Gürsoy: Emlak ilanlarına yönelik yapılan denetimlerde 554 kişiye kişiye 54 milyon 500 bin lira ceza yazıldı – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Gürsoy: Emlak ilanlarına yönelik yapılan denetimlerde...

Gürsoy: Emlak ilanlarına yönelik yapılan denetimlerde 554 kişiye kişiye 54 milyon 500 bin lira ceza yazıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Ekim 2023 Pazartesi - 17:28Güncelleme: 9 Ekim 2023 Pazartesi - 17:28
Gürsoy: Emlak ilanlarına yönelik yapılan denetimlerde 554 kişiye kişiye 54 milyon 500 bin lira ceza yazıldı

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından emlak piyasasına yönelik düzenlenen toplantıya katılan Denizli Ticaret Odası (DTO) katip üyesi Volkan Gürsoy, emlak ilanlarına yönelik yapılan denetimlerde 554 kişiye kişiye 54 milyon 500 bin lira ceza yazıldığını dile getirdi.

Ticaret Bakanlığınca Ankara’da gerçekleştirilen, Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın da katıldığı, emlak piyasasının sorunları ile bunlara yönelik çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıya katılan DTO katip üyesi Volkan Gürsoy, 1 Kasım’dan itibaren sarı sitelerdeki taşınmaz ilanlarında yeni bir düzenlemeye gidileceğini söyledi. Düzenlemenin amacının sahte ilanlar ile bilgi kirliliğinin önüne geçmek olduğunu kaydeden Gürsoy, “İlanı giren mal sahibi ya da yetki belgesi bulunan emlakçıysa e-devlet doğrulamasıyla işlem yapabilecek. Bu şekilde doğrulanmış ilanlar ile satış fiyatlarında ortaya çıkan köpüğün önüne geçilmesi düşünülüyor” diye konuştu.

54,5 MİLYON LİRA CEZA

554 kişiye 54 milyon 500 bin lira ceza yazıldığı aktaran Gürsoy, “Bölgesel çalışmanın getirdiği fiyat endeksinin dışında kalan gerçeklikten uzak ilan kimin ise yüklü bir para cezası ile karşılaşacak. Bununla ilgili olarak bugüne kadar 554 kişiye 54.500.000 TL ceza yazılmış” ifadelerini kullandı. Gürsoy, “ Kira artışları ile ilgili görüşmemizde, fahiş kira artışı tespitinde sektörün ve çalışanlarının sorumlu olmadığını, artışın yüksekliğinin maliyeye verilen kira beyanları ile daha verimli kıyaslanabileceğini ifade ettik. Artık bu konu tamamen iki bakanlığın ortak çalışması sonrasında tespit edilecek” dedi.

Haberin DevamıReklam
“DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK”

Gürsoy, toplantıyla ilgili olarak sözlerine şöyle devam etti:

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin denetimi ile staj konusunda ise bu alanda 1500 personel alımının açıldığını, bununla birlikte denetimlerin sıklaştırılacağı, stajın da alt işletme sözleşmesinden çıkarılarak bölgedeki devlet eğitim birimlerinden birine verileceği anlatıldı.

Odamızın ilgili komite görüşü olarak talebimiz,bakanlık nezdinde ülke genelinde kamu spotu yayınlattırılması, Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi TTBS portalından işyeri açma ruhsatı talebi alınması, ihbar hattının açılması, taşınmaz ticareti işletmesinde kullanılan araçların genel gider masraflarında gösterilebilmesi, doğru taşınmaz satış bedeli konusunda odamıza eksperlik verilmesi talebimiz, belediye beyan değerlerini çevre şehircilik ile bakanlığın yeniden görüşmesi ve tapu harçlarının bu bağlamda güncellenmesi oldu. Ayrıca sektörel internet sitelerindeki fahiş ilan bedelleri ile merdiven altı ya da ayakçı emlakçılık dediğimiz gayri resmi çalışanlar hakkında katı yaptırımların getirilmesini istedik.”

“ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ise “Üyelerimizin ve sektörlerimizin sorunlarının ilgili makamlara iletilmesi ve çözüm bulunması için teyakkuzdayız. Her türlü girişimde bulunuyoruz. Bu konudaki çabamız kesintisiz devam edecek. Üyelerimizin her zaman yanında olacağız” dedi.