21.05.2022, Cumartesi
12 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Moldova Büyükelçisi DTO’yu ziyaret etti

Moldova Büyükelçisi DTO’yu ziyaret etti

Haber Merkezi - 8 Mart 2020 Pazar - 13:44 Moldova Büyükelçisi DTO’yu ziyaret etti

Denizli Ticaret Odası (DTO), Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor’u ile Ekonomi Ticaret Müsteşarı Calin Gheorghita’yı ağırladı.

A- A+

DTO, Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor’u ile Ekonomi Ticaret Müsteşarı Calin Gheorghita’yı, Denizli’deki farklı sektörlerden 50 civarında isimle buluşturdu. DTO’da gerçekleşen görüşme öncesinde, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Croitor ve Gheorghita ile bir araya geldi.

ERDOĞAN: MOLDOVA’YI TANIYAN İLK ÜLKE, TÜRKİYE

Denizli’nin, tarih ve turizm zengini olduğunu, eğitim, sağlık, sanayi ve tarım şehri olarak bilindiğini belirten Erdoğan, Denizli olarak, Moldova ile ticaret hacmini arttırmak için çalışacaklarını söyledi. Erdoğan, “Denizli’den Moldova’ya ihracatımız, 12 milyon 709 bin 498 dolar. İhracatımız, 2015’te 755 bin 698 dolar seviyelerinden buralara geldi. 2018’de bir önceki yıla göre ikiye katladı ve 5,5 milyon dolardan 11 milyon dolara kadar çıktı. Denizli olarak, Moldova’ya ihracatımızda en önemli kalemimiz ise, demir ve demir dışı metaller ile adi metaller. İkinci olarak da hububat bakliyat ve yağlı tohumlar ile tekstil ve konfeksiyon ürünleri. Denizli olarak, daha çok çalışarak, ülkemizin Moldova ile 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefine katkı sağlamak istiyoruz. Moldova’yı ilk tanıyan ülke de Türkiye. Bu dostluğun artarak sonsuza dek sürmesini istiyoruz” dedi.

CROİTOR: TÜRKİYE’DE İLK DEFA DENİZLİ’YE GELDİK

Yatırımcılara seslenen Büyükelçi Croitor ise, Ankara’da göreve başladıktan sonra Türkiye’de ilk defa Denizli’yi ziyaret ettiğini söyleyerek, “Büyükelçilik olarak, önce Denizli’ye gelmeyi kararlaştırdık. Sizin, büyük ve güçlü bir potansiyeliniz var. Beraber, çok iş yapabiliriz. Moldova’ya kimlikle gelmeniz yeterli. Bundan sonra 7 gün 24 saat yanınızdayım” diye konuştu

Gagavuz Türkü olan ve konuşmasını Türkçe yapan Croitor, Türkiye ve Moldova arasında stratejik anlaşmalar olduğunu da hatırlattı. Büyükelçi Croitor, sözlerini şöyle tamamladı:

“Cumhurbaşkanlarımız, çok iyi anlaşıyorlar. Ticaret hacmimizi, 500 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkarmak için hedef belirlediler. Biz de bunun için buradayız. Bizim ülkemiz, çok daha küçük ancak, Avrupa’nın göbeğindeyiz. Avrupa Birliği ülkeleri ve eski Sovyet ülkeleriyle, serbest ticaret anlaşmalarımız var. Sizleri Moldova’ya davet ediyoruz, sizler sayesinde halkımıza iş vermek istiyoruz. Sovyetler Birliği zamanında, Moldova en önemli ülkeydi. Sebze ve meyveleri temin ettiğimiz için, birliğin bahçesi sayılırdık. Şimdi, bize yatırımcı lazım. Ülkemize fabrika kurduğunuz zaman, Avrupa’ya ve Eski Sovyet Birliği devletlerine ticaretinizi sıfır vergi ile yapıyorsunuz.”

EKONOMİ TİCARET MÜSTEŞARI, İŞ BİRLİĞİ İMKANLARINI ANLATTI

Konuşmaların ardından, Moldova Cumhuriyeti Ekonomi Ticaret Müsteşarı Calin Gheorghita, Moldova hakkında detaylı bilgiler verdiği bir sunum gerçekleştirdi. Sonra da soru cevap bölümüne geçildi.

EL İŞ GAGAVUZ HALISI TAKDİM ETTİ

Ziyaret sonunda Erdoğan, Büyükelçi Croitor’a Denizli horozu figürü hediye etti. Croitor da Erdoğan’a ülkelerine has el işi mini halı takdim etti.