09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Danışma Kurulu...

Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı

Haber Merkezi - 4 Ağustos 2022 Perşembe - 16:35 Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı

Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı. Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, teknik tekstil merkezindeki makinelerle prototip üretime geçerek projemizi taçlandırmak istediklerini belirtti.

A- A+

Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Danışma Kurulu Toplantısı, DTO Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu Uzmanı Özgür Öcal ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan AB Mali Programları Dairesi Uzmanı Sertaç Köksal Gölnar’ın başkent Ankara’dan video konferans yönetimiyle katıldığı toplantıda, katılımcıların görüş ve önerilerini alındı.

“KOBİ’LER YENİ PAZARLARA GİRSİN”

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, projenin Denizli için önemine dikkat çekti. Erdoğan, “Projemizle, Denizlimizde tekstil ve ilgili sektörlerimizde faaliyet gösteren üyelerimizin teknik tekstile dönüşümlerini desteklemeyi, rekabet güçlerini arttırmayı, böylelikle küresel değer zincirinde de yer almalarına katkı sağlamayı amaçladık. Şehrimizde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarımız, üniversitemiz ve firmalarımızın içinde bulunduğu teknik tekstil kümelenmesinin bu süreçteki faaliyetlerini beraber kararlaştırmayı arzu ediyoruz. Mutat aralıklarla bu konuda siz değerli paydaşlarımızın fikir ve önerilerini de alıyoruz” dedi.

“Sanayimiz, ev tekstiline göre katma değeri daha yüksek teknik tekstile dönüşsün, KOBİ’lerimiz yeni pazarlara girsin ve daha yüksek karlar elde etsinler istiyoruz” diyen Erdoğan, üyelerinden beklentilerinin DTO’nun 5.katında oluşturulan merkez ile temasa geçip, fikirlerini ekipleriyle paylaşmaları ve ücretsiz sundukları imkânlar ile proje uzmanlarından sonuna kadar faydalanmaları olduğunu ifade etti.

“ İŞLETMELERİMİZ TEK NOKTADAN HİZMET ALABİLECEK”

Denizli OSB’de Denizli Teknik Tekstil Merkezi için bin metrekarelik bir alan tahsis edildiğini kaydeden Erdoğan, “Aynı alanda, Denizli Teknik Tekstil Merkezimizin yanında, yine odamızın ortaklığında bölgemizde bir ilk daha olacak. Denizli Organize Sanayi Bölgemiz ile Güney Ege Kalkınma Ajansı güdümlü proje desteğiyle Mesleki ve Test Eğitim Merkezimizi de kuracağız. Teknik tekstil ile tekstil teknolojisi mesleki eğitim merkezlerimizin yan yana olmasıyla, işletmelerimiz tüm iş geliştirme, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini artık tek noktadan alabilecek. Bu arada, odamız ile Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüz, tekstil sektörü başta olmak üzere KOBİ’lerimizin rekabet gücünü arttırmaya yönelik yeni proje çalışmalarını da kesintisiz bir iş birliği ile yürütmektedir. Denizli Teknik Tekstil Merkezimizin bölgede çekim noktası olarak sürdürülebilir bir yapıyla hizmet vermesi için de her türlü girişimi üstlenmektedir” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

“DENİZLİ TEKNİK TEKSTİL MERKEZİ’NİN AÇILIŞI YAKINDA”

Bugün gelinen noktada teknik tekstil merkezindeki makinelerle prototip üretime geçerek projemizi taçlandırmak istediklerini söyleyen Erdoğan, açılışın geniş bir katılımla çok yakında yapılacağını bildirdi. Erdoğan, sözlerine şunları ilave etti:

“Üzerimize düşen sorumluluğun ve görevin öneminin farkındayız. Gerek yerli otomobilimiz TOGG’un göğüslük, tavan kaplama, koltuk, ön konsol, kaporta, hava filtresi ve benzeri parçalarını gerekse drone, İHA ve SİHA’larımızın aksam, sarf malzemesi ve yedek parçalarını imal ederek milli kalkınma hamlemize katkı sunmak çabasındayız. Heyecanla beklediğimiz Denizli Teknik Tekstil Merkezimizin açılışını, sayın bakanımız ve Avrupa Birliği Delegasyonumuzun katılımlarıyla önümüzdeki hafta ses getirecek bir şekilde yapmayı umuyoruz, planlıyoruz.”

 

“ALMANYA FUARI, ÇOK VERİMLİ GEÇTİ”

Başkan Erdoğan’ın ardından Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Ortak Çalışma Grubu Takım Lideri Fernando Merino, Techtextil Fuarı ve proje kapsamında gerçekleştirdikleri ve önümüzdeki aylarda yapmayı planladıkları faaliyetleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu Uzmanı Özgür Öcal ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan AB Mali Programları Dairesi Uzmanı Sertaç Köksal Gölnar da projeye ilişkin değerlendirmelerini dile getirdi.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Toplantıya Denizli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, Denizli Ticaret İl Müdürü Cihat Özdemir, İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, KOSGEB Denizli İl Müdürlüğünden Uzman Cihan Özkul, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan, Pamukkale Teknokent Genel Müdür Vekili Doç. Dr. İsmail Ovalı, Pamukkale Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Mesut Aydınlı, DTO Denizli ABİGEM AŞ Direktörü Sıdıka Arıkan, DTO Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Ortak Çalışma Grubu Takım Lideri Fernando Merino ile Proje Yöneticisi Ayşegül Çivi katıldı.