12.04.2021, Pazartesi
4 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Sybiha ve Erdoğan’dan karşılıklı yatırım çağrısı

Sybiha ve Erdoğan’dan karşılıklı yatırım çağrısı

Haber Merkezi - 27 Mart 2021 Cumartesi - 18:59 Sybiha ve Erdoğan’dan karşılıklı yatırım çağrısı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret etti.

A- A+

Ziyarete Büyükelçi Andrii Sybiha’nın yanı sıra Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (Eko Avrasya) Başkanı Hikmet Eren ile Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) Başkanı Mahmut Catlı ve DTO ile AYSİAD üyesi iş insanları katıldı.

ERDOĞAN: İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRELİM

Konuşmasına, iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirme çağrısında bulunarak başlayan Erdoğan, Türkiye’nin Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu ifade etti. “Türkiye ve Ukrayna arasındaki iş birliğini artırmak, stratejik ortaklığımızı pekiştirmek için bugün bir aradayız. Türkiye, Ukrayna’nın başlıca ticaret ortakları arasındadır. Geçtiğimiz yıl, Ukrayna’daki en büyük yatırımcı ülke Türkiye idi. Ukrayna, Türk müteahhitlerin yurt dışında en çok iş aldıkları 2’nci ülke konumunda. Müteahhitlik sektörümüz, Ukrayna’da bugüne kadar 7 milyar doları bulan 200’den fazla projeye imza attı. Son 5 yılda Ukrayna’da en fazla yatırım yapan ülkeyiz. Ukrayna’da küçük ve orta ölçekli yaklaşık 700 firmamız var. Yatırım tutarımız ise 3,6 milyar doları buluyor. Türk yatırımcılarımız en az 10 sektörde pazarın ilk 3 oyuncusundan biri durumunda. Türk şirketlerinin özellikle haberleşme, gıda, tekstil, bankacılık, inşaat malzemeleri alanlarında ciddi yatırımları bulunuyor. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin en önemli gündem maddesi olan Türkiye Ukrayna Serbest Ticaret Antlaşması’nın bu yıl imzalanmasını umuyoruz. Bu antlaşma ticari iş birliklerimizi daha da artıracaktır. İki ülke arasında, yapılacak çok iş var. Örneğin Ukrayna’da tahıl ve hububat, Türkiye’de ise meyve ve sebze üretiminde birlikte projeler geliştirebilir. Ukrayna da tarımdan turizme, sağlıktan savunmaya kadar sektörler yelpazesinde bizlere çok geniş ve önemli iş fırsatları sunuyor. Otomotiv, demir çelik ve savunma teknolojilerinde iki ülke arasında önemli bir potansiyelin olduğuna inanıyoruz” dedi.

“TİCARET HACMİMİZİ ARTIRALIM”

Türkiye’nin Ukrayna’ya ihracatının 2 milyar 411 milyon dolar olduğunu kaydeden Erdoğan, “Ülke olarak Ukrayna’ya ihracatımız 2 milyar 411 milyon dolar. İthalatımız ise 2 milyar 419 milyon dolar düzeyinde. Ticaret hacmimiz, yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinde. 2020’de Ukrayna’ya en fazla meyve ihraç eden ülke olduk. Denizli’den Ukrayna’ya ihracatımız ise 8 milyon 450 bin dolar. Ukrayna’dan ithalatımız da 35 milyon dolar. Denizli Ticaret Odası olarak kayda aldığımız Ukrayna’ya yönelik ihracat belgelerinde en çok yaş sebze meyve, mermer, kozmetik ürünleri, ev tekstili ve kumaş olmak üzere tekstil ürünleri, makine ve teçhizat, selüloz, kuruyemiş, endüstriyel cam ve cam ürünleri yer alıyor” diye konuştu. Denizli’nin tekstilin anavatanı olduğunu belirten Erdoğan, “Ülkemizden ihraç edilen havlunun %70’i ile bornozun %63’ü, Denizli’mizde üretilmektedir. Denizli’miz 4 bin yıllık tekstil geçmişi ile modern teknolojiyi buluşturmuştur. Bununla birlikte Euro League Final Four ve Wimbledon Tenis Turnuvası gibi önemli organizasyonlar ve İngiltere Kraliyet Sarayı gibi önemli yerlerden talep gören dünyaca ünlü ürünler haline getirmiştir. Aynı zamanda Ege Bölgesi’nde tarımın da merkeziyiz. Modern sera ve işletmelerinin bulunduğu tarım ve hayvancılığın yanı sıra kuruyemiş sektöründeki yatırımlarıyla bölgesinde dikkat çeken bir yeriz. En çok kekik, üzüm, nar, kiraz ve elma üreten şehrimiz, bazı ürünlerde Türkiye’nin ihtiyacının neredeyse tamamını karşılamaktadır. Dünya’da üretilen kekiğin %75’i, Türkiye’deki üretimin ise %90’ı Denizli’mizdedir. Ülkemizdeki leblebi üretiminin %85’ini de Denizli’miz karşılamaktadır. Kentimiz aynı zamanda sofralık, kurutmalık ve şaraplık olmak üzere Türkiye bağcılığında önemli bir üzüm üretim merkezidir. 76 ülkeye 70 çeşit tarım ürünü ihraç etmekteyiz. 175 ülkeye, 2 bin 400 çeşit ürün gönderiyoruz. Avrupa, Afrika ile Asya ürünlerimizi pazarladığımız yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

UKRAYNALI TURİSTLERİ DENİZLİ’YE DAVET ETTİ

Ortak yatırımlar ve turistik ziyaretler için Denizli’nin turizm potansiyeline de dikkat çeken Erdoğan, Ukraynalı turistleri Denizli’ye davet etti. Erdoğan, “Geçen yıl ülkemizi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısı 1 milyonu geçti. Denizli’miz, Türkiye’nin en çok turist çeken 5’nci şehri. Ülkelerimizi karşılıklı 2 milyon turist ziyaret ediyor. Sizleri ülkemizde çok daha fazla ağırlamak isteriz. 7 bin 137 yatak kapasiteli, ikisi çevreye duyarlı olmak üzere 40 adet turistik tesisimiz var. Pamukkale’miz, antik termal havuzumuz, Karahayıt’ta rengarenk sıcak suyumuz, Denizli Kayak Merkezimiz ve teleferiğimizle en önemli turizm merkezlerinden biriyiz. Pamukkale ile antik kent Hierapolis’te yıllık 2 milyon 600 bin yerli ve yabancı turist ağırlıyoruz. Hierapolis, ülkemizde en çok ziyaret edilen ören yeri. Şehrimizde, 19 antik kent var. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri Aziz Filipus’un mezarı, antik kentimiz Hierapolis’teki Şehitlik Tepesi’nde bulunuyor. Bu alanı inanç turizmine açtık. Hristiyanlar buraya hacı olmaya geliyorlar” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ, EGE BÖLGESİ’NDE HIZLA YÜKSELEN ÖNEMLİ BİR YERDİR”

Başkan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Denizli, Ege Bölgesi’nde hızla yükselen bir değerdir. Turizm ve sağlık gibi hizmete dayalı sektörlerin yanı sıra tekstil konfeksiyon, mermer traverten, tarım hayvancılık, enerji, kablo, makine ve cam sanayindeki büyük yatırımlarımız ile biliniyoruz. Denizli’de, sanayimiz çeşitli ve güçlüdür. Ülkemizin en büyük yem fabrikası, 2 büyük bakır mamulleri fabrikasından biri, 5 ambalaj fabrikasından biri, 7 emaye bakır tel fabrikasından ikisi Denizli’dedir. Tekstil sektörünün başı çektiği ihracatımızla Türkiye’nin en büyük 9’uncu ihracatçı kentiyiz. Avrupa en önemli dış pazarımız. 3,5 milyar doları bulan ihracatımızın %67’sini Avrupa’ya yapmaktayız. Denizli, yabancı yatırımcıların da gözdesi haline gelmiştir. Şehrimizdeki iş insanları, yabancılarla iş birliği ve ortaklık yapma konusunda önemli bir birikim ve kültüre sahiptir. Yabancı sermayeli şirket sayımız 225’tir. Bu şirketlerin üçte biri Avrupa Birliği vatandaşlarının ortaklığıyla kurulmuştur. 6 organize sanayi bölgemiz vardır. Beşinin altyapısı tamamlanmıştır. Yeni yatırımlar için Ukraynalı yatırımcıları da Denizli’mize bekleriz. Şehrimiz hem sektörel çeşitliliği hem de altyapı ve ulaşım olanaklarıyla yatırım için son derece önemli bir merkezdir.”

TÜRK YATIRIMCILARI UKRAYNA’DA YATIRIM YAPMAYA ÇAĞIRDI

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Sybiha’ya ise konuşmasında ülke arasındaki iş birlikleri ile yatırımları artırmaya yönelik ipuçlarına yer verdi. Sybiha, şunalrı kaydetti:“Mutluluklar paylaşılınca katlanır, üzüntüler ise azalır. Ben bu atasözünü hep söylerim. Biz birbirimizi tamamlayan iki ülkeyiz. Bugün burada Denizli ile Ukrayna arasındaki iş birliği için önemli bir adım atıldı. Biz de yatırım yaptığınızda 5 ila 7 yıl arasında kazanmaya başlarsınız. Diğer ülkelerde bu süre 10 yılı buluyor. Toprak Reformu yaptık. Daha önce bu imkân yoktu. Yeni projelerimizi kamu ve özel sektör iş birliğiyle inşa edeceğiz. Bu da önemli bir imkândır. Birlikte yapabiliriz. Sizleri ülkemize ve yatırım yapmaya davet ediyorum. Ukraynalı yatırımcılardan burada sera kurmak ya da almak ile ilgili çok talep var. Burada da birlikte çalışabiliriz diye düşünüyorum. Eximbank’ın iki ülke arasındaki projelerin desteklenmesi ile ilgili bir programı var. Bundan da faydalanılabilir. Ayrıca kardeş şehir de olabiliriz. Bu teklifimizi de bugünkü ziyaretlerimizde ilettik. İş birliğimiz ve güç birliğimiz bu sayede daha da artacaktır. Mermerden kabloya kadar birçok sektörde sizlerle ortak iş yapabiliriz. Başkanımızın da söylediği gibi diğer horozlar olduğu yerde Denizli Horozu ise her yerde öter. Bunu iş birliklerimiz için de önemli bir söz, bir işaret sayıyorum. Projeleriniz için her zaman yardıma hazırız. Cumhurbaşkanlarımızın da dediği gibi beraber büyüyelim. Bunun için her şeyimiz var. Davetimize icabet ettiğiniz ve beni burada ağırladığınız için en başta sayın Erdoğan olmak üzere hepinize teşekkür ederim.”

Sybiha ve Erdoğan konuşmalarının ardından birbirlerine teşekkür belgesi verdi.