25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan, Nefes Kredisi’nin detaylarını anlattı

Erdoğan, Nefes Kredisi’nin detaylarını anlattı

Haber Merkezi - 28 Mayıs 2021 Cuma - 10:47 Erdoğan, Nefes Kredisi’nin detaylarını anlattı

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, TOBB ve KGF iş birliğinde uygulamaya alınacak Nefes Kredisi ile ilgili detayları açıkladı. Erdoğan, “2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL Nefes Kredisi kullanabilecek. İşletmelerimize, 6 ay ödemesiz dönem imkânı da sağlanacak” dedi.

A- A+

Denizli Ticaret Odası’nın Mayıs ayı olağan meclis toplantısında konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, üyelerden kendilerine yansıyan sorunları çözüme kavuşturmaya ifade etti. Bu kapsamda toplantılar yaptıklarını belirten Erdoğan, Yasaklardan dolayı kapanacak, kısıtlamalardan etkilenecek DTO üyelerinin istek ve sıkıntıları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na da aktardığını kaydetti.

“SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN TÜM KANALLARI KULLANDIK”

Milletvekilleriyle düzenli temas halinde olduklarını kaydeden Erdoğan, “Pandemi süreci ülkemizi, şehrimizi, sektörlerimizi, üyelerimizi ve esnafımızı çok ciddi anlamda etkiledi. Denizli Ticaret Odası olarak bu süreçte sorunların tespiti ve çözüme kavuşturulması için var gücümüzle çalıştık. Özellikle işyerini kapatmak zorunda kalan üyelerimizden gelen her konuyu hızlı bir biçimde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza ilettik” dedi.

Önerilerini madde madde TOBB’a ve ilgili mercilere yazdıklarını söyleyen Erdoğan, “Siyasi otoriteyle de zaman zaman Zoom üzerinden, zaman zaman da telefonla görüştük. İsteklerimizi onlara da ilettik. Milletvekillerimizle sürekli irtibattaydık. Yerelde de özellikle tam kapanma sürecindeki engelleri hızla aşabilmek için üyelerimizin, esnafımızın, işyeri kapananların sıkıntılarını en azından her daim dinleyebilecek ve çare olacak bir yapı oluşturduk” diye konuştu.

“ODAMIZI SAAT 22.00’A KADAR ULAŞILABİLİR HALE GETİRDİK”

Tam kapanmada ve kısıtlama döneminde üyelerinin ihtiyaçlarını iletmesi bakımından özel bir mesai uyguladıklarını vurgulayan Erdoğan, “Hafta sonu ya da bayram tatili demeden gece saat 22.00’a kadar odamızdaki yetkili isimlere DTO’nun santralini yönlendirdik. Telefonda üyelerimizin sıkıntısını dinledik ve çözüme kavuşturduk” ifadesini kullandı.

Kamuda pandemi kısıtlamaları nedeniyle uygulanan mesai saatlerine karşın oda olarak farklı bir yöntem izledikleri kaydeden Erdoğan, “İhtiyaca cevap verebilmek için mesaimizi sabah 09.00’da başlattık. Hafta içi saat 08.30’da odamızı açtık. Ayrıca, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ile odamızda kayıtlı hizmet verdikleri firmalar ve şirket kuruluşlarıyla ilgili internet bağladığımız iki bilgisayarın olduğu bir işlem masası oluşturduk. Evrak eksik veya yanlış olduğunda tekrar ofisine gidip gelmesinin önüne geçtik. İşlerini kolaylaştırdık. Zaman kaybının önüne geçtik” dedi.

“RANDEVULU ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇECEĞİZ”

Üyelerine odalarındaki işlemlerinin hızlandırılması için randevulu sisteme geçeceklerini açıklayan Erdoğan, şunları söyledi: “Tüm bu pandemi dönemine özel uygulamalarımızın yanında odamızda randevulu çalışma sistemine de geçelim istedik. Gerekli altyapıyı oluşturduk. Bu uygulama tüm Türkiye’de sadece bir odada var. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizden aynı sisteme geçmek için biz de izin istedik. ‘Üyelerimiz artık odaya geldiğinde hiç beklemeden işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayabilecek’ dedik. TOBB da uygulamayı çok yerinde ve doğru bulsa da ‘Türkiye genelinde yapmayı planlıyoruz. Onun için hep birlikte başlayalım’ cevabını verdi.”

“ÜYE ZİYARETLERİMİZE HİÇ ARA VERMEDİK”

Esnaf ve üye ziyaretlerinin devam etiğini dile getiren Erdoğan, özellikle pandemi sürecinde alınan tedbirler nedeniyle iş yerleri kapanan esnafla bir araya geldiklerini belirtti. Her hafta iki meclis üyesi ile meslek komitelerini ziyaret edeceklerini söyleyen Erdoğan, DTO Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin bilgi ve tecrübelerinden de faydalandıklarını kaydetti. Denizli’deki sivil toplum kuruluşları içerisinde insanların beklentisinin en yüksek olduğu kurumlardan biri olduklarına dikkati çeken Erdoğan, DTO üyeleri ile esnafın yanında olduklarını söyledi. 20 bin üyenin tamamına direkt dokunmadıklarını, ancak ekip ruhuyla çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçenlerde canlı yayında cep telefonu numaramı bile verdim. ‘24 saat hizmetinize hazırız’ dedim. Gittiğimiz yerlerde insanların Ticaret Odamızı yakından takip ettiğini gördük. Bu süreçte gidip insanlara dokunup hâl hatır sormamız, halk nazarında oldukça kıymetli. Mart itibarıyla 750 üyemize uğramışız. Bu ziyaretleri inşallah ileri ki süreçte de yine sizlerle birlikte kesintisiz devam ettireceğiz.”

Son dönemde kendilerine 100’ün üzerinde konu geldiğini açıklayan Erdoğan, “Çeklerle ilgili düzenlemede bir problem çıkmıştı. Bunu en hızlı bir şekilde harekete geçerek yarım gün gibi kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturduk. Doğrudan borçlanma sistemi ödemelerinin ertelenmesi noktasında da girişimlerimiz oldu. Tedarik zincirinde, bu 17 günlük kapanma sürecinde bir kargaşa vardı. Bu noktada üyelerimize destek verdik. E-ticaret ve ihracat yapan firmaların kargo ve lojistik ile ilgili sıkıntıları vardı. O sorunu aşmak için de özel bir çaba harcadık” şeklinde konuştu.

“NEFES KREDİSİ DESTEĞİMİZİ DE DEVREYE SOKACAĞIZ”

Pandemi döneminde 2 bin 700 üyeye 68 milyon lira finansman desteği verdiklerini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: “Hazine ve Maliye Bakanlığı Nefes Kredisi’ni duyurdu. Burada amacımız, KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlayarak coronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak. Yıllık cirosu 10 milyon TL’nin altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayanlara bu imkân sağlanacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL Nefes Kredisi kullanabilecek. İşletmelerimize, 6 ay ödemesiz dönem imkânı da sağlanacak. Geri ödemeler ise, 12 eşit taksitte yapılacak ve Hazine destekli KGF kefaleti olacak. Faiz oranı ise yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi. Hayırlı olsun.”