31.10.2020, Cumartesi
13 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Erdoğan: Ekonominin kahramanları alkışı hak etti

Haber Merkezi - 2 Ekim 2020 Cuma - 10:01 Erdoğan: Ekonominin kahramanları alkışı hak etti

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin açıkladığı ilk 1000 ihracatçı listesine Denizli’den 26 firmanın girdiğini, ekonominin kahramanlarının alkışı hak ettiğini belirtti.

A- A+

DTO Meclisi, internet ortamında uzaktan erişimle toplanmaya devam ediyor. Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın yönetiminde gerçekleştirilen eylül ayı toplantısı, olağan gündemin görüşülmesiyle başladı. Ardından meclis üyelerine hitap eden DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, iş dünyası ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

“EKONOMİSTLER DE BİZİM GİBİ ‘DİPTEN DÖNÜŞ BAŞLADI’ DEMEYE BAŞLADI”

Ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemler ve sağlanan desteklerin etkisiyle hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini kaydeden Erdoğan, Ekonomik Güven Endeksi’nin eylülde bir önceki aya göre %3,1 artarak 88,5’e kadar çıktığına ve üst üste 5’inci ayda da yükseldiğine işaret etti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nde de benzer bir durum görüldü… Nisanda 33’e kadar gerileyen endeks, temmuzda 57’ye kadar çıkarak, şubat 2011’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Bizim hazirandan bu yana son birkaç aydır dile getirdiğimiz gibi, ekonomistler de artık ‘dipten dönüş başladı’ demeye başladı. Bu dönemde iş dünyamıza sağlanan kredi genişlemesi, KDV indirimleri ve kısa çalışma ödeneği imkânı, ekonomimizi coronavirüsün etkilerinden koruyan 3 katlı maske görevi gördü adeta. Teşekkür ederiz.”

“E-TİCARET, BÜYÜK BİR İVME KAZANDI”

Tüm dünyada ticaretin yeniden şekillendiğini ve e-ticaret ile e-ihracatın her geçen gün daha fazla önem kazandığını vurgulayan Erdoğan, “Özellikle, e-ticaret, büyük bir ivme kazandı. Bunun piyasalara etkisi de gözle görülür düzeyde… Dünyanın teknoloji devi IBM’e göre, bu yıl %20 büyümesi beklenen e-ticaret, salgın nedeniyle sıçrama yaptı ve 5 yıl sonrasında beklenen bir seviyeye ulaştı. Ülkemizin e-ticaret hacmi, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre %64 arttı. Geçen yılın ilk yarısında, e-ticaretin genel ticaret içindeki oranı %8 idi. Bu yıl ise, bu oran %14’e ulaştı. Nüfusumuzun %90’ı, mobil bağlantı sahibi. 50 milyonumuz, her gün düzenli olarak internete bağlanıyor. Günlük ortalama 6 saat internette kalıyoruz. Ülkemizdeki taşınabilir bilgisayar satışları ise, yılın ilk 8 ayında bir yıl öncesine göre %70 arttı.” diyen Erdoğan, Meclis üyelerine, “Rekabet gücümüzü koruyabilmek ve yeni pazarlar ile müşteriler kazanmak için, hangi iş kolunda olursak olalım, e-ticarette yer almamızı sağlayacak altyapıyı bir an önce hazırlamamız gerekiyor” dedi.

“KONUT KREDİSİ FAİZLERİ, %0,99’UN ALTINA İNMELİ”

Konut satışlarının geçen yılın ilk yarısına göre %24 arttığını ve Denizli’de müteahhitlik sektörünün yeni alanların imara açılmasını beklediğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Ağustosta Denizli’mizde bin 973 konut satıldı. Geçen yıla göre %29’luk bir artış yakaladık. Ülkemizde ise, ağustosta satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre %54 artışla 170 bin 408 oldu. İpotekli konut satışı %123 arttı. Yılın ilk yarısında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı da %45,5 artış gösterdi. Bu sayede inşaat sektöründe yurt genelinde 140 binin üzerinde net bir istihdam artışı oldu. Bu, son 2 yıldır hiç görülmeyen bir durum. Sektörde bu trendin devam edeceği beklentisi de hakim. Bunu desteklemek için, finans sektörü, birinci eldeki konut kredisi faizlerini, %0,99’un altında tutmalı. Böyle bir gelişme, dolaylı olarak inşaatın etkilediği 200’ün üzerindeki sektöre de pozitif yansır. DTO olarak, geçen yıl kentimizdeki bankalarla protokol imzalayıp, üyelerimize özel 0,89 faiz oranıyla kredi imkânı oluşturmuş, Herkes İçin Konut Desteği Kampanyası’nı başlatmıştık. Bu sayede konut stokumuzu erittik. Şimdi de müteahhitlik sektörümüz, yeni alanların imara açılmasını bekliyor.”.

“TÜRKİYE’DE TESCİL EDİLEN ESNAF SAYISI, SON 5 YILIN ZİRVESİNDE”

Yeni kurulan ve kapanan şirket sayılarını da açıklayan Erdoğan, “Ağustosta yurt genelinde 9 bin 352 şirket kurulurken, 1.241 şirket ise kapandı. Geçen aya göre, kapanan şirket sayımızda azalma oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre, kurulan şirket sayısı %80 arttı. Denizli’mizde 1 ayda kurulan şirket sayısı ise 71; kapanan şirket sayısı da 9. Bu yıl 8 ayda kurulan şirket sayısı 566, kapanan ise 76. Ülkemizde ilk 8 ayda kurulan şirket sayısı ise, 63.309. Öte yandan, esnaf ve sanatkârlarımızın sayısındaki artış, Covid-19’a rağmen zirveye çıktı. Ocak-Ağustos döneminde, Türkiye’de tescil edilen esnaf ve sanatkâr sayımız, 259 bine yaklaştı. Bu sayı, son 5 yılın zirvesi. Yeni tip korona virüs salgınına rağmen, son dönemde iş yerini kapatan esnaf sayısı ise, ilk 8 aylık dönemler dikkate alındığında, son 5 yılın en düşük seviyesinde” diye konuştu.

DTO’NUN ÜYE SAYISI 18 BİN 478

DTO’nun Ağustos sonunda 18 bin 478 üyeye ulaştığını açıklayan Erdoğan, “Odamıza geçen ay 158, yılbaşından bu yana ise 1.015 firma kayıt yaptırdı. Geçen yıl aynı dönemde, bu sayı 824’te kalmıştı. Artış oranımız, %23 oldu. Ağustos’un sonu itibarıyla, 18.478 üyemiz var. Üye sayımız, yılbaşında 17.809 idi. Geçen yıl aynı dönemde ise, 17.530 idi. Üye sayımızı, yılbaşından bu yana geçen 8 ayda 669 arttırdık. Son 1 yılda ise, 948 yükselttik. Üye profilimizde, 8.682 işletmeyle en çok limitet şirketler yer almakta. Sayıları 7.150’yi bulan hakiki şahıs firmalarımız ise, ikinci sırada. Yılbaşından bu yana en büyük artış, 426 firma ile, limitet şirketlerde. Onu, 125 firma ile, hakiki şahıs şirketleri izliyor. Üçüncü sırada ise, 115 firma ile, anonim şirketler yer alıyor” ifadelerini kullandı.

“EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞIMIZ 10 ÜLKEDEN 7’Sİ AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ”

Konuşmasında ihracat verilerine de değinen DTO Başkanı Uğur Erdoğan, yılın ilk 8 ayında, Denizli’nin 160 ülkeye, 1 milyar 876 milyon 530 bin dolarlık ihracat yaptığını, aylık ihracatın ise 260 milyon 450 bin dolar olduğunu bildirdi. Erdoğan, şunları kaydetti:

“İthalatımız da yılın ilk 7 ayında 794 milyon 939 bin Dolar’a yükseldi. Ağustos’ta, geçen yılın aynı ayına kıyasla, ihracatta %4’lük bir artış yakaladık. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı, %10 arttı. Elektrik, elektronikte de, %4’lük bir artış oldu. Mal gruplarından örme, dokuma ve pamuklu bukle havlu, tutar bazında geçen yılın ağustos ayıyla aynı seviyede. Çarşaf ve nevresimde ise, kısmi bir artış var. Bornoz ve sabahlık, havlu ve mutfak bezleri ile çarşaf ve nevresimden oluşan mal grubu, ağustos ayındaki ihracatımızın %30’unu oluşturdu. En çok ihracat yaptığımız ilk 10 ülkeden 7’si, Avrupa Birliği üyesi. Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracatımız, Ağustos’ta, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,5 arttı.”

“DENİZLİ’DEKİ YABANCI SERMAYE, 252 MİLYON 630 BİN TL’YE ULAŞTI”

DTO’ya kayıtlı Denizli’deki yabancı şirket sayısını da paylaşan Başkan Erdoğan, “Temmuz’un sonu itibarıyla, odamıza kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı, 196. Geçen yıl aynı dönemde, 170 idi. Yılbaşından bu yana, yabancı sermayeli firma sayısındaki artışımız 23. Bu şirketlerin toplam sermayesi, 301 milyon 618 bin 950 TL’dir. Bunun yüzde 84’üne denk gelen 252 milyon 600 bin 330 TL’si, yabancı sermayedir. Bunlar arasında 39 firmayla İranlı, 33 firma ile de Almanyalı ortaklar, ilk iki sırada” dedi.