26.10.2021, Salı
10 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Denizli Ticaret Odası, OSB’de yeni projeleri...

Denizli Ticaret Odası, OSB’de yeni projeleri hayata geçirecek

Haber Merkezi - 5 Ekim 2021 Salı - 16:55 Denizli Ticaret Odası, OSB’de yeni projeleri hayata geçirecek

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, Denizli Organize Sanayi Bölgesi (DSOB) ile iş birliği yaparak, Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA) desteğiyle Mesleki ve Test Eğitim Merkezi munacaklarını, ayrıca uluslararası ortaklarla kümelenme projelerini başlatacaklarını bildirdi.

A- A+

Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Danışma Kurulu, Denizli Ticaret Odası (DTO)’nda toplandı. DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, projeyi geliştirme sürecinde ABD ve Hindistan’daki bazı Ar-Ge merkezlerini ziyaret ederek, Denizli sanayisine en uygun modeli belirlediklerini söyledi. İş insanları ve tekstil sektörünün temsilcileriyle çalıştaylar yaptıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu çalışmalarla projemizin içeriğini, neler yapacağımızı, hangi makinalar ile ekipmanı alacağımızı, onların ihtiyaçları ve taleplerine göre belirledik. Projemiz, Denizli Ticaret Odamızın üyesi, geleneksel ev tekstilinde uzun yıllardır emek vererek uzmanlaşmış 2 bin 75 tekstil firmamızın önerileriyle şekillendi. Bu firmalarımızla, dış ticaret analizleri yaptık. 65 tanesi KOBİ statüsünde olan 100 tekstil firmamızda anket uyguladık. Firmalarımızdan 15 tanesi teknik tekstil üzerine çalıştığını, 46 firmamız ise teknik tekstil üzerine çalışmak istediğini, bunlardan 24 tanesi Ar-Ge departmanı bulunduğunu tarafımıza bildirdi. Böylelikle firmalarımızın Ar-Ge konusundaki ilgisinin düşük, ancak teknik tekstile geçişe ilgisinin oldukça yüksek olduğunu ortaya çıkardık.

Anketlerden sonra düzenlenen çalıştayımıza 55 firmamızın temsilcileri ve iş insanları katıldı. Pamukkale Üniversitemiz ile 9 Eylül Üniversitesinden uzman akademisyenlerimiz, katılımcılarımızı teknik tekstil uygulamaları hakkında bilgilendirdi. Ayrıca seminerler düzenledik. Web seminerimize katılan 173 kişinin 105’i KOBİ statüsündeki üyelerimizin temsilcileriydi. Projemizi ayrıntılarıyla anlattık. Denizli Organize Sanayi Bölgemizdeki 1000 metrekarelik teknoloji üssümüzde, ev tekstillerine göre katma değeri çok daha yüksek teknik tekstillere dönüşümü sağlayacağız. KOBİ’lerimizin yeni pazarlara girişini, daha yüksek karlar elde etmesini istiyoruz. Bu konuda eğitimler veriyoruz, vereceğiz. Bugüne kadar Denizli Teknik Tekstil Merkezimizin makinelerinin dörtte üçünü teslim aldık ve faal hale getirdik.

Kurumlarımızın yanında 20 firmamızı ziyaret ettik, bilgilendirdik ve fikir alışverişinde bulunduk. KOBİ bazlı analizler başlattık. Yüzlerce üyemizle, projemizi anlattığımız ve önerileri ile sorularını aldığımız 3 adet web semineri gerçekleştirdik. 167 üyemizle de paydaş çalıştayı yaptık. Uygulamalı eğitim ile sınıf eğitimi düzenledik. Yıl sonuna kadar başta ilimizde olmak üzere, Bursa’da ve İstanbul’da 10 eğitimimiz daha var. Bu arada, teknik tekstil kümelenmesi için çalışma başlattık. Dış paydaş analizlerimizi yapıyoruz. Bu ay Küme Çalıştayımızı toplayacağız. Sizleri de bekliyoruz. Bugün de Denizli Ticaret Odamızın üyesi 2 bin 75 tekstil firmamızın fikirleriyle şekillenen, sanayimizde yeni iş alanları oluşturacak projemizin geldiği aşamayı ve sürecin nasıl işlediğini değerlendirmek üzere bir araya geldik. Denizli Ticaret Odası olarak tüm bunları yaparken, sadece projemizin ödeneğiyle sınırlı kalmadık, odamızın kaynaklarını da devreye soktuk. Denizli Teknik Tekstil Merkezimizin açılışını bu yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanımız sayın Mustafa Varank’ın katılımıyla yapmak istiyoruz. Hazırlıklarımızı buna göre planladık ve aralıksız sürdürüyoruz,”

ERDOĞAN: DENİZLİ’MİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAĞIZ

Haberin DevamıReklam

Denizli Teknik Tekstil Merkezinde neler yapılabileceğine dair örnekler de veren Erdoğan, “Denizli Teknik Tekstil Merkezimizde uçak, helikopter, otomobil, drone, yat, kayık ve kano parçaları, kayak takımı ve golf sopası gibi ürünlerin yeniden tasarlanmış, inovatif prototipi üretilebilecek. İtfaiyecilerimizin kullandığı yüksek ısıya dayanıklı kumaşlar elde edilebilecek. Sağlık, tekstil ve ambalaj ürünlerinde, ultrasonik dikiş makinesiyle hava geçirmeyen dikişler yapılmasına imkân tanıyacak. Ameliyathanelerde kullanılan önlükler ile ameliyat masalarındaki tekstil ürünleri gibi tek kullanımlık medikal malzemeler geliştirilebilecek. Ayrıca, akıllı tekstiller üretilebilecek. Kişiye özel verileri toplayıp analiz ederek ihtiyacını karşılayacak etkinlikte yenilikçi tekstil ürünlerinin numuneleri elde edilebilecek. Dünya susuzluğu, kuraklığı konuşuyor. Yeni teknolojilerle su tasarrufu sağlayacak, kuraklığa çare olacak ürünler ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bizim tesisimizde çevreye duyarlı olarak çalışacak. Sentetik ürünler ile pamuk lifler, susuz ortamda boyanabilecek. Biz bunun testini yaptık ve başarılı olduk” dedi.

YENİ PROJELERİ ANLATTI

Yeni projelerle ilgili bilgiler de paylaşan DTO Yönetim kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, teknik tekstile dönüşümü destekleyecek yeni projelerle Denizli Teknik Tekstil Merkezini geliştirmeyi ve buradaki hizmeti hızla artırmayı istediklerini belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Denizli Organize Sanayi Bölgemizdeki Denizli’de Teknik Tekstil Merkezimizin yanında, Güney Ege Kalkınma Ajansımızın destekleriyle ve Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüzle iş birliği yaparak, bölgemizde bir ilk olacak Mesleki ve Test Eğitim Merkezimizi de kuracağız. Teknik tekstil ile tekstil teknolojisinin yer aldığı mesleki eğitim merkezlerimizin yan yana olmasıyla, işletmelerimiz tüm iş geliştirme, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini, tek noktadan alacak. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin desteklerinden faydalanmaya yönelik Tekstil Sektörel Mükemmeliyet Merkezimizi açacağız. Uluslararası ortaklarla da kümelenme projemizi başlatacağız. Bunun yanında, Güney Ege Kalkınma Ajansımızın desteğiyle İthal Edilen Ürünlerin Türkiye ve Dünyadaki Büyüklüğünün Tespiti Teknik Destek Projemizi uygulayacağız. Hedefimiz de inancımız da büyük. Bunları da bir bir hayata geçireceğiz. Avrupa Birliği ve ülkemiz tarafından desteklenen projemizin sahibi ve nihai yararlanıcısı olarak en başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti İle Avrupa Birliği ve AB Delegasyonumuza, projemizin sözleşme makamı olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, sonrasında da Denizli Teknik Tekstil Merkezimizin yerini bize tahsis eden Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımıza, projemizde yüklenici lider şirket olan İkada Danışmanlık ile ortaklarından Almanya’dan Aachen Üniversitesi ve İtalya’dan Eurecna S.P.A. firmasına teşekkür ediyorum.”

TOPLANTIYA KATILANLAR

DTO hizmet binasında düzenlenen Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Danışma Kurulu Toplantısı’na AB Delegasyonu Uzmanı Özgür Öcal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından AB Mali Programları Dairesi Uzmanı Sertaç Köksal Gölnar, Proje Yönetim Uzmanı Rengin Günaydın, PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr Necip Atar, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Ali Daşcı, KOSGEB Denizli İl Müdürü Aziz Acar, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Denizli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Mehmet Emin Altunbaş, Denizli Ticaret İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Sercan Erdoğdu, Denizli Deri Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Muhteşem Şanlı, Denizli Organize Sanayi Bölgesinden İdari Bölge Müdür Yardımcısı Hulusi Köseoğlu, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan, Denizli Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali Şahin, Pamukkale Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Mesut Aydınlı, Denizli Sanayi Odasından Proje ve İş Geliştirme Müdürü İsmail Tillem, Denizli İhracatçılar Birliğinden Ur-Ge ve Dış İlişkiler Şubesi Uzmanı Yusuf Fidangenç, İkada Danışmanlık Şirketi Ortaklarından Ceyda Dayıoğlu, İkada Danışmanlık Şirketi’nden Hülya Tetik, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Ortak Çalışma Grubu Takım Lideri FernandoMerino, Proje Yöneticisi Ayşegül Çivi, Denizli ABİGEM AŞ Uzmanı Enes Erdal, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.