01.12.2021, Çarşamba
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: Denizli’yi yatırımcılar için önemli merkez...

Erdoğan: Denizli’yi yatırımcılar için önemli merkez haline getireceğiz

Haber Merkezi - 24 Kasım 2021 Çarşamba - 19:25 Erdoğan: Denizli’yi yatırımcılar için önemli merkez haline getireceğiz

Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından yürütülen Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamında, “Denizli Teknik Tekstil Kümelenme Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştayda konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’yi yatırımcılar için önemli bir merkez haline getirmenin çabası içinde olduklarını söyledi.

A- A+

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı “Rekabetçi Sektörler Programı” kapsamında Denizli Ticaret Odası tarafından yürütülen Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Denizli Teknik Tekstil Kümelenme Çalıştayı, bir otelde yapıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Teknik Tekstil Merkezi bünyesindeki eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini, her geçen gün daha da artırıp, geliştirdiklerini belirtti. Erdoğan, “Bu imkândan sizler de faydalanıyorsunuz. Denizli’nin en kapsayıcı, en etkin ve en büyük sivil toplum kuruluşu olarak, bu tür faaliyetlerimizle aynı ya da benzer iş kolundaki birbirleriyle iş birliği yapabilecek üretici işletmelerimiz ile onları destekleyici firmalarımızı ve kurumlarımızı bir araya getirmek istiyoruz. İş birliği, güç birliği oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

“İNOVATİF ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ”

Katma değeri yüksek, inovatif ürünler üretmenin önemini vurgulayan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

*Tekstilin başkenti Denizlimiz, dünyanın en büyük ve en çok tercih edilen birkaç ev tekstili üreticisinden biri olmasına rağmen, bu başarısının sonucunda fazlasıyla hak ettiği karlılığa tam anlamıyla ulaşamadı, ulaşamıyor. Geçen sene 1 dolar 65 sent olan ihracattaki birim fiyatımız, bu yıl 2 dolar 5 sente kadar yükseldi. Sanayimizin ve ihracatımızın lokomotifi hazır giyim ve konfeksiyonda bu tutar 10,5 dolar seviyesinde. Ancak, neden daha fazlası olmasın? Niçin daha fazla kazanmayalım? Bunun için ihracatımızın kilogram değerini artırmalıyız… Katma değeri yüksek ürünlere geçmeli, bu 10,5 doları 10’a katlamalıyız. Yükte hafif pahada ağır, inovatif ürünler elde etmeli ve onları ihraç etmeliyiz. Teknik tekstille işte bunu sağlayacağız. Tüm çabamız, bunun için.

*Denizli olarak pandeminin başlamasıyla değişen ticari ortama çabuk uyum sağlayarak, son 14 aydır istihdamımızı sürekli artırdık ve önemli bir rekora imza attık. 2020’nin başında istihdamda 210 binleri konuşuyorduk, şimdi ise 230 binleri konuşuyoruz, 233 bini aştık. Sanayimize yeni bir iş anlayışı ve iş yapış şekli kazandırarak, yeni iş alanlarının ve yeni kurulacak işletmelerin önünü açmak, böylelikle yakaladığımız bu ivmeyi sürdürmek, hatta daha da yükseltmek istiyoruz.

“DENİZLİ TEKNİK TEKSTİL MERKEZİMİZİ YAKINDA AÇACAĞIZ”

*4 yıl önce bu yola çıktığımızda, amacımız sanayimizi geleceğe hazırlayacak modern bir donanıma kavuşturarak, ürün çeşitliliğini artırmak ve katma değeri yüksek ürünler elde edebilecek kabiliyet ve niteliğe taşımaktı. Son teknoloji makinalarla donattığımız, araştırma geliştirme faaliyetlerine laboratuvar olacak, tekstilcilerimize maliyeti yüksek ve ulaşmakta güçlük çektikleri makinalarla iş yapma imkânı sağlayacak teknoloji üssü Denizli Teknik Tekstil Merkezimizi bunun için kurduk. Makinalarımızın dörtte üçü geldi. 1-2 ay içinde Denizli Organize Sanayi Bölgemizde 1000 m²’lik kapalı alanda kurduğumuz merkezimizin resmi açılışını yapmak için hazırlanıyoruz. Bu merkezimiz sayesinde 12 farklı sektörde yeni üretim alanları oluşturulmasının önünü açacağız.

“TEŞVİK ALMA KOLAYLAŞACAK”

*Projemizi geliştirme sürecinde, Amerika Birleşik Devletleri ile Almanya ve Belçika’nın yanı sıra Hindistan’daki Ar-Ge merkezlerini ziyaret ettik, şehrimize en uygun modeli belirledik. Denizlili iş insanlarımız ve tekstilcilerimiz ile çalıştaylar yaptık. Onları birebir dinledik. Bu sayede, onların ihtiyaçları ve taleplerine göre projemizin içeriğini, neler yapacağımızı, hangi makinaları ve ekipmanları alacağımızı belirledik. Şimdi de eğitimler ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Firmalarımızı Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’ne götürdük. Bu perşembe de yine heyet halinde İstanbul Tekstil Araştırmaları Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi’ne göndereceğiz. Projemiz sayesinde Ar-Ge, lojistik, pazarlama ve finansal kaynaklara ulaşım gibi imkanlarımızın daha etkin kullanılmasını sağlayacağız. Böylelikle, sektörlerimizde ihtiyaç duyulan üretim faktörlerinin daha uygun koşullarda temin edilmesine yol açacak, firmalarımıza daha düşük maliyet avantajı kazandıracağız. Kamu-üniversite-sanayi iş birliğini destekleyecek, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının artırılarak daha da güçlendirilmesini sağlayacağız. Yenilikleri ve yeni teknolojileri, hızla yaygınlaştıracağız. Böylelikle iş gücümüz, ürün kalitemiz, verimliliğimiz, istihdamımız, ihracatımız ve satışlarımız artacak. Bu durum, şehrimizde yeni iş ve girişim sayısını da arttıracak, teşvik almayı kolaylaştıracaktır. Bu sayede, Denizlimizi yatırımcılar için önemli bir merkez haline getireceğiz. Bu çabamız, bölgesel kalkınmamızı da destekleyecek, ekonomimizi güçlendirecektir.

TEKNİK TEKSTİL KÜMELENME PROJESİNE ULUSLARARASI 6 ORTAK

*Avrupa Birliği desteklerinden faydalanmaya yönelik, Tekstil Sektörel Mükemmeliyet Merkezimizi kuracağımız projemizi aralık ayının ortasında imzalayacağız. Gelecek yıl şubat ayında Avrupa Birliği destekleriyle, İtalya, Çekya, Portekiz ve İspanya’dan uluslararası 6 ortağımızla kümelenme projemizi başlatacağız. Güney Ege Kalkınma Ajansımızın desteğiyle, Denizli’de ithal edilen ürünlerin Türkiye ve Dünyadaki Büyüklüğünün Tespiti Teknik Destek Projemizi başlattık. Yıl sonuna kadar ilimizde, Bursa’da ve İstanbul’da 8 farklı eğitimimiz daha olacak. Teknik tekstil kümelenmesi için gereken çalışmalarımızı ve dış paydaş analizlerimizi başlattık. Bugün de burada kümelenme için başlangıç çalıştayımızı yapıyoruz.

UZMANLAR, DAVETLİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Erdoğan’ın konuşmasının ardından, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Portekizli Takım Lideri Fernando Merino, Denizli tekstil sanayi için gelecek fırsatları içeren bir alan olarak teknik tekstilin önemi ile ilgili teknik bir sunumda bulundu.

DTO Genel Sekreter Yardımcısı Tekstil Mühendisi Akay Gündoğan ise, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’ni ve geride kalan süreçte neler yaptıklarını anlattı.

Denizli ABİGEM Direktörü Sıdıka Arıkan da küme geliştirme yaklaşımı üzerine kısa bir bilgilendirmede bulundu.

Kıdemli Kümelenme Uzmanı Yeliz Çuvalcı da, kümeler ve küme geliştirme süreçleri ile rekabetçilik için kümelenmenin önemini ve başarılı küme örneklerini katılımcılara aktardı. Hemen ardından iki kısımdan oluşan etkileşimli oturuma geçildi. Çuvalcı, bu bölümde katılımcılarla birlikte teknik tekstil alanında küme analizi çalışmasının bulgularını, mevcut avantajları ve zorlukları değerlendirdi. Sunumunun son bölümünde ise teknik tekstile dönüşüm sürecinde iş birliği ve rekabetçi adımlara ilişkin istişare ile Denizli sektör haritası ihtiyaçlarının detaylandırılmasına geçildi.
Çalıştay, katılımcıların sorularının cevaplanması ile sona erdi.

İLGİ YOĞUN OLDU

Etkinliğe Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, KOSGEB İl Müdürü Dr. Aziz Acar, Ticaret İl Müdürü Cihat Özdemir, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İleri Teknoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akdoğan, Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Mesut Aydınlı, Denizli Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı İbrahim Şenel, Denizli Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Muhteşem Şanlı, GEKA Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Özlem İnce, İkada Danışmanlık Şirketi Ortaklarından Bahri Şanver Aydın ile Denizli Ticaret Odası üyesi firmaların sahipleri ile temsilcileri katıldı.