22.01.2021, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

Erdoğan: Karşılıksız çek adedi yüzde 70 azaldı

Haber Merkezi - 31 Aralık 2020 Perşembe - 14:01 Erdoğan: Karşılıksız çek adedi yüzde 70 azaldı

Denizli Ticaret Odası (DTO), 2020’nin son meclis toplantısını gerçekleştirdi. DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’de karşılıksız çek adedinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70,02 azaldığını söyledi.

A- A+

DTO’nun aralık ayı Meclis Toplantısı,Meclis Başkanı Salih Sarıkaya başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem görüşmeleri sonrasında,meclis üyelerine, geride kalan süreçteki gelişmelerle ilgili bir değerlendirmede bulunan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, bunlar arasında yurt içinde yeni asgari ücretin tespiti, esnaf için hazırlanan destek paketi, ihracat ve sanayi endeksindeki yükseliş, üçüncü çeyrekteki büyüme, Merkez Bankası’nın politika faizinin artırmasının,yurt dışında iseABDMerkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın politika faizini sabit tutması ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomiye dair açıklamalarınınön plana çıktığını ifade etti.

“PANDEMİDEN SONRA İHRACATTA YILDIZIMIZ DAHA DA PARLAYACAKTIR”

Tekstil ve ham maddeleri ihracatındaki artışın devam ettiğini kaydeden Erdoğan, “Pandeminin gücünün kırılmasıyla, 2021’de ihracatta daha hızlı yol alacağız ve yıldızımız daha da parlayacak. Haziran ve Temmuz’da, özellikle Avrupa Birliği pazarından başlayan toparlanma eğilimi, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında gelen yeni siparişlerle sürdü. Ev tekstilinde, ABD’ye ihracatımızda %38 artış oldu. Sektörün üretim endeksi verileri, kapasite kullanım oranına benzer şekilde imalat sanayi ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Salgın koşullarına rağmen hazır giyim sektörü ile tekstil ve hammaddeleri sektöründeki istihdamımız, yurt genelinde 1 milyon 50 bine ulaştı. Bu arada, ülkemizin medikal tekstil ürünleri ihracatı, milyar dolar sınırını aştı” dedi.

“DÜNYADAKİ DEĞİŞİMİ DOĞRU OKUYABİLENLER AYAKTA KALACAKTIR”

Makine İhracatçıları Birliği verilerine göre yılın ilk 11 ayındaki makine ihracatının 15,3 milyar dolar olduğunu dile getiren Erdoğan, “Ülke olarak üçüncü çeyrekteki büyümemiz, %6,7 oldu. Ancak, yine de coğrafi avantajlarımızı ihracatımızda henüz yeterince değerlendiremiyoruz. Endüstride, tüketimde ve üretimde kalite, tasarımın ve yenilikçiliğin öne çıktığı farklı bir döneme girdik. Bu yeni dönemde, değişimi doğru okuyanlar ayakta kalacaklardır.Biz de bunun için ‘rutinin haricinde yeni, yenilikçi neler yapabiliriz?’diye bakıyoruz ve onları planlıyor, projelendiriyor ve uygulamaya geçiyoruz.Avrupa Birliği’nden 5 Milyon Euro hibe alan Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi, bunlardan en önemlisidir.Şehrimizin ufkunu açacak, sanayimizde çığır açacaktır. İşletmelerimize hem üretim hem de ihracat anlamında çağ atlatacaktır. O nedenle çok önemlidir. 2020, ülke olarak savunma sanayimizdeki atılım yılımızdı. Bu alandaki ihracatımız, en değerli dış satımımız ve her geçen gün de artıyor. Denizli Ticaret Odası olarak bizler de önemini hep dile getirdiğimiz, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizle, bu tür yüksek teknoloji ürünü ihracat kalemlerinde yer alabilmek için hazırlanıyoruz. Bunca çabamızın yegâne amacı, gelecekte,yükselen ülke sanayisinde Denizli’mizin adının da en ön sıralarda anılmasını sağlayabilmektir.Bu konuda önemli bir adım daha attık ve projemiz kapsamında OSB’de açacağımız merkezimize makinalarımızı kurmaya başladık” diye konuştu.

“KARŞILIKSIZ ÇEKTEKİ İYİLEŞMEMİZ, ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE”

DTO Meclis üyeleriyle, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerini paylaşan Erdoğan, “Yılın ilk 11 aylık döneminde Denizli’deki karşılıksız çeklerin iyileşme oranında, ülke ortalamasının üzerindeyiz.Şehrimizdeki karşılıksız çek adedi, geçen yılın aynı dönemine göre %70,02 azaldı. Yurt genelindeki iyileşme ise %63,91’de kaldı. Şehrimizdeki karşılıksız çekler, tutar bazında da %77,55 azaldı. Yurt genelindeki azalış ise, %52,44.Öte yandan, yılın ilk 10 ayındaki protestolu senet adedi, geçen yılın aynı dönemine göre %44 azaldı. Ülke genelindeki azalış ise, %34.Denizli’mizdeki protestolu senetler, 6 bin 130 adet olarak kayıtlara geçti. 2019’un aynı döneminde ise, 10.914 adetti.Protestolu senetler, tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre %88 azaldı. Ülke genelindeki azalma ise, %47“ ifadelerini kullandı.

“DTO’NUN ÜYE SAYISI, KASIM SONUNDA 18.881 OLDU”

Yılın 11 ayında, Denizli Ticaret Odası’nın üye sayında 1.002 artış olduğunu kaydeden Erdoğan,Kasım sonu itibarıyla 18.811 üyeye ulaştıklarını duyurdu. Erdoğan lubları aktardı: “Odamıza Kasım’da 130, yılbaşından bu yana ise 1.461 firma kayıt yaptırdı. Üye profilimizde, 8.917 işletmeyle en çok limitet şirketler yer almakta. Sayıları 7.209’u bulan hakiki şahıs firmalarımız ise, 2’nci sırada. 2.222 firma ile de anonim şirketler, 3’üncü sırada. Yılbaşından bu yana en büyük artış, 661 firma ile limitet şirketlerde. Onu, 184 firmayla hakiki şahıs şirketleri izledi.3’üncü sırada ise, 149 firmayla anonim şirketler yer aldı.Kasımın sonu itibarıyla, odamıza kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı 209. Bunlar arasında 38 firmayla İran, 37 firma ile de Almanya, ilk iki sırada.”

“171 ÜLKEYE İHRACAT YAPTIK”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin verilerine göre, 11 ayda Denizli’den 171 ülkeye 2 milyar 862 milyon 738 bin dolarlık ihracat yapıldığını açıklayan Erdoğan şöyle konuştu: “Kasım’da aylık ihracatımız 334 milyon 558 bin dolar oldu. Geçen yılın aynı ayında, 269 milyon 799 bin dolar idi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla %24, geçen aya kıyasla %1,3’lük bir artış yakaladık. Tutar bazında, geçen yılın aynı ayına kıyasla hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki ihracatımız %8,1 arttı. Tekstil ve hammaddeleri sektörümüzün ihracatı da %12,81 yükseldi. Toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatımız %9,08, elektrik ve elektronik ihracatımız %29, madencilik ürünlerindeki ihracatımız %44,7, diğer sektörlerin ürünleri de %1,15’lik bir artış yakaladı. Ayrıca, mal gruplarından bornoz ve sabahlık %33, örme-dokuma, pamuklu bukle havlu %24, çarşaf-nevresim ihracatımız da %8 arttı.11 aylık ihracatımızın %63,65’i, Avrupa Birliği’ne yapıldı.11 ayda en fazla ihracat sırasıyla,385 milyon 124 bin dolarla İngiltere’ye, 327 milyon 466 bin dolarla Almanya’ya,262 milyon 270 bin dolarla da Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirildi.ABD’ye ihracatımızda %10,83, Hollanda’ya %9,07, Romanya’ya ihracatımızda ise %8,3’lük bir artış oldu. Aynı dönemde, sektörler açısından en fazla ihracat sırasıyla,hazır giyim ve konfeksiyonda 988 milyon 961 bin dolar,elektrik elektronikte 441 milyon 245 bin dolar,demir ve demir dışı metallerde 382 milyon 810 bin dolar, çelikte 312 milyon 134 bin dolar,tekstil ve hammaddelerinde 244 milyon 648 bin dolar,madencilik ürünlerinde de 182 milyon 105 bin dolar oldu.”

“BİR ARADA GÜÇLÜYÜZ”

Konuşmasının sonuna doğru, meclis üyelerine “Güzel hayaller, büyük hedefler, iyi planlar ve yeni umutlar ile başladığımız bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bıraktık.”diye seslenen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm dünya ne yazık ki planlamaları ve alışkanlıkları değiştiren hiç beklenmedik bir küresel salgınla 2020’yi tamamladı. Ancak, hayat her şeye rağmen devam ediyor. Yıl içinde coronavirüs nedeniyle bazı kısıtlamalar getirildi. Fakat, Denizli Ticaret Odası ve iş dünyası olarak akılcı bir planlama, verimli ve sistematik çalışmayla geride kalan yılı en iyi şekilde değerlendirdik. Bu sayede şehrimizde çarklar durmadı. İşletmelerimiz ve ekonomimiz yol aldı. Sektörlerimiz, her şeye rağmen çalıştı ve üretti. Ticaret ve sanayimiz sekteye uğramadı. Bundan hem işletmelerimiz hem de çalışanlarımız kazandı. İhracatçılarımız 2019’a yakın bir seyirle yılı kapattı. Bu zor zamanda ekonominin kahramanları olan Denizli Ticaret Odası üyelerimiz, sizler ile Denizli iş dünyamız, takdire şayan bir performans sergiledi. Sahiplerinden idarecilerine ve tüm çalışanlarına kadar her bir işletmemize, duyarlılıklarından ve eşsiz çabalarından dolayı, Denizli adına tek tek teşekkür ediyor, hepsini üstün gayretlerinden dolayı kutluyorum. Bizler, kopmaz bir zincirin halkalarıyız.Bir arada daha güçlüyüz.Aynı zincirde yer alan, bizim için çok değerli sizlere, şahsınıza da bu yöndeki katkınızdan dolayı teşekkür ediyor, başarılarımızın artarak devam etmesini diliyorum. Şimdi yeni bir yılın başındayız. 2021’e hep beraber daha iyiye ve güzele ulaşmak azmi ve heyecanıyla başlıyoruz. Birlikte yürüyeceğimiz bu yolda, başta sağlık, mutluluk ve huzur getiren, her şeyin gönlünüzce olduğu bir sene geçirmemizi diliyor, yeni yılınızı kutluyorum.”