08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan’dan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Denizli dosyası

Erdoğan’dan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Denizli dosyası

Haber Merkezi - 3 Haziran 2022 Cuma - 17:32 Erdoğan’dan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Denizli dosyası

Denizli Ticaret odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Denizli iş dünyasının beklentilerinin yer aldığı bir dosya sundu.

A- A+

DTO’da düzenlenen moderatörlüğünü DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın yaptığı toplantıda, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, kendisine aktarılan konuları tek tek not aldı ve değerlendirdi.

Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara’dan beklentilerinin karşılanmasındaki ilgi ve desteklerinden dolayı TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

“Gayretlerinizle, üyelerimize yönelik pek çok desteğin kısa zamanda çıkmasının önünü açtınız. Yine bu sayede, vergi ertelemeleri ile indirimleri geldi. Birçok mal ve hizmette, KDV oranları indirildi” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

“Yaptığınız girişimler sonucunda başta medikal olmak üzere, çeşitli sektörlerin kamuda biriken alacaklarının büyük bir kısmı ödendi. Çarklar yeniden dönmeye başladı. Ciro kaybı yaşayan küçük işletmelerimize yönelik destek ödemeleri çıkarıldı. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirildi, kolaylaştırıldı ve kapsamı genişletildi. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri, etkin hale getirildi. Kaynaklarımızı, can suyu ve nefes kredisi olarak üyelerimizin kullanımına sunduk. Pandemi sürecinde, icra ve iflas takipleri durduruldu. Kira bedellerinin ödenmemesi sözleşmelerin feshini ve tahliyeyi engellendi. Kredi Garanti Fonu’muzun kefalet kapasitesi, 500 milyar TL’ye yükseltildi. Her ne kadar beklentilerimizi tam olarak karşılamasa da kamu müteahhitleri için fiyat farkı ve tasfiye uygulaması hayata geçirildi.

Haberin DevamıReklam

Elbette ihtiyaçlarımız bitmedi, yapılması gereken daha çok iş var. Ayrıca, ihracat bedeli dövizin en az yüzde 40’ının Merkez Bankasına satışına dair kısıtlama, menkul satış sözleşmelerindeki ödemelerin sadece Türk Lirası ile yapılması, demir çelik ürünleri satışına getirilen KDV tevkifatı uygulaması, Eximbank’ın sevk sonrası kredilerinin hayata geçmemesi, emtia ve ihracat fiyatlarındaki artışa rağmen ihracatta terkin alt bedelinin 15 bin dolara düşürülmesi, ithalat esnasında vadeli alımlarda tahsil edilen kaynak kullanımı destekleme fonu kesintisi, firmalarımızın işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması, Mısır Merkez Bankası’nın akreditif mesajı göndermemesi, sermayesi 250.000 TL’nin üzerinde olan anonim şirketlerimizin avukat bulundurma zorunluluğu, enerji maliyetindeki artış, gıda üretim sektörüne ana madde temininde yaşananlar, on binlerce üyemiz olmasına rağmen büyükşehirlerdeki Ulaşım Koordinasyon Merkezleri olan UKOME’lerde TOBB’a bağlı odalarımızın yer alamamaları, üyelerimizden özel okullarımızın talepleri, kurs merkezlerimizin talepleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimizin talepleri, özel mesleki eğitim kurumlarımızın talepleri, özel motorlu taşıt sürücü kurslarımızın talepleri gibi temel sıkıntılarımız ve bunlara dair çözüm önerilerimiz bulunuyor. Sayın Başkanım, tüm bunların yanında günün koşullarının getirdiği yeni baş gösteren ya da güncellenen sıkıntılar da var. Ancak, üyelerimiz de artık iyi biliyorlar ki talepleri ele alınıyor, takip ediliyor ve hızla sonuçlandırılıyor. Biz, camia olarak büyük bir aileyiz. Şunu biliyoruz ki el birliğiyle her sorunun üstesinden gelinir. Bugüne kadar yaptıklarımız da işte bu birlikteliğin, büyük bir aile olduğumuzun en güzel göstergesidir.”

TOGG’UN AKSAMLARINI ÜRETMEYE TALİBİZ

Yerli otomobil markası TOGG’un da Yönetim Kurulu Başkanı olan M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan bir istekte de bulunan Erdoğan, “Denizli olarak yeni yatırımlar ve 240 bin kişi istihdam ettiğimiz son teknoloji modern makina parkına sahip Türkiye’de alanında öncü sanayi tesislerimizle, yerli ve milli elektrikli otomobilimiz TOGG’un aksamlarını üretmeye talibiz” dedi.

Hisarcıklıoğlu’nun Denizli Teknik Tekstil Merkezinin açılışına da davek eden Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde önemli bir girişimimizin, Denizli Teknik Tekstil Merkezi’mizin açılışı olacak. Yüzlerce proje arasından seçilerek desteğe layık görülen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mize bağlı iki odadan biri olduk. Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi hayata geçirdik. Avrupa Birliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızdan yüzde 100’ü hibe 6 milyon euroluk destek aldık. Denizli Organize Sanayi Bölgemizde bin metrekarelik kapalı alanda, katma değeri yüksek son teknoloji ürünlerin numunelerinin elde edileceği Denizli Teknik Tekstil Merkezi’mizi kurduk. Bu merkezimiz, teknik tekstil teknolojilerinin tek yerde toplandığı, son teknoloji makinaların aynı alanda bulunduğu bir teknoloji üssüdür. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Varank’la sizi de bu merkezimizin açılışında görmekten onur duyarız” ifadelerini kullandı.

Bu arada, Erdoğan tarafından Denizli iş dünyasının talep ve önerilerinden oluşan bir dosya Hisarcıklıoğlu’na verildi.