Degutis, yatırım çağrısında bulundu, Erdoğan, vize sorununun çözümü için destek istedi – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Degutis, yatırım çağrısında bulundu, Erdoğan, vize...

Degutis, yatırım çağrısında bulundu, Erdoğan, vize sorununun çözümü için destek istedi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Mayıs 2024 Pazartesi - 10:20Güncelleme: 13 Mayıs 2024 Pazartesi - 10:22
Degutis, yatırım çağrısında bulundu, Erdoğan, vize sorununun çözümü için destek istedi

Litvanya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Ricardas Degutis, Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret etti. Degutis, Türk iş insanlarını Litvanya’da yatırım yapmaya davet ederken, Erdoğan da vize sorununun hızla çözülmesi için destek istedi

Türkiye ile Litvanya arasındaki ticari ilişkileri daha da canlandırmak adına sanayi kentlerini gezen Litvanya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Ricardas Degutis, bu kapsamda Denizli’ye gelerek, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile buluştu.

 

İŞ İNSANLARINI LİTVANYA’YA DAVET ETTİ

Denizli’de ve DTO’da olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getiren Degutis, gösterilen misafirperverlikten ötürü teşekkür etti. Ülkesi Litvanya’nın yeni yatırımlar için girişimde bulunacak girişimciler ile ortak iş yapmayı düşünen iş insanlarına açık olduğunu kaydeden Degutis, Türk iş insanlarını ülkesine davet etti.

AB İLE VİZE SORUNU GÜNDEME GELDİ

Büyükelçi Degutis’i odalarında ağırlamakta büyük bir memnuniyet duyduklarını söyleyen Erdoğan ise iki ülke arasındaki iş birlikleri ile ticari hacmin genişletilip büyütülmesinin ön şartının Türk iş dünyasının uzun bir süredir yaşadığı vize sorunun bir an önce aşılması olduğunu belirtti. Bu konuda Degutis’ten özel ilgi, girişim ve destek beklediklerinin altını çizen Erdoğan, “Bu sorunun aşılmasıyla iş insanlarının farklı sektörlerde zamanla çok sayıda ortaklık ve iş birliğine imza atacağından en ufak şüphem bulunmuyor” dedi.

Haberin DevamıReklam
Bu konuda gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade eden Degutis, iki ülke arasındaki diplomatik temasların artırılmasıyla, bu sorunun daha hızlı aşılabileceğine inandığını söyledi.

“YATIRIM ALANLARIMIZI ANLATTIK”

Ziyaret sonrası bir değerlendirme yapan Erdoğan, şunları söyledi:

“Şehrimizin ticaretini ve ihracatını geliştirmeye yönelik gayretimiz kesintisiz devam ediyor. Denizli Ticaret Odamızda ziyaretimize gelen Degutis’e nezaketinden dolayı teşekkür ederiz. Denizlimizi, sektörlerimizi, yeni yatırım alanlarımızı ve DTO’yu anlattık. İki ülke arasında ve Denizli ile olan ticaret hacmini artırmanın yollarını, iş birliği alanlarını istişare ettik. İş dünyamızın Avrupa Birliği üyesi ülkelerle uzun bir süredir yaşadığı vize sorunun bir an önce aşılması için yardımlarını istedik. Bize ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.

Vize sorunu konusunda yabancı ülkelerin konsoloslukları bize yoğunluk yaşandığına dair mazeret beyanında bulunuyorlar. Ancak biz böyle bir mazereti kabul etmiyoruz. Bunun iyi bir planlama ve personel sayısının artırılmasıyla aşılabileceğini düşünüyoruz ve her fırsatta kendilerine de dile getiriyoruz. Bu kez de Büyükelçi Degutis’e söyledik. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini istiyoruz. Yapıcı ve olumlu yaklaşımlarından dolayı kendilerine teşekkür eder görevlerinde başarılar dilerim.”