DTO’dan “Geleceğin İnsanına Yakışır” projesi – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO’dan “Geleceğin İnsanına Yakışır” projesi

DTO’dan “Geleceğin İnsanına Yakışır” projesi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Mart 2024 Cuma - 09:52Güncelleme: 1 Mart 2024 Cuma - 09:52
DTO’dan “Geleceğin İnsanına Yakışır” projesi

Denizli Ticaret Odası (DTO), Avrupa Birliği (AB) destekli “Geleceğin İnsana Yakışır İşlerin Denizli’de Nitelikli Kadın ve Erkek İşgücü İçin Teşvik Edilmesi Projesi” başlattı. Proje, Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) ve İŞKUR Denizli Şube Müdürlüğü ile iş birliğinde yürütülecek.

AB’nin “Geleceğin İnsana Yakışır İşleri Yaklaşımının Desteklenmesi Hibe Programı” (FoW) kapsamında, DTO tarafından hazırlanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen “Geleceğin İnsana Yakışır İşlerin Denizli’de Nitelikli Kadın ve Erkek İşgücü İçin Teşvik Edilmesi Projesi”nin açılış toplantısı yapıldı.

 

Toplantıya DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Dokumacılar Odası Başkanı Varol İnci, Denizli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, İŞKUR Denizli İl Müdürü Fatih Işık, Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürü Yasin Temel, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, KOSGEB Denizli Merkez Müdürü Aziz Acar, Pamukkale Teknokent AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Ovalı, GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yılmaz, Denizli Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hakkı Öztürker, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan, Denizli ABİGEM’in Proje Sorumlusu Sıdıka Arıkan ile Proje Uzmanı Enis Erdal ve proje kapsamında kurslara katılarak eğitimlerden yararlanan gençler katıldı.

ERDOĞAN: NİTELİKLİ İNSAN YETİŞMESİ İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİYORUZ

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Ticaret Odası olarak sektörlerin, işletmelerin ve çalışanlarının daha da gelişmesi, katma değeri yüksek, nitelikli hale gelmesi için her türlü desteği sağladıklarını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz, Denizli Ticaret Odası ailesi olarak sektörlerimize nitelikli insanlar yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz projemiz, bunlardan sadece bir tanesi. Göreve geldiğimiz günden bugüne bu şehre 10 milyon Euro’luk Avrupa Birliği’nden destekli hibe projeleri kazandırdık. Hem gençlerimize nitelikli bir ortam sağlamak ve onları daha nitelikli hale getirmek hem de iş dünyamıza donanımlı, her anlamda yeterliliği olan gençler yetiştirerek, sektörlerimize katkı sağlamak istedik. Bunda bu salonda bulunan kurum ve kuruluşların da büyük katkısı var. Onlar her zaman bizimleydi; paydaşımız oldular ve destek sağladılar. Onun için il müdürlerimiz başta olmak üzere her birinize ayrı ayrı canı gönülden teşekkür ediyorum. Daha güçlü bir ülke, güçlü bir Denizli ve güçlü sektörler için çalışmaya devam edeceğiz.”

YILMAZ: PROJE, NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ SAĞLAYACAK

GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yılmaz ise, proje ile insan kaynaklarına yatırım yapılmasının amaçlandığını belirterek, “Proje hem genç arkadaşların gelişimini sağlayacak hem de firmalara nitelikli iş gücü yetiştirecektir. Başta proje sahibi Denizli Ticaret Odası olmak üzere paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Projenin başarılı geçmesini diliyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam
IŞIK: DENİZLİ VE GENÇLER İÇİN EN GÜZEL ETKİNLİK BUDUR

İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık da, 15-20 yıl öncesinde çok farklı ve popüler olan mesleklerin bugün hatırlanmadığını, muhtemelen bugün popüler olarak görülen mesleklerin de önümüzdeki yıllarda hatırlanmayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Onun için gündemde her daim ‘Geleceğin meslekleri mi? Mesleklerin geleceği mi?’ diye bir soru var. Ama şunu biliyoruz ki ne olursa olsun önümüzdeki yıllarda içinde teknolojinin ve bilginin olmadığı meslekler popüler olamayacaktır. Önümüzdeki dönemde en büyük mücadele nitelikli personeli barındırmak için olacaktır. Firmalar, nitelikli, çalışkan ve yetkinlikleri fazla olan kişilerle çalışmak için mücadele verecek. Denizli ve gençler adına yapılabilecek en güzel ve en büyük etkinlik de onun için budur. Ben bu projeyi düzenleyen başta Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan olmak üzere şahsı ve ekibiyle katkı verenlere bu konuda göstermiş oldukları gayret için özellikle teşekkür ediyorum.”

OVALI SUNUM YAPTI

Açış konuşmalarının ardından Pamukkale Teknokent Yönetici AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Ovalı, “Geleceğin Yazılım Teknolojileri ile Robotik Kodlama” içerikli bir sunumda bulundu. Denizli Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) Proje Uzmanı İrem Kırlı da projenin içeriği ve işleyişi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

AB VE BAKANLIK DESTEKLİ PROJE, TEMMUZDA SONA ERECEK

AB fonlarından 266.000 euroluk kaynak sağlanan “Geleceğin İnsana Yakışır İşlerinin Denizli’de Nitelikli Kadın ve Erkek İşgücü İçin Teşvik Edilmesi Projesi” kapsamında, 20’si kadın 150 işveren ve çalışana 480 saat Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) eğitimi verilecek. 40 çalışan da 60 saatlik teknik eğitim alacak.

19 Şubat’ta başlayan eğitim, 17 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Eğitim boyunca katılımcılara, uzman isimler tarafından “Management Information System (MIS)’ın Teknik ve Yönetsel Temelleri, Veri Kaynakları Yönetimi, Veri Madenciliği Kavramları, Veri Analitiği, Bilgi Depolama ve Veri Yönetimi, İnternet Uygulamaları Geliştirme, Programlama (Phayton+Java), Gelişmiş Ofis Uygulamaları, ICT Yönetişimi, Karar Analizi, Karar Destek Sistemi, Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemler, Finansal Ekonometri, Büyü Veri Analizi, İnternette E-ticaret ve Pazarlama, E-iş Modelleri, Sosyal Bilimlere Yönelik SPSS, İleri Excel” konularında kurslar verilecek.