02.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO emlakçılar için tek tip sözleşme...

DTO emlakçılar için tek tip sözleşme hazırlıyor

Haber Merkezi - 6 Nisan 2021 Salı - 12:33 DTO emlakçılar için tek tip sözleşme hazırlıyor

Denizli Ticaret Odası (DTO), emlakçı üyelerinin kullanımına sunmak üzere tek tip sözleşme hazırlarken, sektörde faaliyet gösterenlere yönelik 100 saatlik Taşınmaz Ticareti Eğitimi Sertifika Programı düzenleyecek.

A- A+

DTO Yönetim Kurulu Başkanları Uğur Erdoğan, 13’üncü Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Şamil Çınar, Komite Başkanı Volkan Gürsoy ve Komite Başkan Yardımcısı Coşkun Emik ile bir araya gelerek, sektörel sorunlar ile Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik ve mesleki eğitim faaliyetlerini görüştü.

Komite Başkanı Gürsoy, üyelerden gelen talepleri aktardığı görüşmede, oda yönetimine kısa zamanda ayrıntılı bir dosya hazırlayıp sunacaklarını söyledi. Gürsoy, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi ile destek ve ilgilerinden dolayı Erdoğan’a teşekkür etti. Sektörlerinde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayanların artık kaçak çalışıyor sayılacağını hatırlatan Gürsoy, şunları kaydetti:

“Sektörümüzde kayıt dışılığın önlenmesi ve haksız rekabetin ortadan kaldırılması, hizmet kalitesinin de artırılması amacıyla yürürlüğe konulan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik ile meslektaşlarımıza verilen süre 31 Mart’ta sona erdi. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almayanlar artık emlak işletmesi açamayacaklar, sektörümüzde faaliyet gösteremeyecekler. Yasal yükümlülüklerini yerine getiren üyelerimizin haklarının korunması ve mesleğimizin daha iyi bir statü kazanması adına bu türde bir düzenlemeye gidilmesi çok önemliydi. Başta hazırlanmasında emeği geçenlere, sonra da bu süreçte bizi yalnız bırakmayıp her türlü sorun ve ihtiyacımızla ilgilenen değerli başkanımız ve ekibine desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz. Bu arada, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından da takibe alınan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmadan taşınmaz ticareti faaliyeti yürütenlerin tespiti amacıyla bir ihbar mekanizması oluşturuldu. İsteyenler, e-devlet şifresi ile https://ttbs.gtb.gov.tr’den giriş yaparak, yetkisiz işletmeleri ihbar edilebilecekler. Vatandaşımızdan da bizlere bu konuda yardımcı olmasını bekliyoruz.”

ERDOĞAN: SEKTÖRDE TEK TİP MATBU EVRAK MODELİNE GEÇİLECEK

Erdoğan ise, üyelerinin her an yanında olmaya çalıştıklarının, üye ziyaretleri ve komiteler aracılığıyla sahada olanları an be an takip ettiklerini, üyelerden kendilerine yansıyan her türlü sorunu çözüme kavuşturmaya, her talebi de imkanlar çerçevesinde karşılamaya çalıştıklarını belirtti. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

Haberin DevamıReklam

“Yeni düzenlemeyle Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi bulunan işletmelerin faaliyet ve personel istihdamı da açıklığa kavuşturuldu. Belgesiz ve sigortasız personel çalıştırılmasının yanında iş yeri açma ruhsatı bulunmayan firmaların sektörde yer almalarının yolu kapandı. Ana amacımız mesleğin gereklerini yerine getirenlerin haklarını korumanın yanında, emlak satış işlerinin adil rekabet koşullarında kolay, hızlı ve güvenli bir ortamda profesyonelce yapılmasını sağlamak. Dolayısıyla, mesleğinde liyakat sahibi ve tüketici haklarına saygılı, sektörde güvenilirliği bulunanların da varlığını sürdürebilmelerini tesis etmek için çalışıyoruz. Yeni düzenleme, bu anlamda herkese hayırlı ve uğurlu olsun. Bu konuda bir adım daha attık, Taşınmaz Ticareti Eğitimi Sertifika Programı düzenledik. Bu sayede emlakçı üyelerimiz 100 saatlik nitelikli bir mesleki eğitime tabi tutulacaklar. Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğe uygun olarak, Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Yetki Belgesi alabilmeleri için üyelerimize özel bir indirimle Emlak Pazarlama, Tapu Siciline İlişkin Tanımlar ve Tapu İşlemleri, Gayrimenkul Değerlemesi, Gayrimenkul Hukuku, Harita ve İmar Uygulamaları, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Kadastro Genel Tanımları, Şehircilik ve Kentsel Planlama, İmar Hukuku, Satış ve İkna Teknikleri ile Vergilendirme ve Emlak Finansmanı konularında 100 saatlik Taşınmaz Ticareti Eğitimi vereceğiz.”

“EMLAKÇILIK SEKTÖRÜNE, MESLEKİ BİR KİMLİK KAZANDIRACAĞIZ”

Emlakçılık sektörüne mesleki bir kimlik kazandırmak adına ne varsa yapmaya çalıştıklarını da vurgulayan Erdoğan, üyelerinin ve vatandaşın bundan sonra Denizli Ticaret Odası’nın güvencesinde iş yapma ayrıcalığını yaşayacaklarını kaydetti. Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Emlakçı üyelerimizin ihtiyacı olan üzerinde odamızın logosunun da bulunduğu sözleşmeleri, öncelikle Denizli Ticaret Odamızın internet sitesine koyacak, üyelerimizin ihtiyaç halinde buradan temin ederek tek tip sözleşme üzerinden çalışmalarını sağlayacağız. Ayrıca, oda sicil numaralarıyla sadece üyelerimizin ulaşabileceği bir dijital evrak erişim noktası da oluşturacağız. Böylelikle, merdiven altı tabir edilen ve kayıtsız bir şekilde sektörde yer işgal edenlerin ortamı suistimal etmelerini engellemek, bu tipteki gelip geçici kişiler tarafından vatandaşın mağdur edilmesinin de önüne geçmek istiyoruz. Bunun yanında, bu tür evrakları matbu olarak da hazırlatıp bittikçe tekrar bizden temin edebilecekleri bir şekilde sadece üyelerimizin kullanımına sunacağız. Seri ve sıra numaraları ile taklit edilmesini de önleyeceğiz. Ekibim bu konuda çalışmaya başladı. Kısa zamanda hazırlıklarını tamamlayıp üyelerimize böyle bir imkân daha tanıyacağız. Denizli Ticaret Odası 13’üncü Meslek Komitemiz, en aktif gruplarımızdan biri, her zaman elini taşın altına koyanlardan. Gece gündüz demeden üyelerimizin memnuniyeti için çalışanlardan oluşan bir komitemiz. Emeklerinizden ve gayretinizden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Bizler, buralarda üyelerimize ve vatandaşımıza hizmet etmek için görev aldık. Onların ve bizimle ilgili işlemlerinin daha kolay, hızlı ve iyi olması için varız. Onlara hizmet etmek, vatana ve millete hizmet etmektir düşüncesi ile sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz. Elbirliğiyle gayret gösterdikçe de her türlü zorluğun üstesinden geliriz.”