05.12.2020, Cumartesi
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Atik: Teknik tekstil önemli proje

Haber Merkezi - 5 Kasım 2020 Perşembe - 15:43 Atik: Teknik tekstil önemli proje

Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) hayata geçirdiği Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Danışma Kurulu Toplantısı, Denizli Valisi Ali Fuat Atik'in başkanlığında yapıldı.

A- A+

Avrupa Birliğinin (AB) 5 milyon euroluk hibe desteğiyle uygulanan Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya, Vali Ali Fuat Atik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan,DSO Başkanı Müjdat Keçeci, DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli OSB Başkanı Abdülkadir Uslu, Denizli Deri İhtisas OSB Başkanı Mehmet Güran, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, Ticaret İl Müdürü Süleyman Yener Pektaş, KOSGEB İl Müdürü Aziz Acar, İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Pamukkale Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş, TSE Denizli Tekstil Laboratuvar Şefi Erkan Yıldız, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Ortak Çalışma Grubu’nun Portekizli Takım Lideri Fernando Merino,İKADA Danışmanlık Ortakları Bahri Aydın ve Ceyda Dayıoğlu, Proje Yöneticisi Ayşegül Çivi, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan ve diğer yetkililer katıldı.

ERDOĞAN: DENİZLİ TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJESİNE İMZA ATTIK

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada. projenin çok önemli olduğunu belirterek, “Denizli tarihinin en büyük projesiyle tekstil sektöründe, katma değerli ürünlere geçiş yapacağız. Projemiz, teknoloji merkezi, kümelenme ve firma dönüşümüne destek sağlayacak hizmetlerin bir arada sunulmasıyla, tüm dünyada alanında ilk ve tektir. Denizli, bunu hak ediyor. Ege’nin vizyon kenti Denizli’mizde, kurul üyelerimizin projeyi sahiplenmesi, şehrimize ve projemize güç vermiştir. Başta Sayın Valimiz Ali Fuat Atik olmak üzere, toplantımıza katılan değerli kurul üyelerimize, çok teşekkür ediyorum” dedi.

SAĞKAYA: TEKNİK TEKSTİL ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya da COVID-19 sürecinde teknik tekstilin önemi bir kez daha ortaya çıktığını, teknik tekstilin medikal alandaki yeniliklerinin Denizli’ye ve Türkiye’ye önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

MERİNO: FİRMALARIN DÖNÜŞÜMÜNE DESTEK OLMAK İSTİYORUZ

Projelerinin detaylarını paylaşan takım lideri Fernando Merino ise, Denizli tekstil imalat sanayisinin teknik tekstile dönüşümünün sağlanmasını, KOBİ’lerin rekabetçiliğinin arttırılmasını, bölgesel ve küresel değer zincirlerinde KOBİ’lerin yukarıya taşınmasını hedeflediklerini, projenin özel amacının Denizli imalat sanayisinde teknik tekstil alanında kapasite oluşturmak ve firmaların bu yöndeki dönüşümüne destek sağlamak olduğunu belirtti.

AYDIN: ÇOK İYİ KURGULANMIŞ BİR PROJE

İKADA Danışmanlık Ortağı ve Proje Direktörü Bahri Aydın da projenin uluslararası rekabette önce çıkabilmek için çok iyi kurgulandığını ifade etti. Aydın, “Avrupa ve dünyada, teknik tekstil konusunda ilerlemiş çok örnek var. Teknik tekstilde geç kalmışız ancak bu proje, hem kaybettiğimiz zamanı kazanmak hem de bir an önce uluslararası rekabet edecek bir güce ulaşabilmek için çok iyi kurgulanmış. Denizli Ticaret Odası’na çok teşekkür ediyoruz. Proje, çok güzel sonuçlar getirecektir. Yeter ki, Denizli olarak projeye sahip çıkalım” dedi.

VALİ ATİK: DTO, ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE BAŞLATMIŞ

Denizli’nin her zaman olduğu gibi yine bir ilki başaracağını vurgulayan Vali Ali Fuat Atik de “Teknoloji merkezi, kümelenme ve firma dönüşümüne destek sağlayacak hizmetlerin bir arada sunulmasıyla dünyada teknik tekstiller alanında ilk ve tek olan böylesine büyük bir projede yer aldığım için mutluyum. Denizli ve Türkiye adına çok önemli bir projeye imza attık. Projenin bir parçası olduğum için, kendimi şanslı hissediyorum. Yönetim Kurulu Başkanımız Uğur Erdoğan başta olmak üzere Denizli Ticaret Odasının tüm yöneticilerine ve personelini kutluyor, teşekkür ediyorum” diye konuştu