06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: İşsizlik azaldı, istihdam edilenlerin sayısı...

Erdoğan: İşsizlik azaldı, istihdam edilenlerin sayısı arttı

Haber Merkezi - 25 Şubat 2022 Cuma - 13:02 Erdoğan: İşsizlik azaldı, istihdam edilenlerin sayısı arttı

Denizli’de, Ocak ayında kurulan şirket sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,64 oranında arttığını kaydeden Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, 2021’nin son çeyreğinde işsizliğin yüzde 0,5 oranında azaldığını dile getirdi.

A- A+

Denizli Ticaret Odası (DTO), Şubat ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Salih Sarıkaya yönetiminde yapıldı. Toplantıda konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kuruluş yıl dönümünü kutladı. Denizli ve Türkiye ekonomisini değerlendiren Erdoğan, Denizli ve DTO’nun büyümesini güçlü bir şekilde devam ettirdiğini söyledi.

“YILLIK ENFLASYON 30 YILIN EN YÜKSEK DEĞERİNDE”

Kazançlı bir yılı geride bıraktıklarını Erdoğan, geçen yıl dünya ticaretinin rekorlara imza attığını, en önemli aktörlerden birinin de Türkiye olduğunu dile getirdi. Kazançlı bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen Erdoğan, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı verilerine göre küresel ticaretin 2021’de yüzde 25 artışla rekor kırdığını, Kasım ayında ise aylık bazda en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti. Geçtiğimiz yıl limanlarda yüklenen yük miktarının dünya genelinde yüzde 3,6 arttığını aktaran Erdoğan, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 6’ya çıktığını dile getirdi. Sınır kapılarından ticari araç giriş çıkışının 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 23,2 arttığını söyleyen Erdoğan, “Türkiye aylık 10 milyar dolardan fazla ihracat yapan ülkeler arasında ihracatını en çok artıran 6’ncı ülke oldu. Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacmi geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 30 oranında arttı. Ülkemiz, sektörlerimiz ve iş dünyamız geçen yıl devletimizin pandemi dolayısıyla sağladığı desteklerin de katkısıyla, finansman güçlüğünü bir nebze aştı. Bu yıl yine finansman arayışının devam edeceği bir yıl olacak gibi gözüküyor. ABD Merkez Bankası faiz artırımına gideceğini açıklamıştı. Dünyaca ünlü yatırım bankası Morgan Stanley de dünyanın önde gelen merkez bankalarının tarihteki en büyük parasal sıkılaştırmaya hazırlandığını duyurdu ve bu yıl 2,2 trilyon dolar likiditenin piyasalardan çekileceği tahmininde bulundu. Öte yandan bizim de içinde bulunduğumuz OECD bölgesinin yıllık enflasyonu aralık ayında yüzde 6,6’ya yükselerek, Temmuz 1991’den bu yana son 30 yılın en yüksek değerine ulaştı” diye konuştu.

“2023 İHRACAT HEDEFİMİZ 300 MİLYAR DOLAR”

Temel gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldüğünü anımsatan Erdoğan, açıklanan toplam 60 milyar liralık 3 yeni destek paketi ve gelecek ay ayrıntıları belli olacak yeni elektrik tarifesinin yürürlüğe girmesiyle iş dünyası ile vatandaş üzerindeki yükün bir nebze de olsa azalmasını umduklarını belirtti. Yirmi beşer milyar TL’lik yatırım destek paketi ve ihracat destek paketi ile 10 milyar TL’lik işletme harcamaları destek paketi devreye alındığını kaydeden Erdoğan, ülke ihracatının Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 arttığını söyledi. 219 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, bunlardan 153’üne ihracatın arttığını dile getirdi. Erdoğan, “Avrupa Birliği’ne yönelik ihracatımız yüzde 14, Afrika’ya yüzde 49, Kuzey Amerika’ya yüzde 35, Orta Asya ve Uzak Doğu’ya yüzde 8, Yakın ve Orta Doğu’ya olan ihracatımız ise yüzde 7 arttı. Aralık ayında ihracat birim değerinde yüzde 6,6, ithalat birim değerinde ise yüzde 25,7’lik artış görüldü. İhracatın miktarında yüzde 17 artış yaşanırken, ithalatın miktarındaki artış yüzde 3,3’te kaldı. TÜİK’in genel ticaret sistemi verilerinden derlediği bilgiye göre, Ocak ayındaki ülke ihracatımız yüzde 17,3, aralık ayındaki ithalatımız ise yüzde 29,85 artış kaydetti. 2021’in tamamında ihracat artışımız yüzde 32,9, ithalat artışımız ise yüzde 23,6 oldu” dedi.

Turizm gelirinde 2021’de bir önceki yıla oranla yüzde 103 artış yaşandığını söyleyen Erdoğan, bu yıl ki ihracat hedefinin 250 milyar dolar, 2023’te ise 300 milyar dolar olduğunu ifade etti.

“İŞSİZLİK AZALDI”

Haberin DevamıReklam

“İmalat, ihracat ve istihdamda artış yaşandı” Erdoğan, Ocak ayın ülke genelinde 109’u anonim, bin 250’si limitet şirket statüsünde bin 359 yabancı ortak sermayeli şirket kurulduğunu vurguladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun son verilerine göre işsizliğin azaldığını söyleyen Erdoğan, “Türkiye genelinde mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı 2021’in dördüncü çeyreğinde 0,5 puanlık azalışla yüzde 11,2 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 740 bin kişi arttı. Ücretli çalışan sayısı da yine güncel verilere göre Aralık 2021’de yıllık bazda yüzde 8,4 arttı. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, bir önceki aya göre ise yüzde 0,5 artış gösterdi. Sanayi, inşaat ve ticaret hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi de geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 8,4 arttı. TÜİK’in son verilerine göre sanayi üretimimiz, Aralık 2021’de beklentilerin üzerinde yükseldi. Aylık bazda yüzde 1,6, yıllık bazda ise yüzde 14,4 arttı” diye konuştu. Türkiye Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin yükseldiğini belirten Erdoğan, “İmalat sektörünün durumu son 7 ay boyunca iyileşme göstermiş oldu. Reel kesim güven endeksi son iki aydır artıyor. Ekonomik güven endeksi, ocak ayında bir önceki aya göre 2,7 puan arttı. Ocak ayında tüketici güven endeksi de yüzde 6 yükseldi. Tüm sektörler bazında toplam cirolar aralık ayında aylık yüzde 12,8 artış kaydetti. Yıllık artış ise yüzde 82,4 oldu. Perakende satışlar aralık ayında yıllık bazda yüzde 15,5 artarken, cirolar yüzde 64,7 yükseldi. Perakende ciro aylık bazda ise yüzde 5,8 arttı. Türkiye’nin hububat ihracatında, ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41,43 artış yaşandı” değerlendirmesinde bulundu.

“YABANCI YATIRIMCILAR ARASINDA İLK SIRADA İRAN’LILAR VAR”

Hem Denizli’nin hem de DTO’nun güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini dile getiren Erdoğan, ocak ayında Türkiye’de kurulan şirket sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 arttığına dikkat çekti. Aynı dönemde kapanan şirket sayısının yüzde 73 azaldığını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Geçen ay şehrimizde 100 gerçek kişi ticari işletme kuruldu. Yeni kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 13,64, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 1 arttı. TOBB’un Ticaret Sicil Gazetesi’nin güncel verilerine göre, Ocak’ta kurulan gerçek kişi ticari işletmelerimiz ile kooperatif ve şirketlerimizin toplamı ise 134 oldu. Şehrimizde yabancı sermayeli firma sayısı 278’e ulaştı. Bu şirketlerdeki yabancı sermaye oranı yüzde 63’ü geçti. Bunlar arasında 53 firmayla İranlı ortağı olan yatırımcılarımız ilk sırada. Alman ortağı olan yatırımcılarımız 52 firmayla ikinci. Suriyeli ortağı bulunan yatırımcılarımız ise 20 firma ile 3’üncü. Fransız ortağı olan yatırımcılarımız da 13 firma ile 4’üncü, İtalyan ortağı olan yatırımcılarımız ise 11 firma ile 5’inci sırada. Denizli Ticaret Odası olarak, geçtiğimiz ay 147 yeni üye kaydettik. Ocak ayının sonu itibarıyla 19 bin 405 üyeye ulaştık. Üye profilimizde, 9 bin 615 işletmeyle en çok limitet şirketler yer almaktadır. 6 bin 953 işletmeyle hakiki şahıs firmalarımız ise ikinci sıradadır. Anonim şirketlerimiz 2 bin 394 firma ile üçüncüdür. Bize kayıtlı 353 kooperatifimiz, 45 dernek işletmesi, 36 kolektif şirket ile7 de vakıf işletmesi var. Öte yandan Denizli olarak geçen ay 124 ülkeye ihracat yaptık. Geçen yıl aynı ayda bu sayı 119 idi. Sanayicimiz ocakta 351 milyon 510 bin dolarlık ihracat yaptı. İhracatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,8’lik bir artış yakaladık. Ocak’ta Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ihracatımız yüzde 22,92 arttı. İhracatımızın yüzde 68,15’i Avrupa’ya yapıldı. Oda olarak yılın ilk ayında bin 707 evrak düzenledik. Odamıza gelen 556 evrakla ilgili gereken işlemleri yaptık. 100 sayısal takograf ile 108 K belgesi verdik. 19 iş makinasının tescilini onayladık. 22 kapasite raporu, 6 ekspertiz raporu, 5 yerli malı belgesi ile 1 de levhaya kayıtlı sigorta acentesi belgesi düzenledik.”

Erdoğan, Denizli Ticaret Odası’nın TOBB’un A+Akredite Oda denetimini başarıyla geçtiğini ifade etti.