08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO Başkanı Erdoğan, ASKON’a konuk oldu

DTO Başkanı Erdoğan, ASKON’a konuk oldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Aralık 2022 Cuma - 16:18Güncelleme: 21 Aralık 2022 Çarşamba - 09:52
DTO Başkanı Erdoğan, ASKON’a konuk oldu

Denizli Ticaret Odası (DTO) yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Platformu Sözcüsü Uğur Erdoğan, konuk olduğu ASKON’da üyelere DTO faaliyetleriyle ilgili bilgilendirmede bulundu.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarıyla buluşmalarına Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) ile devam etti. “Kent Gündemi” başlıklı programda DTO’yu, hizmetleri ve projelerdeki son durumu anlatan Erdoğan, kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Üye memnuniyeti odaklı çalışma yürüttüklerini, ancak oda üyesi olmayan sektörlerin de gelişmesi için çaba gösterdiklerini belirten Erdoğan, “Özellikle yurt içindeki ve yurt dışındaki fuarları çok önemsiyoruz. KOSGEB’in desteğiyle mümkün olduğu kadar çok üyemizi buralara götürerek uluslararası pazarlara girmelerinin önünü açmaya çalışıyoruz. Bu sayede artık KOBİ’lerimiz de ihracata başladı. Bunun yanında pandemi döneminde durmadan çalıştık, 2000’e yakın esnafımızı ziyaret ettik. Bize iletilen sorun, sıkıntı, talep ne varsa anında başta TOBB ve Denizli milletvekillerimiz olmak üzere müdürlükler, başkanlıklar ve bakanlıklar düzeyinde ilgili her yere ulaştırdık, çare aradık. Ele aldığımız 169 konunun neredeyse tamamına en kısa zamanda çare ürettik” dedi.

7 BİN ÜYÜYE FİNANSMAN DESTEĞİ

Pandemi döneminde DTO’nun öz kaynaklarını üyelera açtıklarını 7 bine yakın üyeye 238 milyon lira finansman desteği sağladıklarını anlatan Erdoğan, sağlık teşkilatından yatırımcılara kadar herkese el uzatıp yardım ettiklerini, 45 tane aracı şoförüyle birlikte filyasyon ekiplerinde yararlanılmak üzere sağlık teşkilatımızın emrine verdiklerini, ayrıca hayırseverlerle bir organizasyon yaparak onların katkılarıyla yurt dışından getirtilen 35 solunum cihazını Sağlık İl Müdürlüğü ile Pamukkale Üniversitesine bağışladıklarını kaydetti.

“ODADA SIRA BEKLEMİYORLAR”

Üyelerinin beklentilerini belirleyerek, ihtiyaçları doğrultusunda hızlı çözümler ürettiklerini, Denizli Ticaret Odasındaki her türlü imkanı seferber ettiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Üyeye hizmette hızlı iş görmeyi düstur edindik. Bunun için dijital alt yapımızı güçlendirdik. Üyelerimiz artık odamızla ilgili işlemlerini internet ortamında uygun oldukları bir zamanda ve daha kısa bir sürede yapabiliyorlar. Pandemi dönemi ve hafta sonlarıyla bayramlar da dahil odamızın telefonu sabah saat 08.00’dan gece saat 22.00’a kadar açık kaldı. Üyemiz aradığında yetkili bir isim açtı ve sorunuyla ilgilendi. Yok eğer benimle görüşmek istiyorsa benimle de görüştürüldü. Bizim öncelikli iş anlayışımız üyelerimizin memnuniyetini sağlamaktır. Randevulu sistemi getirdik artı, odada sıra beklemiyorlar. Yeni tip kimlik kartı varsa artık binaya bile gelmenize gerek yok. Dijital alt yapıya yatırım yaptık. İşlemlerinizin neredeyse tamamını internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Ticaret Sicilimize gelen üyelerimiz artık sıra da beklemiyorlar. MERSİS’ten randevu alıyor, randevu saati geldiğinde beklemeden işlemini yaptırıyor. Gerekli imzaları atarken, işlemi yapılırken konforlu bir ortamda çayını kahvesini yudumluyor. Öte yandan üyelerimizin işlemlerini takip eden serbest muhasebeci mali müşavirlerimiz ile üyelerimiz, bir evrak eksikse öyle ikide bir iş yerlerine, ofislerine gidip gelmek zorunda kalmıyorlar. Onlara bir oda ayarladık, içine masalar ve internet bağladığımız bilgisayarlar koyduk. İşlemlerini, evraklarını orada düzenleyip takip edebiliyorlar, çıktısını alabiliyorlar.”

“TOGG’UN AKSAMLARINI ÜRETMEYE TALİBİZ”

Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi ile Denizli sanayisinde katma değeri yüksek, ihracata yönelik üretime geçişin ilk adımını attıklarını, yeni iş alanları ile işletmelerin önünü açtıklarını, bu sayede yeni iş ve istihdam da sağlayacaklarını aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam

“Avrupa Birliği’nden 6 milyon Euro hibe aldık. Yüksek teknoloji ürünlerin Ar-Ge çalışmalarının yapılarak prototiplerinin elde edilebileceği Teknik Tekstil Merkezimizi kurduk. Organize Sanayi Bölgemizdeki Denizli Teknik Tekstil Merkezimiz 1000 metrekarelik bir alana kuruldu. 12 ayrı sektörde üretim yapılabilecek bir teknoloji üssü haline geldi. Merkezimiz, aynı alanda bir arada bulundurduğu makine parkıyla ülkemizde ve Avrupa’da tektir. Başta Denizlili sanayicilerimiz olmak üzere tüm Türkiye’ye hizmet verecektir. Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemiz, Denizli tarihinde bugüne kadar en büyük bütçeli hibeyi alan bir girişimdir. Destek almak için gönderilen yüzlerce proje arasından sıyrılarak TOBB’a bağlı oda ve borsalar tarafından hazırlanan ve hibe almaya hak kazanan sadece iki projeden biridir. Bu açıdan da çok değerlidir. Burada uçaklar, trenler, otomobiller, dronlar, yatlar, tekneler, enstrümanların parçaları, hazır giyim ve konfeksiyon, inşaat, jeotekstiller, ayakkabı ve spor malzemeleri, mobilya ve ev tekstili, filtreler, tarım, su ürünleri, bahçecilik ve ormancılık ekipmanları, taşıma bantları, paketleme ve ambalaj sanayinde kullanılan ürünlerle ilgili araştırma geliştirme çalışmaları yapılabilecek, numuneleri üretilebilecek. Öyle ki Denizli olarak artık elektrikli otomobilimiz TOGG’un aksamlarını üretmeye talibiz. Denizli Teknik Tekstil Merkezimizin açılışında Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza da bu kapsamda bir sürprizimiz var. Bir süre önce, bu projemizin paydaşları durumundaki teknik tekstile yakın, benzer üretim yapan 30’a yakın firmamızı, Almanya Frankfurt’taki Texprocess ve Heimtextil Summer Special Fuarları ile paralel düzenlenen Techtextil Fuarı’na götürdük ve stant açtırdık, iş görüşmeleri yaptırdık. Hatta oradan elimiz boş dönmedik, birkaç firmamız ilk ihracatlarını yapmayı başardı. Pandemiden çıkar çıkmaz da bugüne kadar 500’e yakın üyemizi uluslararası, en çok rağbet gören fuarlara götürdük. Ayrıca, İş İngilizcesi ve Almancası da olmak üzere 130’un üzerinde farklı konuda eğitimler düzenledik, üyelerimize ücretsiz kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri ile kurslar verdik. Yeter ki üyemiz (ihtiyaç var) desin bizden istesin, biz üyemizin eğitimi ve işini geliştirmesi için imkânımız dahilindeki her şeyi seferber ederiz.”

“DENİZLİ PLATFORMU OLARAK SORUNLARI AKTARDIK”

Denizli Platformu Dönem Sözcüsü olarak da kolları sıvayıp sorunlara el attıklarını belirten Erdoğan, “Platformumuzun ilk toplantısında dile getirilen sorunları kalem aldık ve Denizli milletvekillerimize ilettik. Noel ve benzeri özel günler ile dönemlere yönelik siparişlerle artan yurt dışına yönelik işler, Avrupa ülkeleri ve ABD’de yaşanan resesyon ile Kurban Bayramı’ndan bu yana sipariş olarak da üretim olarak da düşmüştür. Bu sorunun aşılması için pandemi döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle belirlenen ve uygulanan esaslar çerçevesinde 2023 yılının ilk yarısının sonuna kadar Kısa Çalışma Ödeneği Desteğinin, Nakdi Ücret Desteğinin, İhracatçıya Stok Finansmanı Desteğinin, kamu bankaları öncülüğünde İşe Devam Kredisi Desteği ile Kredi Garanti Fonu desteğinin limiti artırılmış olarak uygulanmaya başlanmasını, bunun yanında mevcut koşullardan olumsuz etkilenen ve likidite ihtiyacı ile teminat açığı oluşan firmalara kredi önceliğinin tanınmasını istedik. Sektörlerimizin finansmana erişimini kolaylaştıracak düzenlemeler yapılmasını, ihracatçı firmalarımızın işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması doğrultusunda kredi limitlerinin artırılmasını, Eximbank’ın kendi kaynaklarından TL cinsinden kullandırmaya başladığı sevk sonrası kredinin faizinin yüksek olduğunu ve Eximbank sigortası kapsamındaki vadeli satışların ek bir teminat alınmadan ihracatçıya ödenmesi sisteminin çalıştırılmasını, sanayide kullanılan elektrikteki aşırı fiyat artışı, üretici ve ihracatçı firmalarımızın maliyet hesabı ile ürün ve hizmetlerini fiyatlandırmasını zorlaştırdığını, uluslararası rekabet avantajını azalttığını aktardık ve çözüm aranmasını istedik” dedi.

ASKON Denizli Şubesi Başkanı Uğur Küçük ise, DTO Başkanı Uğur Erdoğan’a ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. “Değerli Başkanım, ASKON olarak çalışmalarınızı takdirle takip ediyoruz. Çalışkanlığınız ve samimiyetinizle, bizlere de örnek oluyorsunuz. Sizinle her koşulda her yerde bir arada hareket ederek şehrimize birlikte hizmet etmek isteriz. Bugün ki organizasyonumuz da bu anlamda atılmış önemli bir adımdır; devamı da gelecektir. Sizi her zaman yanımızda gördük, bildik; teşekkür ederiz” diye konuştu.