayetçi oldu. Hastane yönetimi ise olayla ilgili daha sonra açıklama yapılacağını belirtti.

Denizli’de yaşayan aile, doğuştan bir kulak kepçesi kapalı olan 4 yaşındaki K.B.Ö’yü ameliyat ettirmek için Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesine getirdi. Burada hastanenin plastik cerrahi bölümünde Doktor Öğretim Üyesi S.K. tarafından ameliyata alındı. Küçük çocuk vücudunun 5 farklı bölümünden alınan parçalar ile 7 defa ameliyat edildi. Ancak çocuğun kulağı ameliyatlar sonrası çürüdü.

Aile bunun üzerine CİMER ve savcılığa başvurarak hem doktor hem de hastane hakkında şikayetçi oldu. Aile ayrıca doktorun kendilerinden kıkırdak alınacağını söyleyip 59 bin TL para aldığını ve bu parayı da bankadan Yusuf isimli bir şahsın üzerine gönderdiklerini iddia etti. Aile ayrıca bununla ilgili de şikayetçi olacağını ifade etti.

“ÇOCUĞUM 7 DEFA AMELİYAT OLDU”

Anne M.Ö., çocuğunun ameliyatlar sonrası psikolojisinin bozulduğunu, ayrıca hastanede kaldıkları 2 aylık süre boyunca ekonomik sıkıntıya da düştüklerini dile getirerek, “1 Aralıkta hastaneye geldik. Dr. S.K. doğuştan sol kulağı bitişik olan çocuğumun ameliyatını ‘ben yaparım en fazla 3 ameliyatta bitiririm’ dedi. Bunları söyleyerek çocuğumu sürekli ameliyata aldı. Çocuğum 7 defa ameliyat oldu. Ameliyatlarla ilgili hiçbir zaman bize doğru dürüst bir açıklama yapılmadı. Kulakta bir açıklık ve enfeksiyon var, son şekilde verip bizi taburcu edeceklerini söylediler. Operasyonlar güzel geçti diye bizi oyaladılar” dedi.

“DOKTORLAR VE HEMŞİRELER ALAYA ALIR GİBİ ‘ÇOCUĞUN OYUN YAPIYOR’ DİYORLAR”

Ameliyatlar için küçük çocuğun vücudunun 5 farklı noktasında parça alındığını kaydeden M.Ö., “Çocuğumun 2 kasığı, sağ kulak arkası, kafasından ve göğsünden parça alındı. Çocuğumun kulağı çok kötü durumda eski hali daha güzeldi. Doktor mahvetti çocuğumu, yarım bıraktılar, çocuğumu sakat bıraktılar. Çocuğum psikolojik açıdan mahvoldu, hiçbir şey yemek istemiyor. Doktorlar ve hemşireler alaya alır gibi ‘çocuğun oyun yapıyor’ diyorlar. 4 yaşındaki bir çocuk ne anlar oyundan” diye konuştu.

“ALTINCI AMELİYATTA ‘KULAĞI ÇÜRÜMÜŞ, GERİ KESİYORUZ’ DEDİLER”

Küçük çocuğun dedesi M.K. ise, kendilerinden 59 bin TL para istediklerini, bununla da malzeme getirteceklerini söylediklerini ve kendilerinin de bu parayı ödediklerini öne sürerek, şunları kaydetti:

“Çocuğun ilk ameliyatı yaklaşık 10 saat sürdü. İkinci ameliyat 8, üçüncü ameliyat ise 6 saat sürdü. Altıncı ameliyatta ise doktor ‘ben yapamam, kulağı çürümüş, geri kesiyoruz’ dedi. Bize sonra ‘2-3 yıl ameliyat yapılamaz’ dediler. Peki, yapılamaz ise neden ameliyat ettiler? Kızım Denizli’de oturuyor, durumları da şu anda çok kötü. Çevreden gelen ve SYDV’nin yardımları ile ayakta duruyorlar. Şuanda bizim başka hastaneye gidecek paramız bile yok.”

Konu ile ilgili hastane yönetiminden ise yazılı bir açıklama yapılacağı belirtildi.

AFYONKARAHİSAR (İHA)