16.07.2020, Perşembe
20 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu

DTO üyeleri 67 milyon lira kredi kullandı

Haber Merkezi - 11 Haziran 2020 Perşembe - 09:31 DTO üyeleri 67 milyon lira kredi kullandı

Denizli Ticaret Odası (DTO), üyelerine kredi desteğini sürdürüyor. Üyelerine geçen yıllarda 168 milyon lira “Nefes Kredisi” dağıtan DTO, bu yıl da şu ana kadar 67 milyon liralık kredi desteğine aracı oldu.

A- A+

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, işletmelere salgın sürecini en az zararla atlatmaları için ellerinden gelen katkıyı sağladıklarını belirtti. DTO üyelerini zor dönemde yalnız bırakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bir taraftan TOBB ve Ankara nezdindeki temaslarımızla dile getirdiğimiz üyelerimizin beklentilerinden oluşan 75 konuda sorunlarını çözdük, istek ve beklentilerine cevap verdik. Diğer taraftan da odamızın kaynaklarını üyelerimize açarak, finansal destek sağladık. Öte yandan, Sağlık Müdürlüğü personeli, pandemi hastanelerimiz ile üyelerimize solunum cihazı, önlük, dezenfektan ve maske gibi sağlık malzemelerinin yanı sıra bilgilendirme ve uyarı materyalleri desteği sağlamakla kalmadık; mali kaynaklarımızı da üyelerimize açtık. Önceki yıllarda dağıttığımız 168 milyon TL Nefes Kredisi’nde, bu yıl Denizbank devreye girdi. Şu ana kadar 602 firmamız başvurdu ve 39 milyon 415 TL tutarında kredi isteğinde bulundu. Bunlardan 454’üne 29 milyon 725 TL’lik kredi kullandırıldı. 40 milyon 400 bin TL’lik limitin kalanı için ise, süreç devam etmektedir. Halkbank’tan Can Suyu Küçük İşletme Kredisi için ise, Denizli’mizdeki 2.103 işletmemizin 52 milyon 462 TL’lik başvurusundan bin 500’üne 37 bin 437 TL kullandırılmıştır. 19 firmamızın başvurusuna karşılık gelen 475 bin TL’lik talep de bankanın genel merkezi tarafından değerlendirilmektedir. Üyelerimizin pandemi sürecindeki sıkıntılarını aşmakta kullanabilecekleri gerek Nefes Kredisi, gerekse Can Suyu Küçük İşletme Kredisi olarak, şu ana kadar toplamda 67 milyon 162 bin TL’lik önemli bir desteğe aracı olduk. Süreç tamamlandığında, bu tutar çok daha fazla olacaktır.”

 “KREDİLER VE FİNANSMAN PAKETLERİ İÇ PİYASAYI CANLANDIRACAKTIR”

Hükümet tarafından açıklanan yeni finansman paketlerinin de etkisiyle, salgın dolayısıyla iç piyasada açılan yaraların hızla sarılacağına inandığını kaydeden Erdoğan, “İhracatta geçen ay itibariyle yakalanan ivmenin olumlu etkileri, önümüzdeki günlerde daha görünür hale gelecektir. Bunun yanı sıra iç piyasada da canlanmaya yol açacak nitelikte girişimler oldu; bu da güzel bir gelişme. Dört yeni finansman paketinin birden hayata geçirilmesinin, ticaret ve ekonomimize yansımasının tam anlamıyla nasıl olacağını, önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Ancak konut, otomotiv, mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya, seramik, kapı ve pencere sistemleri, ev tekstili ve çeyiz sektörü ile turizm işletmelerimizin, bu desteklerin sağlayacağı faydayla yeniden hayat bulacağını, Nefes Kredisi ve Can Suyu Küçük İşletme Kredisi ile de tüm sektörlerimizin yaralarını saracağımızı düşünüyorum” diye konuştu.