29.07.2021, Perşembe
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Avustralya Milletvekili Hayes, DTO’yu ziyaret etti

Avustralya Milletvekili Hayes, DTO’yu ziyaret etti

Haber Merkezi - 3 Mayıs 2018 Perşembe - 13:31 Avustralya Milletvekili Hayes, DTO’yu ziyaret etti

Denizli Ticaret Odası’na (DTO) yabancı konukların ziyaretleri devam ediyor. Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkanı Howard Beasey’ten sonra, Avustralya Milletvekili Chris Hayes, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret etti.

A- A+

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmaküzere Denizli’ye gelen Avustralya Parlamentosu Üyesi Chris Hayes, DTO’yu ziyaret etti. Denizlili işadamları Adem Çetinay ve Muhammet Çetin’in eşlik ettiği Hayes ile görüşen DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, konuğunu Denizli ve Türkiye ekonomisi hakkında bilgilendirdi.

Yılda 3 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren Denizli’nin kadın istihdamında ilksıralarda yer aldığını ifade eden Erdoğan, “1 milyonun üzerinde nüfusu olan Denizli’nin başlıca sektörleri tekstil, mermer, kablo ve gıdadır. İhracatımızın büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik. İlimiz, limanlara 250 kilometre uzaklıkta ve karayolu ulaşımı açısından önemli bir kavşak konumunda” dedi.

“BU TÜR TEMASLARLA BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ TANIRIZ”

Ticari iş birliklerinin gelişmesi açısından bu tür temasları önemsediklerini de belirten Erdoğan, “Dünya’nın neresinden olursa olsun herkese kapımız açık. Sizden de görüşmek için talep gelince sevindik. Bu tür temaslar, birbirimizi daha iyi tanımamız ve önyargılardan kurtulmamız için önemli bir fırsat. Ziyaretinizin Denizli, Türkiye ve Avustralya açısından hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

HAYES: TÜRK EKONOMİSİNE YÖN VEREN ŞEHİRLERİ TANIMAK İSTEDİM

Avustralya Milletvekili Chris Hayes ise, kendilerini kabul etmeleri dolayısıyla DTO Başkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, “Avustralya’dan Türkiye’ye gelenlerin öncellikli amacı, ülkenizin tarihi alanları ile İstanbul gibi şehirlerini gezip geri dönmek oluyor. Ben ise, sizin gibi ekonomiye yön veren isimlerle de görüşmek istedim. Türkiye’yi ve Türkleri en doğru böyle tanıyabilirim” diye konuştu.

TÜRKLER’DEN VE TÜRKİYE’DEN ÖVGÜYLE SÖZ ETTİ

Görüşmede Türklerden ve Türkiye’den övgüyle söz eden Avustralyalı parlamenter, “Kurtuluş Savaşı’nda yaşananlardan dolayı, vatandaşlarımızın Türklere bakış açısı çok farklı ve özel bir saygısı var. Avustralya’da yaşayan Türklerden yeni nesil olanları, kendini iyi yetiştirdi. Eskisine göre çok daha iyi meslek ve işler ile toplumsal statüye sahipler. Ülkemizde yaşayan Türkler, bizim için örnek vatandaşlar; bunu bir milletvekili olarak söylüyorum. Türkiye’nin Suriye’den gelenlere sağladığı desteğin de farkındayız. Onca olumsuzlukve aksiliğe rağmen, tüm dünyada göçmenlere en çok yardımda bulunan ülke Türkiye. 15 Temmuz’da sizin gibi biz de şok olduk, fakat herkes gibi gördük ki sınırlarınızda PKK ve DEAŞ gibi terörist odaklar bulunmasına rağmen büyük bir başarı sağladınız. Halkınız, birlik olup ülkenize sahip çıktı” dedi.