Erdoğan: Çelik sektörü ihracatta artış kaydeden tek sektör – D20Haber
19.05.2024, Pazar
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: Çelik sektörü ihracatta artış kaydeden...

Erdoğan: Çelik sektörü ihracatta artış kaydeden tek sektör

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Mayıs 2024 Perşembe - 15:19Güncelleme: 9 Mayıs 2024 Perşembe - 15:21
Erdoğan: Çelik sektörü ihracatta artış kaydeden tek sektör

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, üye sayısının 22 bine yaklaştığını aktarırken, “Çelik sektörü ihracatta artış kaydeden tek sektör oldu” dedi.

DTO Meclisi aylık olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, nisanda aylık 306 milyon dolarlık bir ihracat tutarına ulaşıldığını söyledi.

 

ÇELİK SEKTÖRÜ İHRACATINDA ARTIŞ

Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) verilerine göre, sadece DENİB üzerinden yapılan ihracatın yüzde 1,4 artışla 246 milyon dolar olduğunu belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“İhracatımızdaki artış, iş dünyamızın dinamizminin, çalıştığının bir göstergesidir. Denizli’nin ihracatında önemli bir rol oynayan Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat, nisanda yüzde 1,84 artmıştır.

Sektörel olarak bakıldığında ise çelik sektörü hem yılın ilk dört aylık döneminde hem de geçen yılın nisan ayına göre artış kaydeden tek sektör oldu.

Yabancı sermayeli firmalarımız 398’e yükseldi. Almanlarla yapılan ortaklıklar, 78 şirketle yine 1’inci sırada yer aldı. 57 farklı ülkenin olduğu yatırımlarda yabancıların sermaye oranı yüzde 61’i buldu.”

“ODA ÜYESİ ARTTI”

Denizli Ticaret Odası’nın üye sayısında da önemli bir artış yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürürdü:

Haberin DevamıReklam
“Son bir yıl içinde faal üye sayısını yaklaşık yüzde 8 artırarak 21 bin 769 üyeye ulaştık. İlk dört ayda verilen belgelerin sayısında da artış gözledik. Sayısal takograf belgesi düzenlemede yüzde 3, levhaya kayıtlı sigorta acentesi belgesi vermede ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 400 artış yaşandı. Ayrıca 96 iş makinesi tescili ile 265 k belgesi verdik. 102 kapasite raporu ile 13 ekspertiz raporu onayladık. 5 yerli malı belgesi düzenledik. Odamıza gelen 2 bin 382 evrak karşılığında 7 bin 593 evrak düzenledik verdik.”

“DESTEKLER SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre bu yıl kurulan 86 gerçek kişi işletmesiyleDenizli’nin iller arasında 11’inci sırada yer aldığını aktaran Erdoğan, “Tüm bu veriler, Denizli’nin ekonomik büyümesinin ve iş dünyasının canlılığını sürdürdüğünü gösteriyor.Biz de Denizli Ticaret Odası olarak, iş dünyamızın her zaman yanında olacak onları daha da ileriye ve iyiye taşıyacak projeler ile destekler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

ERDOĞAN’DAN TEBRİK

Erdoğan, Denizli Meyve ve Sebze Komisyoncuları (DEMESKO) Başkanı seçilen DTO Meclis Üyesi Halil Öztürk ile yerel seçimlerde Belediye Meclis Üyesi seçilen Soner Yıldız ve Yavuz Aki’yi de tebrik etti.