08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: Enflasyon varlıklarımızı eritmeye başladı, işletme...

Erdoğan: Enflasyon varlıklarımızı eritmeye başladı, işletme sermayeleri küçülüyor

Haber Merkezi - 16 Haziran 2022 Perşembe - 16:51 Erdoğan: Enflasyon varlıklarımızı eritmeye başladı, işletme sermayeleri küçülüyor

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, enflasyonun varlıkları eritmeye başladığını, işletme sermayelerinin küçüldüğünü belirtti.

A- A+

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, moderatörlüğünü yaptığı “Denizli İş Dünyası ve Bankacılık Sektörü İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan global sıkıntılardan dolayı emtia fiyatlarında oluşan aşırı artışın, enerji maliyetlerindeki hızlı yükselişin, tedarik zincirindeki sıkıntıların, ve Rusya-Ukrayna savaşının ortaya çıkardığı sorunların firmalarımızın finans ihtiyacını artırdığına dikkat çekti.

 

“UZUN VADELİ KREDİ İMKANI TANINMALI”

Reel sektörün finansal destek ihtiyacına değinen Erdoğan, “Bankalarımız ile sektörlerimiz aynı zincirin halkalarıdır. Birinin yokluğu ya da eksikliği diğerini de olumsuz etkileyecektir. Bundan daha da önemlisi, yarınlarımız için çok daha sağlam bir zincirin halkaları haline gelmeliyiz. Bunun için sektörlerimize bir yıl ödemesiz, uzun vadeli ve sabit faizli kredi imkânı tanınmalı. Bankalarımızın firmalarımızın kredi limitlerini acilen artırması da artık zaruri bir ihtiyaçtır. Kredi taleplerimizdeki prosedür ve süreç uzun. Başvurulardaki değerlendirme hızlandırılmalıdır. Süreyi kısaltmak için bölgelerde ivedilikle sonuca gidilmelidir. Şube müdürlerimizin yetkileri artırılmalıdır, bekleme süreci kısaltılmalıdır. KGF destekleri de güncellenerek devam ettirilmelidir” dedi.

“EKSPERTİZ DEĞERLENDİRMESİ RAYİCİN ALTINDA KALIYOR”

En önemli sıkıntılarından birisinin de kredi başvurularında ipotek olarak gösterilmesi istenen varlıklara değer biçilmesindeki ekspertiz sorunu olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“İpoteklerin ekspertiz değerlemesi, rayicinin çok çok altında kalmaktadır. Bu arada, geneli ithalata dayalı olmasından dolayı emtia fiyatları hem döviz bazında hem de tedarikte yaşanan sıkıntılardan kaynaklanan maliyet artışından dolayı çok hızlı ve kat kat arttı. O nedenle.krediler ile benzeri finans kaynaklarındaki limitler yetersiz kaldı, sistemin ihtiyacını karşılayamaz hale geldi. Bir an önce işletme sermayesi ihtiyacımızın karşılanması yönünde adımlar atmanızı bekliyoruz. Öte yandan, kamu bankalarımızın Türk Lirası gecelik referans faiz oranındaki tavrı gibi olumlu girişimleri, özel bankalarımızın da katılımıyla güçlendirilmelidir. Türk Lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere Merkez Bankası tarafından yüzde 10 olarak uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye çıkarıldı. Bankalarımız ise aradaki farkın maliyetini karşılayabilmek için faizi yükseltmek sorunda kaldı. Bunu da maliyeti bizlere, yani müşterilerine yansıttı. Özel bankalarımızın yüksek faiz politikası, yatırımcılarımızı zorluyor. Bunun yanında, tüketici kredilerinin vadelerinin azaltılması da iç piyasayı olumsuz etkilemiştir. Ticaret hacmimizi potansiyelinin altına çekmiştir. Uygun kredi koşullarının sağlanması, finansal kaynaklarımızın daha etkin ve verimli kullanılabilmesi için hem özel sektörümüz hem de bankacılık sektörümüz açısından çok önemlidir.”

Haberin DevamıReklam

“ENFLASYON VARLIKLARIMIZI ERİTMEYE BAŞLADI”

tüm dünyanın ekonomik bir türbülanstan geçtiğini ve kredi maliyetindeki artışın iş dünyasının yatırım iştahını azaltan bir unsur haline geldiğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Daha fazla üretmek, satmak ve kazanmak düşüncesinin önündeki en önemli engellerden birisi de budur. Sektörlerimiz ciddi bir maliyet baskısı altında. Maliyetlerimiz sürekli artıyor. Enflasyon ise varlıklarımızı eritmeye başladı. İşletmelerimizin sermayelerini küçülttü. Bu zorlu süreçte ülkemiz ve Denizlimiz ihracata sarıldı, pandemiye yenilmedi. Ancak, henüz küresel salgının yükü bitmemişken üst üste gelen sıkıntılar hepimizi daha zor bir sürece soktu. Yüksek faiz oranları ile krediye erişimde zorlukların çıkması özel sektörümüzü olumsuz etkiledi. Oysaki reel sektörümüz ile özel sektörümüzün aynı gemide olduğunu aklımızdan çıkarmadan el ele omuz omuza çalışmalı, birlikte yol almalıyız. Önümüzdeki günlerde Türkiye Bankalar Birliğimizin ve üyelerinin sektörlerimizi yalnız bırakmayacağına ve destek olacağına inanıyorum. Bu kapsamda ihracatımızı artıracak, ithalatımızı azaltacak, iş ve istihdam sağlayacak, enerji açığımızı kapatacak projelerimize finansman desteği artırılmalıdır. Özellikle küçük işletmelerimizin varlığını sürdürebilmeleri için işlem maliyetleri ve banka komisyonları düşürülmelidir. Ülkemizin kalkınmasında daha etkin bir rol oynayabilmek için de finans sektörümüz ipotek karşılığı kredi vermekten projelerimizin kredilendirilmesi yöntemine geçmelidir. Bizler de iş dünyası olarak bilanço ve proje üzerinden kredi talep etmeye alışmalıyız. Sorunları ancak el birliğiyle, omuz omuza vererek aşabiliriz. Onun için gelin bize sektörlerimize can suyu olun, güç verin, hayat verin, üyelerimiz nefes alsın. Biz de size kan olalım, değer katalım, birlikte kazanalım.”

DENİZLİLİ GENÇ YETENEK BRÖVESİNİ ALDI

Öte yandan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar, Avrupa Bankacılık Federasyonu tarafından kendisine gönderilen bröveyi, TBB tarafından ülke genelinde düzenlenen finansal okuryazarlık yarışmasını kazanan ve Avrupa Finansal Okuryazarlık Finali’ne katılan Denizlili Hatice Buse Ertekin’e verdi.