08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Denizli Teknik Tekstil Merkezi açıldı

Denizli Teknik Tekstil Merkezi açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Aralık 2022 Perşembe - 17:16Güncelleme: 22 Aralık 2022 Perşembe - 18:08
Denizli Teknik Tekstil Merkezi açıldı

Denizli Ticaret Odasının öncülüğünde, AB’den sağlanan 6 milyon Euro destekle Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Teknik Tekstil Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle açıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılış törenindeki konuşmasında, “Durmak yok, yola devam” sloganı çerçevesinde ülkeye hizmet etmek için karış karış dolaştıklarını söyledi. Gündemlerinin girişimcilik, katma değer, istihdam olduğunu vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin rol yapmayı beceremeyen oyuncuların oynadığı mağduriyet sosuna bulanmış kötü tiyatro girişimleriyle kaybedecek vakti yok diyor, temel atmalara, büyük açılışlara, proje tanıtımlarına yetişmeye çalışıyoruz. Eminim milletimiz de bizim bu gayretimizi görüyor ve not ediyor inşallah zamanı geldiğinde de doğru tercihleri yaparak bu gayretin gereğini inşallah yerine getirecektir diye düşünüyoruz.”

“KOBİ’LERİN YENİLİKÇİ KAPASİTESİ GÜÇLENECEK”

Denizli’de tekstil sektörünü odağına alan örnek bir proje olan Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’ni yürüttüklerini belirten Varank, proje şemsiyesi altında birçok başlıkta KOBİ’lerin altyapılarını ve yenilikçilik kapasitesini güçlendireceklerini söyledi.

Varank, projenin en önemli çıktısının açılışı yapılan merkez olduğunu dile getirerek, tekstilin milli gelire katkısı, sanayi üretimindeki payı, sağladığı istihdam ve yatırımlar anlamında ülkenin en önde gelen sektörlerinden olduğunu vurguladı.

“TEKSTİLİ BIRAKMAMIZ LAZIM DİYENLER VARDI”

Tekstil ve hazır giyimde Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin en büyük 3 tedarikçisi arasında yer aldığına dikkati çeken Varank, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde açıklanan güncel verilere göre tekstilde bir rekora daha imza atarak ilk 11 ayda 9,5 milyar dolarlık ihracat yapmayı başardık. Ancak eski iş yapma alışkanlıklarımız ve ürünlerimizle bu başarıyı da elbette sürdürülebilir kılmamız mümkün değil. Biz tabii tekstil, hazır giyim, konfeksiyon alanlarına gerçekten oldukça önemli yatırımlar yaptık. Firmalarımızın bu alanlarda ileriye gitmesi için onları destekledik. Geldiğimiz noktada en fazla dış ticaret fazlası veren sektörlerden bir tanesi de tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü. Tabii bizim arkadaşlarımızın arasında da ‘tekstili konfeksiyon işlerini artık bırakmamız lazım’ diyenler vardı. Sayın Ali Babacan tekstilcileri toplardı, derdi ki ‘Artık bu sektörlerden çıkın, bu sektörlerde gelecek yok.’ Gemicileri, tersanecileri toplardı derdi ki ‘Siz bu sektörden çıkın, tersaneciliğin geleceği yok.’ ama bugün geldiğimiz noktada tekstil en fazla dış ticaret fazlası verdiğimiz sektörlerden bir tanesi. Avrupa’nın en teknolojik gemilerini kim üretiyor? Türkiye üretiyor.”

“TEKNİK TEKSTİLDE REKABETÇİ HALE GELMEK ZORUNLULUK”

Varank, Türkiye’nin dünya teknik tekstil ihracatında 2021 yılındaki 2,4 milyar dolarlık performansıyla ilk 20’de yer aldığını ifade ederek, “Ancak Avrupa’nın en büyük tekstil ve konfeksiyon üretim kapasitesine sahip ülkemizin teknik tekstil alanında da daha rekabetçi bir hale gelmesi artık bir tercih değil, bir zorunluluk” dedi.

“TEKNİK TEKSTİL ÇOK ÖNEMLİ”

Haberin DevamıReklam

rekabetçiliği sadece fiyatta arama döneminin geride kaldığını vurgulayan Varank, “Yenilikçi, çevreye saygılı, katma değeri daha yüksek üretimle rekabetçiliğimizi sürdürmemiz gerekiyor. Tekstilde teknik tekstil tam da bu anlamda çok önemli bir husus. Teknik tekstil deyince sektörün içinde olmayanlar belki çok hızlı bir şekilde idrak edemeyebilirler ama az önce işte Ticaret Odası Başkanımız bir anlattı, bir örnek üründen bahsetti. Gösterdiği araç sürücü koltuğu, teknik tekstile en güzel örneklerden bir tanesi. Karbon kompozit kumaştan teknolojik bir ürün geliştirmişler. Ben kendilerini gerçekten tebrik ediyorum. Gelirken de firmalarımızın ürünlerine baktık. Yanmayan eldiveni bizzat test ettik. Çakmakla tutuşturduk, alev almadığını gördük. Tabii Togg konusunu elbette ben şirket yöneticisi arkadaşlara ileteceğim. Onlar da böyle yenilikçi ürünlere mutlaka ilgi göstereceklerdir” diye konuştu.

“DENİZLİ’YE ÇOK YAKIŞTI”

Tekstil sektörüne öncülük eden Denizli’ye açılışını yaptıkları tesisin çok yakıştığını kaydeden Varank, merkezdeki son teknoloji makine parkı sayesinde sanayiciler, üreticiler ve AR-GE yapan araştırmacılara önemli katkılar sunulacağını, 1000 metrekare kapalı alana sahip merkezin firmalara prototip üretim imkanı getirdiğini ifade etti. Bakan Varank, şunları söyledi:

“Halihazırda konvansiyonel üretim yapan KOBİ’lerimiz ya da girişimcilerimiz, yüksek yatırım maliyetleri altına girmeden örnek ürünlerini bu tesisten çıkarabilecekler. Otomotiv, havacılık, sağlık, inşaat gibi birçok farklı sektörün kullanımına yönelik ürün fikirlerini burada yeşertebilecekler. Prototipi burada üretilen bu yenilikçi ürünler daha sonra seri üretimle yeni pazarların kapılarını aralayacak. Denizli, tekstil sektörünün lokomotif şehirlerinden biri dedik ama ben inanıyorum ki teknik tekstilde yaşayacağı dönüşümle birlikte Denizli, tekstil sektörünün Messi’si olacak ve inşallah tüm Türkiye’ye önderlik edecek.”

Yaklaşık 80 milyon liralık bir bütçeyle destekledikleri proje kapsamında analiz, danışmanlık ve yönlendirme faaliyetleri de yürütüleceğini belirten Varank, bu merkezin devamlılığını sağlama noktasında tüm paydaşların sorumluluklarını yerine getireceğine inandığını belirtti,

MODEL FABRİKALARIN SUNDUĞU ALTYAPI İMKANLARI

Bakanlık olarak ortak kullanım tesisleriyle girişimcilerin yükünü hafifletmeye gayret ettiklerine işaret eden Varank, şöyle konuştu:

“İnşallah 2023 sonunda çevre illerden firmalarımız da buraya gelerek hizmete almaya başlayacaklar. Ben bu vesileyle tüm sanayicilerimize, üreticilerimize bu kürsüden seslenmek istiyorum; lütfen bu tesislerimizin sunduğu fırsatları çok iyi değerlendirin. Enerji maliyetlerinde oluşan tablodan sanayicilerimiz muzdaripler, bunun farkındayız ama bakın model fabrika dediğimiz husus, sanayiciye şu imkanı getiriyor; hiçbir yatırım yapmadan, sadece süreçlerinizi yalınlaştırarak, proseslerimizi optimize ederek, tedarik süreçlerinizi bir yola koyarak verimliliklerinizi yüzde 20-30 artırma imkanınız var. İşte model fabrika gibi altyapılar bunları sağlıyor. Güneş enerjisinden, yenilenebilir enerjiden faydalanmamız lazım. Bunları devreye aldığımızda rekabetçiliğimiz çok daha artmış olacak. Çok daha ileri seviyeye gelmiş olacak.”

Varank, gelecek dönemde bu merkezin yanına bir mesleki eğitim ve test merkezi de yapacaklarını sözlerine ekledi.

Açılış törenine Vali Yardımcısı Mehmet Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, MHP İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Gelişim Bölüm Başkanı Birinci Müsteşarı Angel Gutierrez Hidalgo de Quintana, sanayiciler ve iş insanları katıldı.

DENİZLİ (AA)