25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO Başkanı Erdoğan’dan ABD’li yatırımcılara çağrı

DTO Başkanı Erdoğan’dan ABD’li yatırımcılara çağrı

Haber Merkezi - 28 Nisan 2018 Cumartesi - 21:30 DTO Başkanı Erdoğan’dan ABD’li yatırımcılara çağrı

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkanı Howard Beasey aracılığıyla Türkiye ile ABD arasındaki ticari işbirliğinin dengeli bir şekilde güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Erdoğan, ABD'li girisimcileri de Denizli'de yatırım yapmaya davet etti.

A- A+

Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkanı Howard Beasey ve Bilgi Sistemleri Direktörü Cemil Kor, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret etti. Ziyarette, Başkan Yardımcıları Hasan Aracı ve Nilgün Ök, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Kocabay ve Hikmet Alpaslan, Genel Sekreter Ali Rıza Tekin ile Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan da hazır bulundu.

BEASEY: İLİŞKİLERİ GELİŞTİRELİM
ATC Başkanı Howard Beasey, ziyaretteki konuşmasında, iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti. Beasey, “Teknik anlamda temaslar ile ikili iş görüşmelerini artırmak için birlikte organizasyonlar planlayalım” önerisinde bulundu. Ortak iş yapmak isteyen şirketlerin bir araya gelmesinin önemine de değinen Beasey, şöyle devam etti:
“Derdimizi anlatabileceğimiz, devletle de konuşabileceğimiz, taraflar arasında aracı olabileceğimiz bir organizasyon kurulması gerekiyor. 120’ye yakın üyemiz var. Ticaret Odaları ile Türkiye’de veya Amerika’da iletişim kurmak bizim için önemli. Son zamanlarda konferanslarımızı Türk Amerikan İş Konseyi ile birlikte yapıyoruz. ABD Hükümeti ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde önemli görevler üstleniyoruz. Amerikan Ticaret Ateşeliği ile de iş birliği halindeyiz. Sadece şirketlerle değil ekonomik büyümeyi güçlendirme ofisleri ile de çalışıyoruz.”
İki ülke arasındaki ticarette, savunma sanayinin ön planda olduğunu belirten Beasey, “Ancak, bu sektör de artık eskisi kadar büyümüyor. Onun ardından medikal ürünler geliyor. Türkiye tarafından baktığımızda ise tekstil ve mermer ilk sıralarda yer alıyor. Bu alanlardaki bağı daha da güçlendirebilir, bu dinamizmi aynı zamanda başka sektörlere de taşıyabiliriz” dedi.

ERDOĞAN: SEKTÖR ODAKLI GÖRÜŞMELER YAPILMALI
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren DTO Başkanı Uğur Erdoğan ise, iş aleminin herşeyden önce işine odaklanıp, verimi artırmanın yollarını araması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, şöyle konuştu:
“Ülkeler arasında zaman zaman siyasi türbülanslar olabilir; bu bizi çok ilgilendirmez. Sivil toplum kuruluşları ve iş adamları olarak, işimizi ve ilişkilerimizi en iyi şekilde sürdürmeliyiz. Karşılıklı ticaretimizde ne yazık ki; uzak ara bir fark var. Bunda ABD’nin bazen devreye soktuğu özel uygulamalar ve engellemelerin de önemli etkisi bulunuyor. Oysa ki ABD’nin Türkiye ‘den temin edebileceği çok sayıda ürün var. Bu engel ve sınırları aşmak bunun ilk adımı olabilir. Bizim ya da sizin, boşa harcayacak zamanı yok. Laf değil iş üretmeliyiz. İki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için biz hazırız. Sonuç ve sektör odaklı ikili iş görüşmelerini önemsiyoruz. Denizli’yi, ABD’li yatırımcılar ve yetkililerle buluşturacak bir organizasyon düzenleyebiliriz. Aynı zamanda Amerika’da da Denizlili işadamlarımızla sektör bazlı görüşmeler ayarlanabilir. Denizli ihracatında, ABD ilk 5 ülke içinde. Dolayısıyla, Amerika ile iş birliğimiz var. Ayrıca, bundan birkaç ay önce Amerika’da araştırma maksatlı çalışmalarımız oldu. Ziyaretimiz sonrasında, Denizli’de AB fonlarından faydalandığımız 3,5 milyon euro’luk bir hibe projesiyle yatırım yapıldı.”