DTO’nun mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı – D20Haber
21.04.2024, Pazar
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO’nun mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı

DTO’nun mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Mayıs 2023 Perşembe - 16:30Güncelleme: 25 Mayıs 2023 Perşembe - 16:30
DTO’nun mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı

Denizli Ticaret Odasının (DTO) mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda, gündeki konular ele alındı, oda başkanı Uğur Erdoğan, çalışmalarıyla ilgili bilgi sundu.

DTO Meclisinin mayıs ayı olağan toplantısında konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB’den 7 milyon 340 bin lirayı bulan önemli bir maddi desteği fuar ve iş gezisi organizasyonlarıyla Denizli’ye kazandırdıklarını ifade etti.

DTO üyelerinin ufkunu açarak, rekabet gücünü artırmaya katkı sağlayacak her türlü fırsattan yararlanmaları için imkanlarını seferber ettiklerini kaydeden Erdoğan, KOSGEB desteğiyle gerçekleşen organizasyonlarda Türk iş insanlarıyla bir araya gelen üyelerin faaliyetler, projeler ve çalışmalar hakkında bilgiler verdiklerini, Denizli’deki yatırım imkanlarını anlattıklarını söyledi.

“DENİZLİ’DE 57 ÜLKEDEN YATIRIMCI VAR”

Denizlili firmalara verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili bilgiler aktaran Erdoğan, “Yılın ilk çeyreğinde Denizli olarak yaklaşık 5 milyar TL’lik sektörel yatırım teşvik belgesi aldık. Bu sayede yaklaşık bin yeni istihdam sağladık. Geçen yılın aynı dönemine göre istihdamdaki artışımız yüzde 131, yatırım tutarı da yüzde 501 arttı. Nisanda ibrazında ödenen çek tutarı ise yüzde 42 arttı. Yabancı sermayeli firma sayımız 362’ye çıktı. Geçen ay bu bağlamda 23 firma daha kazandık. Denizlimizde şu an 57 farklı ülkeden yabancı yatırımcımız var. Bu şirketlerdeki yabancı sermaye oranıyüzde 63. Bunlar arasında Almanya 72 firmayla ilk sırada; İran69 firmayla ikinci. Suriyeli yatırımcılarımız ise 30 firmayla üçüncü sıradalar. Onları da 17 firma ile Fransız ortaklı, 13 firma ile de İtalyan ortaklı yatırımlar izliyor” dedi.

DTO’nun yılın ilk beş ayında düzenlediği fuar organizasyonlarında üyelerine 7 milyon 340 bin TL’lik destek aktardığını anlatan Erdoğan, “Ocak ayında 60 firma temsilcisini Frankfurt’taki Heimtextil Fuarı’na, şubatta 25 firmayı Dubai’deki Gulfood Fuarı’na, martta 29 firmayı Rusya’daki Moskova Yapı İnşaat Fuarı’na, mayısta da 24 firmayı Düsseldorf’taki Interpack Fuarı'na gönderdik. Denizli Ticaret Odası, üyelerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 1 milyon 360 bin TL, KOSGEB’den de 5 milyon 980 bin TL’lik destek sağladı” diye konuştu.