25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO’dan “Nefes Kredisi başvuruları devam ediyor”...

DTO’dan “Nefes Kredisi başvuruları devam ediyor” açıklaması

Haber Merkezi - 10 Haziran 2021 Perşembe - 15:14 DTO’dan “Nefes Kredisi başvuruları devam ediyor” açıklaması

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 1 Haziran’da başlayan Nefes Kredisi başvurularının devam ettiğini bildirdi.

A- A+

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, üyelerinin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere daha önce de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin öncülüğünde yürüttükleri Nefes Kredisi uygulamasını bir kez daha başlattıklarını açıkladı. Erdoğan, kredi başvurularıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Odamızın tüm kaynaklarının, üyelerimize bankalar vasıtasıyla kullandırılması amacını taşıyan Nefes Kredisi uygulaması, bu yıl yeniden başlatıldı. Bunun için odamızca Türkiye Halk Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Denizbank’a kaynak aktarıldı. Üyelerimizin kullanacağı Nefes Kredisi, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli olacak. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı ise yıllık yüzde 17,5 olarak hesaplanacak. Protokol imzaladığımız bankalar, KGF’ye ödenecek yüzde 0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile yüzde 1 banka komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf veya komisyon talep etmeyecek.

Uygulamadan, 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre yüzde 25 düşük olan üyelerimiz faydalanabilecek. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için ise bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu, kredi kullandıracak banka tarafından kontrol edilecektir. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’nin altında kalan işletmeler azami 50 bin TL, 1 milyon TL ile 10 milyon TL arasında cirosu olan işletmeler ise azami 200 bin TL Nefes Kredisi kullanabilecek.

Kredilendirmelerdeki tüm risk ve teminatlandırmalar, protokol imzalanan bankalar ile Hazine ve Maliye Bakanlığının sağladığı destekle KGF’ye ait olacak. Kredi kullandırılmasında maddi teminat istenmeyecek. Ancak, şahıs işletmelerinde üçüncü şahıs kefil bulunamaması durumunda, müşterinin talebi üzerine, maddi teminat istenebilecektir. Üyelerimiz Nefes Kredisi’ne başvurabilmek için öncelikle odamızdan açıklama olarak ‘Nefes Kredisi başvurusu içindir’ ibareli faaliyet belgesi alacaklar. Faaliyet belgesi, internet sitemiz üzerinden https://e.dto.org.tr/Account/Login?ReturnUrl=%2FOrderDocument adresinden dijital ortamda da temin edilebilir. Bu belge olmadan, bankalar talepleri kabul etmeyecektir. Bu amaçla hazırlanan faaliyet belgeleri, projenin başlangıç tarihi olan 1 Haziran 2021’den itibaren verilmeye başlandı. Bu tarihten önce alınan faaliyet belgeleri ise geçersiz. Nefes Kredisi imkânı, böyle bir dönemde üyelerimizin finansman ihtiyacının karşılayacak önemli kaynaktır. Onların talep ve beklentileri doğrultusunda bu uygulamamızı yürürlüğe soktuk. Hayırlı ve uğurlu olsun.”