14.07.2020, Salı
23 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu

Erdoğan: Denizli, yabancı yatırımcının gözdesi

Haber Merkezi - 26 Kasım 2019 Salı - 11:52 Erdoğan: Denizli, yabancı yatırımcının gözdesi

Denizli Ticaret Odası (DTO)Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, iki yıl öncesi 56 olan yabancı ortaklı firma sayısının 175’e çıktığını, Denizli’nin İngiltere’den ABD’ye, Çin’den Güney Afrika’ya kadar farklı coğrafyalardan yatırımcıların gözdesi haline geldiğini söyledi.

A- A+

DTO Müşterek Toplantısı, AK Parti Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın da katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli ekonomisi, ticari hayatı ve Denizli Ticaret Odası’nın faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi.

“İHRACATIMIZ, YILLIK 3,5 MİLYAR DOLAR’A YAKLAŞTI”

Denizli’nin ihracata dayalı bir şehir olduğunu hatırlatan Erdoğan, ihracatın yıllık 3,5 milyar dolara yaklaştığını, 175 ülkeye, 2 bin 300 çeşit ürün ihraç edildiğini, 62 ülkeye 125 çeşit tarım ürünü ve tarımsal ürün işleme makinaları gönderildiğini, 55 farklı ülkeye kuruyemiş işleme makinaları, 21 ülkeye mermer ve doğal taş işleme makinaları satıldığını, Denizli’nin turizmde ilk 5 il orasında yer aldığını belirtti.

“YABANCI ORTAKLI FİRMA SAYISI 175 OLDU”

DTO’nin 93 yıllık tarihinde 2 yıl öncesinde 56 olan yabancı ortaklı firma sayısının 175’e ulaştığını kaydeden Erdoğan, “Denizli’miz, Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, İngiltere ve Güney Afrika gibi farklı coğrafyalardaki büyük ülkelerden yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi” dedi.

ÜYELERİMİZE, KİŞİSEL VE MESLEKİ GELİŞİM İMKÂNI SAĞLIYORUZ”

Oda üyelerine bir takvim dahilinde yoğun bir şekilde bilgi ve danışmanlık hizmeti verdiklerini de vurgulayan Erdoğan, “Hem üyelerimize hem de vatandaşlarımıza, kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri imkânı sağlıyoruz. Yıl boyunca, KOSGEB destekli girişimcilik eğitimi veriyoruz. Son 1 yılda, 2.300 kişiyi mezun ettik. Türkiye’nin, nüfusa oranla en çok girişimcilik eğitimi düzenleyen illerinden biriyiz. Kursumuzu bitirenlerden %12’si iş yerini kurdu; istihdam sağladı. Ayrıca, moda ve tasarım eğitimi düzenledik. Tekstilin anavatanı olan şehrimizi, moda ve tasarımın merkezi haline getirmek istiyoruz. Isı, ses, ışık ve nem yalıtımı eğitimi verdik. Ve bu, 198.000 Euro hibe bütçeli, tamamladığımız bir Avrupa Birliği projemizdi. Halk Eğitim Müdürlüğüyle birlikte, uzman kaynakçılık kursu açtık” diye konuştu.

“TEKNİK TEKSTİLE DÖNÜŞÜM PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

En önemli hizmetlerinden birinin, üyelerini KOSGEB desteğiyle, yurt içi ve yurt dışı fuarlara göndermek olduğunu aktaran DTO Başkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’de, en çok KOSGEB desteği alan odalardan biriyiz. Sadece son 1 yıl içinde, 323 üyemizi yurtdışı fuar ve iş gezisi etkinliğine, 1160 üyemizi de yurt içinde düzenlenen fuar ve iş gezilerine götürdük. Üyelerimizin, yurt genelinde farklı sektörlerde ve adreslerde özel indirimden faydalanmaları için Denizli İndirim Programı’nı başlattık. Ülkenin dört bir yanında, 11 farklı sektörden 140 adreste üyelerimize özel indirim sağladık. En önemlisi ise, Avrupa Birliği’nden 5 milyon Euro bütçeli, tamamı hibe destekli Denizli’de teknik tekstile dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz. Denizli Organize Sanayi Bölgemizde 1000 metrekare kapalı yerimizi ayarladık. İsteyen, yenilikçi ürünler için burada çalışıp, prototip yani numune üretim yapabilecek. Bunun için gerekli modern bir makina parkı oluşturacağız. Hibe miktarı ve içerik bakımından Denizli tarihinde bir ilk olan projemizi, başlama aşamasına kadar getirdik. Projemiz, başvuran 500 proje arasından desteklemeye layık görülen ülkemizdeki sadece 2 oda ve borsanın projesinden 1’i oldu.”

ÖZKAN: DTO, FARKINDALIK OLUŞTURDU

Denizli Ticaret Odası’nın toplantısına konuk olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise, “Görüyorum ki; Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve ekibi, günü kurtarmak için değil gündelik çalışmalarında farkındalık oluşturmak için çalışmaktadır. Sizin bu çalışmalarınız artık sosyal ve ulusal medyada, bizim önümüze kadar geliyor. Konuşan değil koşturan, terleyen ve ilimizin ticareti ile ekonomik kabiliyetini artıran çalışmalarınızı görüyoruz ve takdir ediyoruz. Bu güzel çalışmaları dolayısıyla, başta yönetim kurulu başkanımız Sayın Erdoğan’ı, onun nezdinde meclis başkanımızı, yönetim kurulu üyelerimizi, meclis üyelerimizi ve Denizli Ticaret Odası’nın yönetim organlarında yer alan tüm sektör temsilcilerimiz ile çalışanlarını, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“MEHMETÇİĞİMİZ CEPHEDE NE YAPIYORSA, SİZ DE TİCARETTE YAPIYORSUNUZ”

Denizli’nin tarih boyunca üretimin ve ticaretin merkezinde yer aldığına dikkati çeken Özkan, şöyle devam etti:

“Bugün teşvikle ilgili öncelikli şehirler var ancak, biz teşvikten ne kadar uzak kalsak da her zaman insan kaynaklarımızın kabiliyetiyle, şehrimizin üretim potansiyeli ve limanlara yakınlığımızla, uluslararası pazarlardaki yerimizi daha da sağlamlaştırıyoruz. Tarih boyunca da İpek Yolu güzergahında olan şehrimizin farklılığını, binlerce yıldır yaşıyoruz. Doğal bir ticaret merkeziyiz. Biz sizlere güveniyoruz.” diye de seslenen Milletvekili Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ticaret yaparak, sadece şahsi mal varlığınızı veya ekonomik gelirinizi arttırmıyorsunuz. Aynı zamanda şehrimizin refahına, ülkemizin istikrarına ve beka mücadelesine katkı sağlıyorsunuz. Eskiden olduğu gibi savaşlar artık sadece cephede olmuyor. Ticaret, en büyük savaşların cereyan ettiği bir alan. Mehmetçiğimiz cephede ne yapıyorsa, siz de ticaret alanında yapıyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmir İktisat Kongresi’nde ‘Ülkemizin istiklalini başardık. Ülkemizi düşman işgalinden kurtardık ancak, şimdi aynı başarıyı ekonomide, üretimde, teknolojide, sanayide ve istihdamda gerçekleştirmemiz lazım’ demiş. İşte o mücadeleyi 100 yıl sonra bugün sürdüren, sizlersiniz. Sizler varsanız, ülkemizin istiklali ve istikbali güvence altında demektir”

“BAŞKAN ERDOĞAN VE EKİBİ, DTO’YU KAMU NİTELİĞİNDEN ÖTEYE TAŞIDI”

Katma değerli ürün üretiminin önemine de değinen Özkan, “Bugün düşük değerli ürünler üretiyorsak, gelecekte dünyada ilk 5 ekonomi arasına giremeyiz. Katma değerli üretim için ise, inovasyon ve AR-GE, ihracatımızın ve kalkınmamızın olmazsa olmazıdır. Bu bağlamda Denizli Ticaret Odası’nı kamu kurumu niteliğinin ötesinde adeta girişimcilik merkezi haline getiren, katma değerler üreten ve AR-GE çalışmalarıyla ön plana çıkaran başta Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan olmak üzere siz yönetim kurulu üyelerini, meclis üyelerini ve komite üyelerini, tebrik ediyorum. Türkiye’nin dünya ile rekabetinde çok daha ileri noktalara gelebilmesi için yapılan bu çalışmaların arkasında olduğumuzu da ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Özkan, kendisine AK Parti İl Başkanı ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili İş Adamı Necip Filiz’in de eşlik ettiği toplantıda, katılanların istek ve beklentileri ile sorunlarını da dinledi; notlar aldı. Ayrıca, sorulanı yanıtladı.