DTO Başkanı Erdoğan elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışı dile getirdi – D20Haber
21.04.2024, Pazar
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. DTO Başkanı Erdoğan elektrik ve doğal...

DTO Başkanı Erdoğan elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışı dile getirdi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Aralık 2022 Salı - 17:13Güncelleme: 28 Aralık 2022 Çarşamba - 13:26
DTO Başkanı Erdoğan elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışı dile getirdi

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Platformu Sözcüsü Uğur Erdoğan, iş dünyası ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bir araya geldiği toplantıda, artan enerji fiyatlarına dikkati çekerek, elektrikte yüzde 124,6, doğal gazda ise yüzde 216,6 oranında artış olduğunu belirtti.

Denizli İşadamları Tüccarlar ve Sanayiciler Platformu, iş dünyasının temsilcileri ile platform üyesi oda ve derneklerin üyelerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile buluşturdu. Platform Sözcüsü ve DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, dünyasının temsilcileri Bakan Varank’a beklenti, öneri ve isteklerini iletti.

 

ERDOĞAN: DAHA FAZLASINI YAPABİLMEK İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ

Erdoğan, toplantının açış konuşmasında, ilk 8 ihracatçı şehrinden biri durumundaki Denizli’de pandemi döneminde de çarkların döndüğünü, işletmelerin açık tutulduğunu, istihdamın artırıldığını söyledi.

Denizli’nin önümüzdeki yıllarda bundan çok daha iyisini yapmak için bazı beklentileri bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Pandemiyle birlikte başlayan tedarik zincirindeki sıkıntılara rağmen önemli bir ivme yakalayan ihracata yönelik üretimimiz, ona bağlı birçok sektöre de kaynak oluşturan ve gelir sağlayan bir katma değer ortaya çıkarmaktaydı. Önceki senelerde yılın son aylarına yaklaşıldığında Noel, özel günler ve dönemlere yönelik siparişlerle artan yurt dışına yönelik işlerimiz, Avrupa ülkeleri ve ABD’de yaşanan resesyon ile Kurban Bayramı’ndan bu yana düşmüştür. Sipariş ve üretimdeki bu sorunun aşılması için pandemi döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle belirlenen ve uygulanan esaslar çerçevesinde 2023 yılının ilk yarısının sonuna kadar Kısa Çalışma Ödeneği Desteği, Nakdi Ücret Desteği, İhracatçıya Stok Finansmanı Desteği, kamu bankaları öncülüğünde İşe Devam Kredisi Desteği ile Kredi Garanti Fonu desteğinin limiti artırılmış olarak uygulanmaya başlanması, mevcut koşullardan olumsuz etkilenen ve likidite ihtiyacı ile teminat açığı oluşan firmalara kredi önceliğinin tanınması ile yeni düzenlemelerle finansmana erişimin kolaylaştırılması ve ihracatçı firmaların işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

Bunlar, tüm sektörlerimizin sürdürülebilirliği ve gelişebilmeleri açısından iş dünyamızın temel beklentilerimizdir. Ayrıca, ihracatı gerçekleştirilen Eximbank sigortası kapsamındaki vadeli satışların, ek bir teminat alınmadan ihracatçıya ödenmesi sisteminin çalıştırılması, ihracatçıların finansman ihtiyacına önemli katkı sağlayacaktır.

Üretim maliyetlerimizdeki artışlar ile dolar kurundaki artış uyumsuzdur. Bu durum, uluslararası pazarlarda ürünlerimizin doğru fiyatlandırılması ile rekabet gücümüzün önündeki en önemli engellerden biri haline gelmiştir. Özellikle sanayide kullanılan elektrikteki aşırı fiyat artışı, üretici ve ihracatçı firmalarımızın maliyet hesabı ile ürün ve hizmetlerini fiyatlandırmasını zorlaştırmaktadır. Sektörlerimizde uluslararası rekabet avantajını kaybetme endişesini artırmaktadır. Pandeminin tüm dünyada tedarik zincirinde yol açtığı olumsuzlukların etkisiyle ham madde, ürün ve hizmetlerin fiyatları artarken, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın da ortaya çıkardığı kısıtlamaların doğal gaz fiyatına yansımasıyla TÜİK verilerine göre sanayide kullanılan elektrik fiyatı geride kalan yılın sadece ilk yarısında bir önceki döneme oranla %124,6, doğal gaz fiyatı ise %216,7 yükselmiştir. Bu durumu da dikkatinize arz ederim.”

“DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Denizli’nin ulaşım ve taşımacılıkla ilgili beklentilerine de değinen Erdoğan, “Denizlimizin öncelikleri arasında İzmir’deki limanlara nakliye masraflarını azaltarak, karayolu taşımacılığı olmadan, demiryoluyla doğrudan ulaşmak vardır. Demiryolu hattının yeniden modernize edilerek iyileştirilmesi, hattın tamamında sinyalizasyon sistemine geçilmesi, lokomotif ve vagon sayısının artırılmasıyla yük taşımacılığının önündeki engellerin kaldırılması bizim için çok önemlidir. İzmir-Aydın-Denizli güzergahını kısaltacak dolayısıyla İzmir üzerinden İstanbul’a ulaşımı da kolaylaştıracak olan Denizli-Aydın Otobanı’nın bir an önce bitirilmesi ve hizmete girmesi de bir başka önemli beklentimizdir. Bunun yanında İzmir-Denizli-Antalya hızlı tren hattı projesinin başlatılması da önceliklerimiz arasındadır” dedi

TOGG İLE İLGİLİ BEKLENTİYİ AKTARDI

Yerli otomobil Togg’un bazı aksamlarını denizli’de üretme talebini de dile getiren Erdoğan, “Milli gururumuz, elektrikli otomobilimiz Togg için ‘Denizli’ye20’de 20 yakışır’ diyerek daha ilk günden 20 araç birden siparişimizi geçtik, listeye isimlerimizi yazdırdık. Şimdi Denizli olarak bu girişimin içinde biz de yer almak istiyoruz. Denizli sanayisi olarak, aksamları ve tefrişatıyla ilgili üretime talibiz. Teknolojiyi yakından takip eden birisiniz. Bu alandaki her türlü yatırımı destekliyorsunuz. Bize Denizli Teknik Tekstil Merkezimiz gibi bir teknoloji üssünü kurma ve işletme onurunu verdiniz, teşekkür ederiz. Bu merkezimizdeki imkanımızı, bu sayede daha işler ve daha etkin hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Daha sonra iş dünyasının temsilcileri, çeşitli konuları Varank’a iletip, cevaplarını aldı. Başkan Erdoğan, Denizli Platformu adına Bakan Varank’a günü anısına bir hediye sundu. Osmanlı tuğrası işlemeli tablonun yanı sıra Varank’a bir de 61 numaralı Denizlispor forması hediye edildi.