27.03.2023, Pazartesi
11 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO’da kuruluş ve yetkili atamalarında yeni...

DTO’da kuruluş ve yetkili atamalarında yeni uygulama

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 28 Şubat 2022 Pazartesi - 15:39Güncelleme: 28 Şubat 2022 Pazartesi - 15:39
DTO’da kuruluş ve yetkili atamalarında yeni uygulama

Denizli Ticaret Odası (DTO), 1 Mart’tan itibaren Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden yetkili atama ile kuruluş başvurularında yeni uygulamanın kullanıma sunulacağı bildirildi.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, konuyla ilgili açıklamasında, oda üyelerinin iş ve işlemlerini kolaylaştırmak için her türlü imkânı seferber ettiklerini, bu kapsamda, yeni bir uygulamanın daha 1 Mart Salı gününden itibaren başlatılacağını duyurdu.

Yeni nüfus kimliğe sahip olanların, şirket ortaklarının e-imza ile imzalaması ve yetkililerin sistem üzerinden kabul onayı almasıyla kuruluş ve yetkili görevlendirmeleri gibi işlemler için DTO hizmet binasındaki Ticaret Sicil Müdürlüğüne gelmelerine gerek kalmayacağını belirden Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Üyelerimizin iş ve işlemlerini kolaylaştırmak için her türlü imkanı seferber ettik. Bu kapsamda yeni bir uygulamayı daha devreye soktuk. 20 Şubat 2021 tarih ve 31401 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Şirket Kuruluş Sözleşmelerinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile imza verilerinin elektronik ortamda temini hakkında yeni bir yasal düzenlemeye gidilmişti.

1 Mart’tan itibaren de 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 40’ıncı maddesi çerçevesinde MERSİS üzerinden yapılan kuruluş ve yetkili atama tescili başvurularında imza atmaya yetkili olanların verilerinin elektronik ortamda bulunması halinde, imzası MERSİS üzerinden temin edilecek. Bu durum, yeni nüfus kimliğine sahip olanlar için geçerlidir. Bu sayede üyelerimize, ıslak imzalı olarak Ticaret Sicil Müdürlüğü’müze verdikleri imza beyannamelerini elektronik ortamdan teslim edebilmeleri kolaylığı sağlanmıştır. Yetkisi olan üyelerimizin yetki kabul işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi amacıyla MERSİS üzerinden yapılan tescil başvuru ekranında Yetki Kabul İşlemleri modülü oluşturulmuştur.

Haberin DevamıReklam

Tescil başvurusu sırasında sistem tarafından yetki kabul onayı verilmesi istenilen yetkili olarak atanan yeni nüfus kimliğine sahip üyelerimizden her biri, kendisi tarafından e-devlet, mobil imza ve e-imzası ile MERSİS’e girerek yetki kabul işlemleri modülü üzerinden yetki kabul onayını verebilecektir. Ayrıca, MERSİS üzerinden tescili için başvuru yapılan şirket kuruluşlarına ait ana sözleşmelerin tüm ortaklarının ve tüm yetkililerinin yeni nüfus kimliğine sahip olması gerekmektedir. Bu sayede e-imza ile imzalaması ve yetkililerinin sistem üzerinden yetki kabul onayını vermesi halinde, ortakların ve yetkililerin müdürlüğümüze gelmelerine de gerek kalmayacaktır.

1 Mart 2022 tarihi itibariyle MERSİS üzerinden tescili için müracaat edilecek yetki atama ile kuruluş başvurularında elektronik imza beyanı için tescil başvurularının oluşturulmasına başlanacaktır. Kullanıcılar tarafından yapılacak başvuruların, herhangi bir aksamaya neden olmaması için MERSİS ana sayfasında bulunan ‘yardım’ bölümündeki ‘dijital imza beyanı’ videosunun izlenmesi ve bu yeni uygulama ile işlem sürecinin nasıl yürütüleceği hakkında bilgi edinilmesi hususu, o nedenle büyük önem arz etmektedir. Üyelerimizin bilgi ve ilgisine sunarız.”

Konu hakkındaki örnek eğitim videosu, Denizli Ticaret Odası’nın YouTube kanalındaki şu linkten izlenebiliyor: https://www.youtube.com/watch?v=a8l_-x1vB3w