06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Erdoğan: Denizli teknik tekstilin lideri olacak

Erdoğan: Denizli teknik tekstilin lideri olacak

Haber Merkezi - 23 Haziran 2022 Perşembe - 13:51 Erdoğan: Denizli teknik tekstilin lideri olacak

Denizli Ticaret Odası (DTO) yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, hayata geçirilen projeyle Denizli’nin teknik tekstilin lideri olacağını belirtti.

A- A+

DTO’nun Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Heyeti, Heimtextil Fuarı’nda stant açan Denizlili firmaları ziyaretinin ardından Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı Toplantısı’na katıldı. Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası iş birliğinde KOSGEB desteğiyle gerçekleştirilen toplantıya, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Milletvekili Şahin Tin, KOSGEB Denizli Müdürü Aziz Acar, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taşevli, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu ile TD-IHK ve DTO üyesi iş insanları katıldı.

TEKNİK TEKSTİLE DÖNÜŞÜM PROJESİNİ ANLATTI

Toplantıda konuşan Erdoğan, Avrupa Birliği tarafından 5 milyon euroluk hibe almaya hak kazanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleri ile hayata geçirilen Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi hakkında detaylı bilgi verdi. “Denizli, çabalarımızla yakın gelecekte teknik tekstilin lideri haline gelecektir” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerimizin dokumacılık ve havlu bornoz üretiminde binlerce yıldır edindiği tecrübe, bilgi ve birikimlerine artı bir değer daha katmak istedik. Ürünlerinin katma değerini artırarak üreticilerimize ve ihracatçımıza daha fazlasını kazandırmak amacıyla Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi hazırladık. Avrupa ve Türkiye’de teknik tekstille ilgili makine ve teçhizatın tamamının bir arada olduğu tek merkez bizimkisi. Yani artık Ar-Ge çalışmalarımız için Amerika Birleşik Devletleri veya başka ülkelere gitmeye gerek kalmayacak. Amacımız Denizlimizin ve ülkemizin sektörlerini güçlü kılmak, ihracatımızı artırmak, istihdamımıza katkı vermek; dolayısıyla da sosyal yaşama olumlu etki etmektir.”

“SANAYİDE KÜMELENME ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

Sanayide kümelenme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Aynı, tamamlayıcı ya da benzer iş kolundaki birbirleriyle iş birliği yapabilecek üretici işletmelerimizle onları destekleyici iş alanlarındaki firmalarımızı ve kurumlarımızı bir araya getiriyoruz. İş birliği, güç birliği oluşturuyoruz. Yeni bir iş anlayışı ile iş yapış şekli kazandırarak yeni iş alanlarının ve yeni kurulacak işletmelerin önünü açmak, bu yöndeki ivmemizi hızla yükseltmek istiyoruz. Yeni fikirler ile tasarımları olanlar, Teknik Tekstil Merkezimizden faydalanabilecek. İsteyenler, Denizli Teknik Tekstil Merkezimizde, yeni fikirler ile tasarımların numunelerini elde etmek için çalışılabilecek” dedi.

“İHRACATÇI KOBİ’LERİMİZİN SAYISI HIZLA ARTACAKTIR”

Haberin DevamıReklam

Üyelerini dünyanın en büyük fuarlarına götürdüklerinin kaydeden Erdoğan, “Yurt içi ve yurt dışı fuarları, göreve geldiğimiz günden bu yana çok önemsiyoruz. Bugüne kadar dünyanın önde gelen uluslararası ve bölgesel tüm fuarlarına çeşitli sektörlerdeki binlerce üyemizi gönderdik. Fuar organizasyonları boyunca ekiplerimizle eşlik ettik. İnanıyorum ki, üyelerimiz buralardan edindikleriyle daha rekabetçi bir hale gelecekler. Sınırlar ötesine hatta tüm dünyaya açılacaklar. Yine bu sayede ihracatçı KOBİ’lerimizin sayısı hızla artacaktır. Bizler, üyelerimiz için varız. Onlar, her şeyin en güzeline ve en iyisine layık. Bu duygularla çok daha fazla çalışacak, üretecek, ülkemize hizmet edecek, ihraç edecek, kazanacak ve kazandıracağız. Frankfurt’taki bu fuara aylarca süren bir hazırlıktan sonra geldik. Denizli’den bu yıl Heimtextil Fuarı’na 50’ye yakın firmanın yanı sıra ilk kez teknik tekstille ilgili 12 firmamız da DTO ve AB desteğiyle stant açtı. Ayrıca KOSGEB desteğiyle ziyaret ve iş görüşmeleri yapmaları amacıyla 100 firmamız ile üyemizi de Denizli’den Almanya’ya getirdik. KOSGEB Müdürümüz Sayın Aziz Acar ile KOSGEB Başkanlığımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Denizli Ticaret Odası bünyesindeki 30 meslek komitemizi de yine KOSGEB desteğiyle bundan sonraki fuarlara da göndermek istiyoruz” diye konuştu.

ÖZOĞLU: BİZ, SİZE DESTEK VERELİM, SİZ DE BİZİ DESTEKLEYİN

Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu ise, konuşmasında Denizli Ticaret Odası üyeleri ile üçüncü kez bir araya geldiklerini söyledi. Özoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemi öncesinde Anuga Fuarı vesilesiyle Köln’de bir araya gelmiştik, şimdi de Frankfurt’tayız. Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Aramızda var olan güzel ilişkiyi daha da iyileştirmek bizlerin ümididir. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesini, daha iyi hale getirilmesini sağlamak istiyoruz. Biz, bu konuda bir köprüyüz. İki ülkenin ticaretinin gelişmesi için bu tip aktivitelerde önemli rol oynamaya çalışıyoruz. Biz, size destek verelim, siz de bizi destekleyin. Destekle, odalarımızı çok daha güçlü ve çok daha sağlam hale getirelim.”

ALMANYA PAZARINI ANLATTILAR

Açış konuşmalarının ardından Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı Toplantısı’na geçildi. English Home Almanya Temsilcisi Ercüment Ak, Kiğılı Almanya Direktörü Kerem Bul ile Manhattan CapitalInverst Genel Müdürü Hakan Tunalı birer konuşma yaparak, Almanya pazarı ile ilgili bilgi verdi, katılımcıların sorularını yanıtladı.