05.02.2023, Pazar
0 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: Teknik Tekstile Dönüşüm projesiyle kent...

Erdoğan: Teknik Tekstile Dönüşüm projesiyle kent sanayisine yeni bir yön çizdik

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Aralık 2022 Cumartesi - 10:07Güncelleme: 10 Aralık 2022 Cumartesi - 10:21
Erdoğan: Teknik Tekstile Dönüşüm projesiyle kent sanayisine yeni bir yön çizdik

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) 2023'e Doğru Ticarette Denizli etkinliğine katılan Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Teknik Tekstile Dönüşüm projesiyle kent sanayisine yeni bir yön çizdiklerini söyledi.

TÜMSİAD’ın hizmet binasındaki toplantıya derneğin 14. Bölge Denizli Koordinatör Şube Başkanı Kudret Atmaca, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ve üyeler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Atmaca, derneklerine 2010 yılında Dünya Verimlilik Bilim Konfederasyonu tarafından Dünya Verimlilik Oskarı ödülü verildiğini dile getirdi. 2010 ve 2011 yıllarında Avrupa Birliği tarafından Avrupa’daki 37 katılımcı ülkenin sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluşları arasından En Etkin STK olarak seçildiklerini anımsatan Atmaca, faaliyetlerine Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda yön verdiklerini söyledi.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Uğur Erdoğan’a teşekkür eden eden Atmaca, “Uğur Başkanımız, bizlere her zaman yakın olmuş, kapısını ve telefonunu her zaman her aradığımızda açık tutmuş, her konuda bize önder olmuş değerli bir büyüğümüzdür. Gerek yöneticilik gerekse mesleki tecrübelerinden her fırsatta istifade etmeye çalıştık. Yeniden Denizli Ticaret Odası Başkanı seçilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduk. Bir kez daha kutluyoruz” dedi.

“KOBİ’LERİN ETKİN OLMASINA ÇABALIYORUZ”

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ise kısa bir süre önce gerçekleştirdikleri oda seçimlerinde gösterdikleri ilgi ve desteklerinden dolayı Atmaca ve ekibi ile TÜMSİAD üyelerine teşekkür etti. KOBİ’lerin ticari hayatta daha çok ve daha etkin olması için büyük bir gayret gösterdiklerini aktaran Erdoğan, “Hem sektörlerimizin hem de Denizlimizin daha iyi yerlere gelmesi, işletmelerimizin problemlerini asgariye indirmek, işverenlerimizin ve yatırımcılarımızın dertlerinin çözümü için gayret sarf ediyoruz. Eğer sorun yerelde ise direkt devreye girerek hızlıca o sorunu aşmak için çaba harcıyoruz. Merkezi yönetimi ilgilendiriyorsa da, milletvekillerimiz kanalıyla çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“DTO EN AKTİF ODALARDAN BİRİ”

DTO’nun Türkiye’deki en aktif odalardan biri olduğunu ve KOSGEB desteği aldığını dile getiren Erdoğan, böylelikle oda üyesi firmaları yurt içi ve yurtdışındaki fuarlara götürdüklerini belirtti. Kentte 6 yıl öncesine kadar inşaat malzemesi ihracatının yok denecek kadar az olduğunu anlatan Erdoğan, “Bugün şükürler olsun o fuarlar ve iş gezileri ile ikili iş görüşmeleri sayesinde 100’e yakın ihracat yapan yeni firma ortaya çıktı. Bu ve daha birçok konuda 6 aydır sahada anket çalışması yapıyoruz. Şu ana kadar 1600’ün üzerinde firmaya ulaşıldı. İnsanımız, üyelerimiz öneride bulunuyorlar, fikirler veriyorlar. Biz de bu beklentiler ve talepler doğrultusunda yol alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“DAHA FAZLASI İÇİN KOLLARI SIVADIK”

Pandemi döneminde diğer STK’larla birlikte hareket ederek çok sayıda konunun çözüme kavuşturulması için çaba harcadıklarını anlatan Erdoğan, “Bu konuları başta TOBB olmak üzere ilgili müdürlükler ile bakanlıklara kadar ulaştırdık. Bakanları, genel müdürleri ve Bankalar Birliği Başkanı ile ekibini şehrimizde ağırladık. İş dünyamızla buluşturduk. Şehrimizin gerek KGF gerekse Yatırım Teşvik’ten en üst düzeyde yararlanması için çaba harcadık ve başarılı da olduk. Şimdi Denizli Platformu Dönem Sözcüsü olarak daha fazlasını yapmak için tekrara kolları sıvadık” şeklinde konuştu.

Haberin DevamıReklam

“LOBİCİLİK FAALİYETLERİNİ ETKİN HALE GETİRECEĞİZ”

Platform olarak temsilin ötesine geçeceklerini dile getiren Erdoğan, bakanların kapısını çalıp en kısa zamanda sonuca gitmeye çalışacacaklarını kaydetti. Erdoğan, “Bugüne kadar ne yazık ki böyle bir alışkanlığımız yoktu. Onun için de bir sonuca varmamız zaman alıyordu. Artık lobicilik faaliyetlerimizi daha etkin hale getireceğiz. Önceliğimiz olan demir yolu yük taşımacılığı ile demir yolu hattımızın limanlara bağlanmasını ve hava yolunu hemen masaya yatırdık. İlgili ve sorumlu bölge müdürlerini Denizlimize çağırdık. Sefer sayıları ile saatlerinden demir yollarının iyileştirilmesine ve daha rantabl değerlendirilmesine kadar her şeyi tartıştık. Denizlimiz ülkeye, ihracata, üretime, istihdama en çok katkı veren illerden biridir. Bunun karşılığında, yine iş yapmak ve hizmet üretmek için istediği her şeyin en iyisine layıktır. Şehir birlikte hareket ederse, istediklerini bundan sonra daha çabuk alacaktır” dedi.

“YENİ BİR YÖN ÇİZDİK”

Kentteki sektörlerin modernize edilmesi adına Avrupa Birliği’nden 6,3 milyon euro hibe aldıklarını anımsatan Erdoğan Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm projesiyle Denizli sanayisine yeni bir yön çizdiklerini söyledi. Türkiye’nin havlu ve bornoz ihracatının yüzde 70’ini Denizli’nin gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin havlu ve bornoz ihracatının 70%’ini biz gönderiyoruz. Peki biz bunu katma değerli hale nasıl getiririz dedik ve bir proje hazırladık. TOBB’a bağlı odalardan gönderilen yüzlerce proje arasından desteklenmeye layık görülen iki projeden biri bizimki oldu. Avrupa Birliği’nden hibe destek aldık. Bu sayede, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Merkezi’mizi kurduk. 22 Aralık’ta da inşallah bir değişiklik olmazsa Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın da katılımlarıyla resmi açılışını yapacağız. Burada 12 ayrı faaliyet alanı olacak. Uçak ve otomobillerden tekne, yat ve trenlere kadar tüm taşıtların yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin üzerinde çalışacağız. Koltuklardan döşemelere, janttan göğüslüğe kadar ne varsa onları yapacağız.Yanmaz, terletmez, kesilmez kumaşlardan karbon fiber ve kompozit ürünlere kadar inşaattan ormancılığa, su ürünlerinden spora hatta tıbba kadar çok sayıda sektörde araştırmalar yapacak yeni projeler ile fikirler ortaya çıkaracağız. Sanayicimizin teknik tekstil üretimine destek verecek, rehber olacağız. Ürünlerimizin katma değerini artıracağız. Bu kapsamda bu kadar makinanın aynı alanda bir araya geldiği Denizli Teknik Tekstil Merkezimiz, Avrupa’da tek. Denizli sanayisi olarak, bu teknoloji üssümüzdenen etkin şekilde faydalanacağız.”

Erdoğan, konuşmasının ardından TÜMSİAD üyelerinin sorularını yanıtladı.