05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği en önemli...

Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği en önemli destektir

Haber Merkezi - 22 Nisan 2021 Perşembe - 16:18 Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği en önemli destektir

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan,kısa çalışma ödeneğinin pandemi döneminde istihdamın korunmasına yönelik en önemli desteklerden olduğunu belirtti.

A- A+

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, yazılı açıklamasında, kısa çalışma ödeneği uygulamasının 3 ay uzatılmasının yerinde bir karar olduğunu, aynı zamanda turizm sektöründe 31 Mayıs’ta sona erecek KDV indirimlerinin de haziran ayı sonuna kadar devam ettirilmesinin önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ETKİLİ BİR SİPER”

Pandemi ve kısıtlamalar nedeniyle firmalarda oluşan sıkıntıların arttığına dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde, TOBB Başkanımız kanalıyla ‘öncelikle, kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılması gerekiyor’ dedik ve Cumhurbaşkanımız da tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldı.

Haberin DevamıReklam

Ayrıca, turizm sektöründe mayısın sonunda sona erecek olan KDV indirimleri de haziranın sonuna kadar devam ettirilecek. Çok doğru bir karar oldu. Bu konuda bizi yalnız bırakmayan, TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’na üyelerimiz adına teşekkür ederim. Kısa çalışma ödeneği, pandemi döneminde işletmelerimizde istihdamın korunmasına yönelik en önemli destektir. Böyle bir karara, iş hayatının ihtiyacı vardı. Hem işçiyi hem de KOBİ’lerimizi, esnafımızı, işverenimizi, işletmelerimizi koruyan ve destekleyen bir uygulamadır. Denizli iş alemi adına, devam ettirildiği için, iş dünyamızın bu çağrısına yanıtsız kalmayan başta Cumhurbaşkanımız ve ilgili bakanımız olmak üzere, çağrımıza kulak veren ve katkı koyan herkese teşekkür ediyoruz. Bu türdeki destekler, bu zor dönemde iş dünyamıza nefes aldırıyor. Kısa çalışma ödeneği de salgınla mücadelede etkili bir siperdir. Bunların yanında, kamuya yapılacak vergi ve benzeri ödemelerin ertelenmesine, işletmelerimize yeni kredi destekleri sağlanmasına da ihtiyaç vardır; hem de acilen. Bu çağrımızın da bugüne kadarkiler gibi karşılıksız kalmamasını umuyoruz.”