Erdoğan: Denizli her geçen gün daha da büyüyor – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: Denizli her geçen gün daha...

Erdoğan: Denizli her geçen gün daha da büyüyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Aralık 2021 Perşembe - 15:44Güncelleme: 30 Aralık 2021 Perşembe - 16:55
Erdoğan: Denizli her geçen gün daha da büyüyor

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, yılın son meclis toplantısındaki konuşmasında, Denizli’nin her geçen daha da büyüdüğünü söyledi.

DTO Meclisi’nin 2021 yılının son oturumu, meclis başkanı Salih Sarıkaya başkanlığında yapıldı. Meclisin olağan gündeminde yer alan 2022 yılı bütçesi, DTO Hesapları İnceleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Şamil Çınar tarafından meclis üyelerine okundu. Çınar’ın gelir-gider bütçesini açıklamasının ardından da bütçe oy birliğiyle kabul edildi.

Olağan gündemin görüşülmesinin ardından DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, ekonomiyi ilgilendiren gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, Türk Lirası’na güveni tesis edecek ve ekonomiyi güçlendirecek adımları desteklediklerini belirtti. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Sistemi’nin olumlu etkilerinin olmasını umuyoruz. İş dünyamızın, sektörlerimizin ve ihracatçımızın önündeki önemli engellerden biri durumundaki döviz kurlarındaki istenmeyen anlık sert yükselişleri gündemimizden düşürerek, zamanla piyasayı istikrara kavuşturmasını bekliyoruz. Böyle bir gelişme, sanayicimizin ve ticaret erbabının önünü açacak, elini rahatlatacaktır. Mevduat hesaplarıyla ilgili düzenleme vatandaşın döviz ve altın gibi değerli varlıklarını yastık altında tutmasındansa, ekonomimize kazandırması yönünde teşvik etmektedir. Uzun dönemde ve gerçek anlamda hem ülkemizin hem de iş dünyamızın, sonuç olarak devletimizin ve aziz milletimizin kazanacağını düşünüyorum.”

ŞİRKET SAYISI ARTTI

Yılbaşından bu yana kurulan 422 gerçek kişi ticari işletme ile Denizli’nin iller arasında 8’inci sırada yer aldığını duyuran Erdoğan, TOBB’un Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre yılın 11 ayında Denizli’de kurulan şirket sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 arttığını, geçen ay 85 şirket ve 43 gerçek kişi ticari işletme ile 1 kooperatif kurulduğunu, 11 ayda kurulan gerçek kişi ticari işletmeleri ile kooperatif ve şirket toplamının 1.307 olduğu ifade etti.

İSTİHDAMDA ARTIŞ SAĞLANDI

Haberin DevamıReklam
SGK kayıtlarına göre, Denizli’nin istihdamının geçen yıla kıyasla arttığını söyleyen Erdoğan, “Eylülün sonu itibarıyla 4 aktif sigortalı çalışan sayımız 237 bin 736 oldu. Geçen yıl aynı ayda 222 bin 485 idi. Bir yılda istihdamımızı yüzde 6,85 artırdık, 15 bin vatandaşımızı iş gücümüze kattık. Aylık artışımız ise yüzde 2. Denizlimize verilen sektörel yatırım teşvik belgesi sayısı, geçen yılın ilk 10 ayında 138 idi. Bu yılın aynı döneminde 184’e çıkarak yüzde 33,33 arttı. Oransal olarak, ülke genelindeki artışı geçtik. Sektörel yatırım teşvik belgesi ile gerçekleştirilen yatırımlarımız sayesinde Denizlimiz yılın ilk 10 ayında 2 bin 455 yeni çalışan kazandı. Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 2.283 idi. Yüzde 7,5’lik bir artış yakaladık. Sağlanan istihdamın 1.940’ının imalat sektöründe olması önemli. Bu sayede imalatta sağlanan istihdam bir önceki yıla göre yüzde 37,9, madencilik sektörümüzde sağlanan istihdam yüzde 24,2, tarımda sağlanan istihdam ise yüzde 140 arttı” dedi.

“MARKA BAŞVURUSU VE TESCİLLİ MARKA SAYISINDA DENİZLİ 13.”

Sanayi ve ticaretin gidişatı için öncü gösterge kabul edilen verilerin iyi olduğunu savunan Erdoğan, “Kasımda Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim için tüketilen elektrik miktarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,95 arttı. İl genelinde ticarethanelerimizdeki elektrik kullanımı ise yılın ilk 11 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,43 yükseldi. Aynı ay, Organize Sanayi Bölgemizde üretim için tüketilen doğal gaz miktarında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,56’lık artış oldu. Tüm bunların yanında Türk Patent ve Marka Kurumu’muzun verilerine göre, marka başvurusu ve tescilli marka sayısında, Denizli’miz iller arasında 13’üncü sırada. Geçen yılın ilk 11 ayında1.952 olan marka başvurumuz bu yılın aynı döneminde 2.097’ye yükseldi, yüzde 7,43’lük artış oldu. Aynı dönemde, faydalı model başvurumuz32 iken bu yıl 57’ye çıktı; yüzde 78,13’lük önemli bir artışa imza attık.380 olan endüstriyel tasarım başvurumuzun sayısı, bu yıl 566’ya yükseldi; yüzde 48,95’lik bir artış yakaladık” diye konuştu.