29.06.2022, Çarşamba
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. İzinsiz drone kullanmanın cezası 20 bin...

İzinsiz drone kullanmanın cezası 20 bin TL

Haber Merkezi - 31 Temmuz 2021 Cumartesi - 09:47 İzinsiz drone kullanmanın cezası 20 bin TL

Denizli’de, izinsiz hava aracı (drone) kullanmanın yasak olduğu anımsatılarak, karara uymayanlara 20 bin liraya kadar para cezası uygulanacağı açıklandı.

A- A+

Denizli İl Emniyet Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “sivil insansız hava araçları ve amatör havacılık faaliyetleri” kapsamında, uyulması gereken usul ve esasların Denizli Valiliğinin 2019/01 sayılı genelgesiyle belirlendiği anımsatılarak, şöyle denildi:

Haberin DevamıReklam

“Genelge kapsamında, ilimiz genelinde uçuşa kısıtlanan alanlar belirlenmiş ve tüm İHA uçuşlarında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden izin alınması gerektiği belirtilmiştir. Genelgede belirtilen kurallara uymayanlara ve izinsiz uçuş yapanlara Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun ilgili maddelerine istinaden 1.000 TL ile 20 bin TL arasında idari para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. İHA (insansız hava aracı) kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi ‘www.iha.shgm.gov.tr’ adresinden kayıt oluşturmaları ve uçuş yapmak için ‘uçuş izin belgesini’ almaları, istenildiğinde ibraz etmeleri gerekmektedir.”